Děti se bojí udělat kotrmelec. Často mají zdravotní problémy kvůli nedostatku pohybu

Lékařka Zdeňka Vilímková, která se zabývá rehabilitací, říká, že vzrůstající počet skoliózy nebo vážnějších poruch páteře nevidí. Co se u současných dětí mění, je jejich pohybová aktivita. Podle ní se většina dnešních dětí hýbe nedostatečně a ochabuje jim svalstvo. „Řekla bych, že dnešní děti jsou o hodně línější, než byly generace před nimi. Jsou nemotorné, více sedí, než se hýbou, takže i svalstvo ochabuje. Mají potíže se špatným držením těla.“
Zeptali jsme se v dětském atletickém oddíle, jak vidí situaci kolem zájmu o sport a pohybové aktivity. Vedoucí oddílu Šárka Kochanová, která se problematikou tělesné přípravy předškolních dětí zabývala i ve své diplomové práci, řekla: „I tady v oddíle máme děti, které jsou pomalejší a některých činností se vyloženě bojí. Například jedna holčička má strach přejít lavičku. Když se dětí ptám, co dělaly při tělocviku, často odpovídají, že hrály míčové hry, nebo se dívaly na starší spolužáky. Samy moc necvičí. Řekla bych, že spousta malých dětí je čím dál víc nemotornějších, dřív bylo běžné, že umí udělat kotrmelec nebo kočičí hřbet, to teď moc neplatí.“
Její slova potvrzuje i Alena Bláhová, která učí na základní škole druháky. „Děti jsou hodně líné, často se vymlouvají, že nechtějí cvičit, že nebudou běhat. Podle mého názoru se v jejich přístupu odráží postoj rodiny. Kde jsou rodiče aktivní, zvyklí trávit volný čas pohybem, tam děti problém nemají. Provozují ve volném čase nějaký sport. Je ale pravda, že třeba kotrmelec umí udělat tak deset dětí z pětadvaceti.“
Diskuse k článku