Dětské domovy často spolupracují s exekutory nebo s policií

Dětský domov Žíchovec spolupracuje při vymáhání dluhů za příspěvky na péči s Exekutorským úřadem Prachatice. Za poslední tři roky řešili už devět exekucí na dlužný příspěvek na úhradu péče o nezletilé dítě.
Podle ředitele Dětského domova Žíchovec Mgr. Josefa Peikera se objevují problémy právě v momentě, kdy rodiče příspěvek na úhradu péče neplatí nebo přestanou platit. Pak je nutné přistoupit k intenzivní komunikaci s rodiči, upomínkám a domlouvání splátkového kalendáře. Pokud je tato cesta neúčinná a dluh je delší než čtyřměsíční,pak podává dětský domov návrh na exekuční řízení.
„Spolupráci s exekutorským úřadem považujeme za velmi přínosnou. Vzájemná informovanost nejen o případech, ale i o možnostech řešení jednotlivých řízení, důsledné zpracování jednotlivých exekucí a v neposlední řadě i jejich úspěšnost, pomáhá dětskému domovu v umořování dluhů, které neplacením příspěvků narůstají a stávají se tak zátěží provozního rozpočtu Dětského domova,“ vysvětlil ředitel Dětského domova Žíchovec Mgr. Josef Peiker.
Dětský domov Radenín naproti tomu žádné exekutorské služby nevyužívá. „Pokud dojde k takové situace, že rodiče nebo zákonní zástupci neplatí povinné výživné a ošetřovné, nejprve s nimi začneme více komunikovat,“ vysvětluje Mgr. Pavla Šimková, zástupkyně ředitelky DD Radenín. „Potom posíláme upomínky, a když se stále situace nemění, předáváme věc policii. Je třeba ale upozornit, že kdyby nám neplatící doložili, že na splátku nemají, můžeme jim vyměřit nulové výživné i ošetřovné a jejich dluh se nemusí zvyšovat,“ dodává Pavla Šimková. „U některých lidí také stačí, když jim policie dojde oznámit, že existuje problém se splátkami. S jinými se ale problém musí dotáhnout až k soudu,“ dodává na závěr zástupkyně ředitelky.
Diskuse k článku