Do Muzea fotografie v Jindřichově Hradci se vrátila výstava Via Lucis




I mimo hlavní turistickou sezónu má Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci co nabídnout svým návštěvníkům. Na zimní měsíce se do výstavních prostor vrátila výstava, která se v jezuitské koleji prezentovala už v minulosti, ještě když tu sídlilo Národní muzeum fotografie. Jde o expozici inspirovanou knihou Jana Ámose Komenského Via Lucis.
„Via Lucis, to je cesta světla. Jde o dokumentární nebo reportážní fotografie vesměs černobílé, a to od známých a významných českých fotografů. Patří mezi ně například Jindřich Štreit, Jaromír Čejka, nebo Karel Cudlín se snímky o revoluci v roce 1989,“ uvedla kurátorka výstavy Sabina Langerová.
Výstava vznikala postupně mezi lety 1989 až 2009. Smyslem uměleckého projektu bylo shromáždit dokumentární fotografie do mozaiky, která představí tvář české společnosti v prvních dekádách od sametové revoluce. „Je tady asi sedm fotografů a jejich snímky jsou pojaty tak, aby tvořily jakýsi balíček a aby lidé měli chronologickou představu, zejména u fotografií Jana Jindry, které jsou o odchodu sovětských vojsk. Chtěli jsme, aby návštěvníci muzea viděli, jak to probíhalo,“ poznamenala kurátorka.
Fotografická výstava čítá dohromady ke 45 snímkům. Kromě politických námětů je v expozici prostor i na další témata, která reportážními fotografové zaznamenali. „ Jsou to samozřejmě i věci z klášterního prostředí, víceméně duchovní, případně propojené s prostředím nemocničním. Ale najdeme tu i fotografie, které kromě politické části znázorňují i to, čemu se říká kultura všedního dne,“ doplnila Sabina Langerová.
Reportážní snímky v expozičním celku nazvaném Via Lucis čekají na návštěvníky na chodbě v patře Muzea fotografie a moderních obrazových médií. Výstava tady bude k vidění do konce února.
Diskuse k článku