Do říše stavebnice LEGO láká výstava ve Veselí nad Lužnicí





























„Někdy v roce 2011 jsem si projížděl nabídku stavebnic LEGO. Chtěl jsem zjistit, jak na tom firma se svými výrobky je. Vím, že jednu dobu jejich vývoj trochu stagnoval. Když jsem uviděl loď Pomsta královny Anny z filmu Piráti z Karibiku, úplně mě uhranula. V noci jsem snad ani nespal a hned další den jsem si ji objednal. Musel jsem,“ svěřil sběratel kostek stavebnic LEGO Michal Plos. V té době běžely skvělé filmy o pirátech v Karibiku. Pomsta královny Anny byla nejobávanější lodí na volném moři. „Zkrátka a dobře návrat ke kostkám LEGO byl pro mne jakési odhmotnění a uvolnění od studia,“ říká sběratel, který před časem dokončil doktorát z teologie na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, kde bydlí. A to si ve svých patnácti letech řekl, že už musí být dospělý. „Nechal jsem si jen ty nejlepší kousky z tehdejších kostek LEGO, svázal je do dvou pytlů a zbytek vyhodil. Nu a asi po dvanácti letech jsem LEGO znovu objevil. Asi, když v dětství určitá hra člověka jako dítě zaujme, rád se k ní v nějaké podobě v dospělosti vrátí,“ vypráví Michal Plos.
Stavebnice z kostek LEGO je fenomén. Základní kostka vznikla v Dánsku s inspirací v Anglii. Patentovaná byla kostka LEGO jako registrovaná značka v lednu roku 1958. Je charakteristická svými výstupky, které umožňují skládat jednotlivé dílky dohromady. Slovo LEGO je nesklonné. A co se pod ním skrývá? I to se návštěvník na výstavě může dozvědět. Na panelech najde spoustu dalších informací o vzniku a historii rodinné firmy a vývoji populární hračky, kterou firma vyrábí již řadu desetiletí.
Návštěvník spatří na výstavě několik do detailů propracovaných lodí, kromě Pomsty královny Anny další třeba ve scenérii Přepadení pirátů z filmu Pán prstenů. A to obsáhlá a rozmanitá veselská výstava vůbec nemusela spatřit světlo světa. Nějakou dobu bylo dokonce nejasné, zda ji vystavovatelé otevřou. „Dostala se k nám znepokojivá informace, že firma bez svého souhlasu žádné vystavování svých výrobků nepovoluje,“ uvedla kurátorka výstavy Michaela Jindová. Nakonec ale vše dobře dopadlo. „Díky pečlivému pátrání slečny Jindové jsme získali nové informace. Závěrem bylo, že firma LEGO vystavování vlastních výrobků nijak svým souhlasem nepodmiňuje. Také bych rád připomenul, že prvotním iniciátorem výstavy je můj dlouholetý známý Petr Śťovíček z veselského Blatského muzea. Ten mě na myšlenku výstavy ve Veselí nad Lužnicí přivedl,“ popsal Michal Plos.
Vernisáž ozdobily svou hrou na kytaru Táňa Klánská a Helena Skřížková, lektorky na právě začínajícím Setkání s hudbou v Soběslavi. Výstava ve veselském kulturním domě jako zajímavý prázdninový cíl potrvá až do poloviny prvního měsíce nového školního roku, konkrétně do 16. září. Otevřeno je vždy v úterý, ve čtvrtek a v sobotu od 13 do 17 hodin.
Diskuse k článku