Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • XXVIII. Reprezentační ples města

    sobota 25.1 20:00 - Divadelní sál Střelnice, Masarykovo nám. I / 107, Jindřichův Hradec

    K tanci a poslechu hraje taneční orchestr BARET, večerem provází Ivo Apfel. Host: Freddie Mercury (Peter Paul Pačut).

  • Maškarní bál pro děti

    sobota 25.1 15:00 - Katolický dům, Dačice

    Hry a zábava pro celou rodinu, občerstvení zajištěno.

Zobrazit všechny události
 

Do rozdělování veřejných peněz se občané zapojí i v Budějovicích

ČESKÉ BUDĚJOVICE - I v krajském městě se budou příští rok občané spolupodílet na rozhodování o městských penězích. První vlaštovkou ve využívání participativního rozpočtu v kraji byl Český Krumlov, připojilo se Milevsko a po určitých porodních bolestech i Písek. Naopak Tábor, který si vždy zakládal na progresivitivě v komunikaci s občany a kontrolních mechanismů nad zakázkami, v tomto ohledu spí.

 

Budějovičtí radní schválili využití participativního rozpočtu pro příští rok. Znamená to, že se občané budou moci zapojit do veřejného dění a navrhnout prospěšné projekty na území Českých Budějovic. Poprvé ve výzvě v dubnu 2020.

„Nechali jsme se inspirovat v Brně, kde takový rozpočet už dobře funguje. Pro tento účel máme alokováno 5 milionů korun, a to jak na projekty investiční - pořízení hmotného i nehmotného majetku, tak i neinvestiční - aktivity, při kterých nedochází k pořizování či rekonstrukcích majetku, například na komunitní setkání, slavnosti, přehlídky a podobně," přibližuje první náměstek primátora Juraj Thoma s tím, že dále jsou projekty rozděleny na malé a velké. „Pro malé projekty je limit do 500 tisíc korun a pro velké od 501 tisíc do 1,5 milionu korun," upřesňuje náměstek.

Projekty může navrhovat každý obyvatel od 18 let, což jsou i ti, kteří do Budějovic dojíždějí do zaměstnání nebo do školy. Návrh musí být veřejně prospěšný a na majetku a území města.

Občané budou hlasovat

 

Velkého hlasování v říjnu se ale může účastnit jen ten, kdo v Budějovicích bydlí trvale. Podporu projektu občan vyjadřuje hlasy, které má dva – po jednom pro malý a velký projekt. Obyvatelé mohou podat více než jeden projekt. „V dubnu 2020 se předpokládá 1. výzva. V květnu proběhne workshop, kde se návštěvníci mohou zeptat na cokoliv, co je zajímá ohledně participativního rozpočtu a koordinátoři pomohou s tím, jak projekt podat. Výzvy jsou dvoukolové, každý rok se opakující. V prvním roce se projekt vybere a ve druhém roce zrealizuje. Doba fyzické realizace projektu nesmí překročit 12 měsíců," dodává první náměstek Juraj Thoma.

Hledá se vhodný slogan

A protože každý participativní rozpočet má svůj slogan, který ho provází ve všech fázích procesu, připravuje město aktivní zapojení obyvatel, kteří mohou zatím přemýšlet a poté svůj návrh poslat. Slogan musí být v českém jazyce a má mít maximálně tři slova.

Návrhy lze od začátku nového roku až do 15. ledna 2020 posílat na email par.rozpocet@c-budejovice.cz, tři nejlepší postoupí do hlasování, které bude na městském facebooku. Nejlepší návrhy budou odměněny.

Jen pro inspiraci - v Milevsku vyzývá radnice občany ke spolupráci na participativním rozpočtu stručným sloganem -SPOLU. Je to prostě nabídnutá ruka ke spolupráci a zájmu o své město. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace