Doba sdílení elektřiny z fotovoltaik je za dveřmi

Odběratelé teď nedočkavě čekají na novelu energetického zákona, která má vstoupit v platnost v polovině letošního roku a přinese i další možnosti. Přebytky vyrobené elektřiny se totiž nyní předávají do sítě, kdežto nově je bude možné předávat konkrétnímu odběrateli. Změna zákona nazývaná Lex OZE II umožní sdílení vyrobené elektřiny až do deseti dalších míst v takzvaném institutu „aktivního zákazníka,“ tím bude možné dálkové sdílení elektřiny mezi různými domy.
Lidé si tak budou moci posílat bezplatnou elektřinu z fotovoltaiky na venkovské chalupě do svého bytu nebo domu ve městě. A pokud zbydou ještě další přebytky, tak celkem až do deseti míst – rodičům, dětem nebo známým, se kterými se majitel fotovoltaiky dohodne. Za takto sdílenou elektřinu budou odběratelé v předávacích místech platit stálý měsíční plat dodavateli – pokud jej bude požadovat a nepůjde například o zajištění energie pro blízkou rodinu. Pak už se bude hradit pouze distribuční poplatek. Výši distribučních poplatků stanovuje Energetický regulační úřad. Ve společenství vlastníků novela energetického zákona také zruší podmínku, že s instalací fotovoltaiky musí souhlasit všichni členové společenství vlastníků. Nově bude stačit většina.
U sdílení elektřiny prostřednictvím „aktivního zákazníka“ mezi jednotlivými platícími odběrateli vznikne povinnost oznámit elektroenergetickému datovému centru nebo operátorovi trhu rozdělení vyrobené elektřiny mezi jednotlivá místa, aby se mohlo provést bezchybné vyúčtování. K tomu si musí všichni sdílející členové skupiny pořídit zařízení na průběhové měření neboli chytrý elektroměr. Instaluje jim ho místně příslušný distributor elektřiny.
Kromě sdílení prostřednictvím institutu „aktivního zákazníka“ se na výhodné využívání elektřiny z fotovoltaik chystají i obce. Energetické společenství mohou zakládat už nyní. Obce pak mohou elektřinu ze svých fotovoltaik poskytovat jak svým zařízením a budovám, tak i občanům. „Řešíme v těchto dnech jak požadavky v rámci institutu „aktivního zákazníka,“ tak pomáháme s realizací fotovoltaických elektráren obcím. Na klíč zařídíme jak instalaci zařízení, tak žádost o dotaci,“ říká jednatel společnosti RS Stavmat v Milevsku Robert Schorník.
„Ministerstvo životního prostředí právě oznámilo, že od března do konce října vypíše výzvu MODF – RES č. 3 a č. 4, kde nabízí prostředky na renovaci střech a instalaci fotovoltaických elektráren právě pro obce,“ upozornil Schorník. Dotačním a IT specialistou firmy je Jaroslav Kálal. „Pokud jsou majiteli nemovitosti senioři pobírající starobní důchod, invalidní důchod třetího stupně nebo příspěvek na bydlení, mohou ještě v tomto roce čerpat dotaci z titulu Nová zelená úsporám light. Náklady na instalaci zařízení se zde dotují ze sta procent a dotace se vyplácí dokonce předem. I tady se vším poradíme a zařídíme, jen je dobré připomenout, že tento program běží už pouze letos do vyčerpání prostředků,“ zmiňuje Jaroslav Kálal.
Společnost RS Stavmat právě řeší fotovoltaiku pro bytový dům 1302 na Píseckém předměstí. Jeho společenství vlastníků už před lety jako první na tomto sídlišti instalovalo pro vytápění domu tepelné čerpadlo. Teď řeší instalaci fotovoltaiky, kterou chtějí napájet elektřinou tepelné čerpadlo a výtah. „Už teď v tomto domě měli náklady na teplo poloviční oproti odběru dálkového tepla z kotelny ZVVZ. Teď si vlastní fotovoltaikou ještě sníží náklady na energii potřebnou pro tepelné čerpadlo,“ zmiňuje Robert Schorník.
Diskuse k článku