Dočká se prachatická knihovna stěhování do vhodnějších prostor?

Prachatická městská knihovna sídlí v krásném historickém Husově domě, který je ale pro její provoz nevhodný. Především není bezbariérový a jakýkoli zásah je nutné konzultovat s památkáři. V těchto starých objektech bývá problémem i vlhkost a obtížně se vytápí. Nové místo se hledá zhruba dvacet let. Uvažovalo se i o stěhování do budovy, kde sídlí Komerční banka a velmi nadějně vypadalo uvažované stěhování do bývalé hasičské zbrojnice. Její přestavba by ale stála desítky milionů korun.
Nyní město řeší, zda by šlo knihovnu přestěhovat z Husovy ulice na Velké náměstí do Národního a Knížecího domu. Hlavní problém, který se tu ale musí vyřešit, je nosnost stropů, pro kterou platí u prostor knihoven přísnější normy. „Nedostatečnou únosnost stropů v prvním a druhém patře je navrženo řešit vložením nových ocelových nosníků a zvýšením nosnosti příslušných dalších prvků (některých průvlaků, překladů) příložkami,“ vysvětlil vedoucí stavebně-správního odboru prachatické radnice Antonín Jurčo.
Nyní na tyto úpravy město hledá projektanta. Ten by měl být vybrán na přelomu srpna a září a projet by pak měl být připraven do června příštího roku. Následně ho dostane na stůl nové zastupitelstvo i s odhadem nákladů a to rozhodne, zda se do této investice pustí a kdy. Příprava projektu má zatím podporu rady města, ve které sedí i ředitelka knihovny Hana Mrázová (NEZÁVISLÍ). Zeptali jsme se jí:
V čem by nové prostory byly lepší z provozního hlediska?
Například v bezbariérovosti a teplotní pohodě (ve stávajících prostorech zimní teploty uvnitř budov dosahují cca 15 stupňů). Prostory nebudou vlhké, bude zde vnitřní technický výtah pro posun fondu po odděleních a výtah pro personál a veřejnost. Veškeré technické sítě budou zrekonstruované, zlepší se rozložení fondu, přibudou světlé a suché prostory pro celoživotní vzdělávání a klubovny pro akce menšího typu, lepší sociální zázemí a v neposlední řadě zabezpečení fondu atd. Na náměstí je parkoviště včetně míst pro zdravotně postižené občany.
Knihovna by se dostala do centra města na náměstí, které je občany i turisty navštěvované. Dala by se pro knihovnické aktivity využít i předzahrádka. Byl by sem přemístěn bibliobox ze Zahradní ulice, který se již dnes vybírá dvakrát až třikrát denně.
A pro čtenáře?
Zlepší se rozložení knihovního fondu a hlavně bezbariérový přístup pro všechny čtenáře. Bylo jednáno se zástupci NPÚ, kteří by podpořili novou koncepci využití budov včetně proskleného výtahu pro veřejnost. Teplotně by prostředí mělo být nesrovnatelně lepší. Přibude odpovídající studijní a badatelský prostor, místo pro dlouhodobé uchování regionálních dokumentů, toalety pro veřejnost, bezbariérové toalety, místo pro přebalovací pult pro miminka, lepší vybavení sedacím nábytkem, samoobslužná místa atd. Plánované rozvržení by bylo následovné: ve vstupní hale by byly výstavní prostory, v bývalé jídelně by byl centrální pult s přístupem k výtahu a beletrie pro dospělé, v protilehlých přízemních prostorech literární kavárna s čítárnou. V prvním patře je naplánováno oddělení pro děti a mládež a klubovny pro další vzdělávání. Ve druhém patře, které by mělo být nejklidovější, by měla být studovna s regionálním fondem a fondem naučné literatury.
Diskuse k článku