Došlo v Písku k týrání koně? Hřebčinec to odmítá - Jižní Čechy Teď!
Došlo v Písku k týrání koně? Hřebčinec to odmítá - Jižní Čechy Teď!
Došlo v Písku k týrání koně? Hřebčinec to odmítá - Jižní Čechy Teď!
20. 2. 2019 15:26 Aktualizováno

Došlo v Písku k týrání koně? Hřebčinec to odmítá

Zobrazit galerii (2)
Došlo v Písku k týrání koně? Hřebčinec to odmítá
PÍSEK – Na sociální síti Facebook kolují videa, na kterých je podle autorů a sdílejících vidět údajné špatné zacházení s koněm ve státním podniku Zemský hřebčinec Písek. Nahrávky jsou pořízeny z větší vzdálenosti a není z nich patrné, co přesně incidentu předcházelo. Vidět je pouze zaměstnanec, který trhá vodítkem na ohlávce hřebce. Video na Facebooku zveřejnila jedna z uživatelek a přidala k němu komentář: „Krutá realita. Takto se vzdělávají mladí koně v Zemském hřebčinci Písek před zraky studentů střední školy oboru jezdec ošetřovatel. Praxe skutečně k nezaplacení!"

Došlo v Písku k týrání koně? Hřebčinec to odmítá - Jižní Čechy Teď!

Zemský hřebčinec Písek uvedl, že k incidentu došlo 19. února. „Jednalo se o zcela mimořádnou událost, při níž se zaměstnanec hřebčince dostal do konfliktu s jedním z mladých koní ve výcviku. Úvodem je nezbytné, aby zaznělo, co všechno této situaci předcházelo. Kůň byl do hřebčince přiveden minulý rok na podzim z hříbárny a je v majetku našeho podniku. Již v prvních dnech jeho pobytu u něj ošetřovatel z řad zaměstnanců hřebčince zaznamenal chování, které není u koní úplně běžné. Poté, co znervózněl, protože se něčeho lekl, jednal tak, že se postavil na zadní nohy a předními začal hrabat kolem sebe. A to se opakovalo několikrát,“ popisuje chování koně písecký hřebčinec. Proto se prý vedoucí střediska rozhodl, že výcvik mladého koně bude z bezpečnostních důvodů zajišťovat výhradně on sám.

Agresivní chování koně se prý opakovalo mnohokrát. „V jednom případě se hřebci podařilo ošetřovatele přední nohou zasáhnout a srazit pod sebe, kde po něm začal šlapat. Díky bohatým zkušenostem v zacházení s koňmi se tehdy zaměstnanci podařilo celou situaci zvládnout, aniž by došlo k újmě na zdraví člověka nebo zvířete,“ stojí dále v prohlášení hřebčince.

Konflikt z 19. února podle hřebčince natočil mobilem student vykonávající praxi. „Ani ne tříletý hřebec byl v rámci výcviku voděn po nádvoří a celkem třikrát se vytrhl a utekl. Pokaždé šlo o důsledek toho, že se kůň začal chovat neovladatelně a svým jednáním ohrožoval vodiče na zdraví. Celá situace vygradovala poté, co se z vodítka vytrhl již potřetí a to za tak vyhrocených okolností, že ošetřovatele při snaze utéct dokonce strhl na zem. V této zcela mimořádně vypjaté atmosféře, kdy hřebec stál na zadních nohách a kopal po svém vodiči a několikrát utekl, přistoupil zaměstnanec k jeho potrestání, jak bylo zaznamenáno mobilním telefonem,“ popisuje dále Zemský hřebčinec Písek.

Státní podnik odmítá tvrzení, že šlo o týrání zvířete. Za opakované trhání za vodítko se vedení hřebčince ale přece jenom rozhodlo udělit trest. „Jediné, co lze rozporovat, je doba, po kterou byl hřebec jednání svého vodiče vystaven. Tu vedení Zemského hřebčince Písek skutečně vyhodnotilo jako delší, než bylo nezbytně nutné. Na zjištěnou nepřiměřenost ředitel hřebčince zaměstnance důrazně upozornil a sdělil mu, že jakkoli je pochopitelné, že člověku v takové situaci lidově řečeno rupnou nervy, profesionál se musí umět ovládnout a přes mimořádnou vypjatost situace nelze jinak, než zachovat chladnou hlavu. Za to, že se vše nepodařilo vyřešit s větším klidem, čeká pracovníka od zaměstnavatele postih,“ dodalo vedení Zemského hřebčince Písek.

 

Petr Eliáš
Petr Eliáš

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.