Dospělí žáci Teodora Buzu vystavují své práce v obřadní síni plánské radnice














Starosta Jiří Šimánek, který spolu s Teodorem Buzu vernisáž zahajoval, měl dokonce květiny dvě. „Jednu mi manželka připjala do klopy, druhou jsem si vzal ze stolu v kanceláři,“ okomentoval kombinaci starosta.
Obřadní síň se na jeden měsíc proměnila v obrazárnu. Třeba Věra Mrázková malovala portréty, Anna Kulbanská působivý obraz nazvaný Podpora, Jana Bartošová Kosíková ztvárnila pampelišky v obraze Odkvětování, Alena Šatná zachytila modrou Zahradní vílu.
Nejkratší dobu chodí do výtvarného kurzu Kristýna Hačecká ze Soběslavi. Nastoupila do druhého pololetí. Zatím stihla namalovat pampelišky, které znázorňují Začátek léta, a do cyklu Zahrada přispěla obrazem s čmelákem. Celých 17 let navštěvuje hodiny výtvarné tvorby u Teodora Buzu Jan Vomáčka z Tábora. Jeho obraz Kolo osudu působí dramaticky. Další obraz nazval Bugatti 13 OHC, kde vyjádřil sílu výbuchu motoru. A obrazů a tvůrců je v obřadní síni ještě mnohem více.
„I když platíme velké daně, nejlepší věci na světě jsou zadarmo – objetí, úsměvy, přátelé, polibky, rodina, spánek, láska, smích a dobrá nálada. A také krása. Krása je vždy tam, kde je kulturní člověk. Proto jsme tady v tradičním čase, na tradičním místě, s tradiční hudbou. Mějte rádi život,“ řekl Teodor Buzu.
Na vernisáž přišla spousta lidí, mezi nimi třeba plánská malířka Jaroslava Matoušková Pánková s manželem nebo táborská výtvarnice Marie Michaela Šechtlová s manželem.
Vtipně sestavené tablo představuje jednotlivé tvůrce výstavy nazvané Žeň žen a dvou chlapů. Zájemci se mohou na jednotlivé autory obrátit, k dispozici jsou jejich kontakty. Výstava v plánské obřadní síni potrvá do 28. června.
Diskuse k článku