Drahý plyn. Destilát z vlastního ovoce bude letos luxus? - Jižní Čechy Teď!
19. 10. 2022 12:35

Drahý plyn. Destilát z vlastního ovoce bude letos luxus?

TÁBORSKO – Letošní úroda ovoce je podle všech statistik velmi dobrá, Jablek, švestek i dalšího ovoce je více než jindy. Osvědčeným způsobem zpracování jeho části je destilace v pěstitelských pálenicích. Tady však rekordní množství ovoce k destilaci neočekávají. Kvůli drahým energiím došlo ke navýšení ceny za pálení, většinou o 20 Kč za litr stoprocentního lihu. V praxi tedy litr 50% alkoholu stojí již kolem 200 korun. Ještě před nedávnem to bylo většinou 150 Kč. V současné situaci jsou tradiční zákazníci často kvůli krizi nuceni šetřit a rozvažují, zda si vlastní pálenku raději neodpustí. I když pro mnohé z nich je chloubou a prestižní záležitostí. Také provozovatelé některých lihovarů a pěstitelských pálenic se podle tisku a médií shodují, že pokud se situace nezlepší, může řada z nich své podnikání ukončit. V regionu ale situace zatím dramaticky nevypadá.

Drahý plyn. Destilát z vlastního ovoce bude letos luxus? - Jižní Čechy Teď!

Lidé vyšší cenu neřeší
K poměrně novým pálenicím na Táborsku patří menší rodinná pálenice Na Pohoří u Jistebnice, která právě letos vstupuje do jubilejní desáté sezony. Při budování pálenice tu zúročili znalosti zkušených páleničářů a technologii pečlivě vybrali na základě letitých zkušeností výrobce z Uherského Brodu. Destilace pálenky probíhá třikrát a zvláštní katalyzátor umožňuje dodržovat kvalitu, na kterou zde kladou velký důraz. Podle majitele Stanislava Bendy mladšího zatím vše ukazuje na velmi slušný rok. „Jablka a švestky jsou mírně nad průměrem, zato se v tomto roce urodily hrušky, které loni nebyly vůbec. Pálíme také různé speciality, třeba z ostružin nebo aronie, ale to jen v malém množství,“ shrnuje Stanislav Benda. Protože cena plynu se zvedla o 100 procent, zákonitě museli zvednou Na Pohoří i cenu pálenek. Pěstitelé si tedy letos připlatí o 20 Kč více, tedy 210 korun za litr 50 procentní pálenky. „Vypadá to ale, že ovoce budeme pálit ve stejném množství jako loni. Lidé neřeší, že dají na deseti litrech o dvě stovky víc, destilát z vlastního ovoce jim za to stojí,“ míní Benda.

Ovoce zákazníci vozí, ale méně
Sezona pálení ovoce je vlastně teprve v počátku, přesto je již jasné, že pěstitelské palírny se nezastaví. Ani ty velké s dlouhou historií mimo táborský okres, které jsou ale v dosahu a velmi oblíbené. „Jablek jsou mraky, je také hodně švestek a více hrušek než v jiných letech, celkový úbytek přiváženého ovoce jsme zatím nezaznamenali. Bereme ovoce třikrát v týdnu až do šesti do večera. Lidé ale vozí méně než jindy, třeba místo obvyklých pěti metráků jen jeden. Jak se předpovídá, zima má být dlouhá a tvrdá, takže zřejmě šetří na topení,“ předpokládá Petr Kunst z Lihovaru Dvořiště u Obrataně, jehož historie se datuje už od roku 1907. V lihovaru se původně vyráběl jen surový líh, ale v roce 1974 byla v prostorách lihovaru otevřena pěstitelská pálenice a od té doby každoročně pálí zájemcům ovocné destiláty. Od ledna 2020 dramaticky stoupla spotřební daň na alkohol, takže za litr 52 stupňové pálenky zaplatili v Dvořišti pěstitelé 170 korun. Pamatují zde na doby, kdy začínali. Tehdy to bylo 42 korun. Cena za litr 52 procentní pálenky je nyní 195 Kč. „Nebyla jiná možnost, všechno máme na plyn a cena toho ruského z Německa výrobu pořádně prodražila,“ dodává Petr Kunst.

Memento
Alarmující skutečností je, že riziko pokoutného pálení alkoholu v době rostoucích cen této služby a všudypřítomné inflace vzrůstá. Domácí pálení alkoholu ale není povoleno v žádném množství a je považováno za přestupek podle paragrafu 17 zákona o lihu, který může být sankcionován až mnohamilionovou pokutou. Hlavním důvodem, proč je domácí pálení lihu i pro svou vlastní potřebu zakázáno, spočívá v nebezpečí exploze. Pálení navíc vyžaduje praktické znalosti chemie, které každý nemá. Hrozí tak zdravotní rizika. Za určitých okolností se ve výpalku tvoří toxický metylalkohol. Přesto jsou běžně na trhu k dostání destilační přístroje pro domácí pálení alkoholu od 4 000 do 13 000 Kč a jejich prodej zákon nezakazuje.

Také moštárna zvýšila ceny
Ne všichni zahrádkáři dávají přednost ovocným destilátům, někteří své výpěstky moštují. V Táboře je asi nejznámější moštárna Jitřenka v sousedství sídla hasičů, která patří měšické organizaci Českého zahrádkářského svazu. Ani tady si nemohou na nedostatek práce stěžovat. „Kapacitu máme do podzimu plnou, moštujeme dvakrát týdně a lidé stále volají. I přesto, že oproti loňsku jsme museli zdražit kvůli skokovému zdražení elektrické energie asi o 80 procent,“ uvedl nájemce moštárny David Kalab. V Měšicích se nyní platí například za kilogram jablek, které lidé vozí nejčastěji, šest korun. Měšičtí zahrádkáři mají samozřejmě slevu. Výtěžnost je podle Davida Kalaba letos dobrá, a to 50 a více procent.

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.