Dražba výtvarných děl ve prospěch táborského hospice byla úspěšná






































Jedním z prvních, kdo podal táborskému domácímu hospici pomocnou ruku, byl už v roce 2010 výtvarník a ředitel malšické školy Pavel Klíma. Byl iniciátorem první dobročinné aukce výtvarných děl, která věnovali do prodeje jeho přátelé výtvarníci. Aukce se od té doby koná každé tři roky, dnes v Palcátu tedy už počtvrté. Na úvod zahrál kvintet složený ze členů táborského symfonického orchestru Bolech pro tuto příležitost. Jeho členka Barbora Nováková navíc v hospicu pracuje.
Za asistence Jiřího Nouska a Pavla Talicha se stal licitátorem Pavel Klíma, jeho partnerkou, která seznamovala s jednotlivými díly, byla Kristýna Vrkočová. Na úvod promluvil bývalý starosta Tábora Jiří Fišer, který u začátku aukcí byl. „Nemůže to dělat každý, srdce na dlani je podmínkou,“ řekl na adresu lidí z hospicu. Současný starosta Štěpán Pavlík řekl, že je na táborský hospic pyšný. Má z rodiny s jeho službami i osobní zkušenost. K mikrofonu pak přistoupila patronka aukce, režisérka Olga Sommerová. Byla patronkou už při minulé aukci a vyslovila poděkování všem, kteří svou energii a sílu dávají ve prospěch toho, aby lidé byli na sebe hodnější. Podívat se přišli i europoslankyně Radka Maxová a senátor Jaroslav Větrovský.
Pavel Klíma vyslovil přání, aby tato aukce byla poslední – aby už další nebyla potřeba, až náklady domácí hospicové péče pokryjí veřejné zdroje. To se zatím neděje. A právě proto se do dnešní aukce sešlo 80 výtvarných děl nejen od českých výtvarníků, výtvarníků z regionu, ale také ze Slovenska nebo Polska. A některé obrazy ze své vlastní sbírky věnovali i manželé Voseckých z Hlavatců. V aukci se nabízel také modelový klobouk z dílny Magdalény Kopotové, keramické vázy a mísy z archivu bechyňské keramické školy nebo díla jejích pedagogů. Při první aukci v roce 2010 se dražilo 24 děl a jejich počet při každé další stoupal až na dnešních osmdesát.
Aukce byla úspěšná. Sešel se plný sál návštěvníků, byla mezi nimi i celá řada dražitelů a prodaly se tři čtvrtiny z nabízených děl. O některá se opravdu urputně bojovalo a výsledná nabídka několikanásobně překročila vyvolávací cenu. Hned několik děl vydražili manželé Marika a Petr Kropíkovi z Tábora. „Některé obrazy si necháme a některé věnujeme,“ prozradili. Mají rádi hlavně abstraktní výtvarná díla a také fotografie, těmi zdobí svůj domov. Ve prospěch hospice Jordán se Kropíkovi zúčastnili všech čtyř dobročinných aukcí. Marika Kropíková také přinesla krásný adventní věnec, o který se licitovalo v dražební rozcvičce nanečisto. Stejně jako o velmi zdařilé dílo pacientky Dětské psychiatrické nemocnice v Opařanech, pro níž je malování terapií při vyrovnávání se se ztrátou milovaného člověka.
Několik děl si v katalogu vyhlédl také táborský dětský lékař Milan Rytíř a úspěšně je vydražil. A na dražbu svého obrazu Hledání tvaru se přišel podívat i výtvarník Karel Prášek, zastoupený v řadě předních galerií včetně Centre Georges Pompidou v Paříži. I samotný licitátor Pavel Klíma věnoval do aukce obraz U Vltavy rovina. A ten za 5500 korun vydražil Jan Kopřiva z Českého rozhlasu.
Finanční výtěžek z dobročinné aukce teď v Domácím hospici Jordán teprve spočítají. Předem je ale jasné, že velmi výrazně pomůže udržet tolik potřebnou službu.
Diskuse k článku