Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Deskohraní s Michalem

    Úterý 18.2 16:00 až 18:00 - Knihovna pro děti a mládež, 1. patro, Tábor

  • Diskuzně vzdělávací večer - Setkání s chiropraktikem

    Úterý 18.2 18:00 - Milevsko, KD

Zobrazit všechny události
 

Dům v poslední sociálně vyloučené lokalitě ve Vimperku půjde k zemi

Pasovská 150 ve Vimperku.  , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Pasovská 150 ve Vimperku.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

VIMPERK – Dům číslo popisné 150 v Pasovské ulici ve Vimperku by mohl zhruba za rok jít k zemi. Rozhodli o tom vimperští zastupitelé, když schválili žádost o dotaci z programu na demolice domů v sociálně vyloučených lokalitách. Dům je prázdný a rekonstrukce by byla pro město nákladná. V minulosti tu radnice řešila dlouhé roky problémy se sociálně nepřizpůsobivými občany a situace tu budila i velký mediální zájem, když o domě natáčely i celostátní televize.

 

Dům stojící na příjezdu do Vimperka od Strážného býval ostudou města. Radnice se tu potýkala s chováním nájemníků, neplacením nájmů i požáry, které si měly vynutit stěhování do lepšího bydlení, nebo posedáváním nájemníků před domy, či s odpadky v okolí. Město ale přistoupilo k tomu, že nájemní smlouvy začalo prodlužovat jen lidem, kteří neměli vůči městu dluhy, a nebyly s nimi problémy. „Díky tomu jsme dosáhli toho, že problémoví lidé odešli z města nebo dostali byty od jiných vlastníků bytů, kde bohužel pobírají sociální dávky," řekla starostka Jaroslava Martanová.

V Lázeňské ulici v domě 171, kde také někdo zakládal pravidelně požáry, se díky tomu nájemníci stabilizovali. Ostatní vyprázdněné objekty v sociálně vyloučených lokalitách pak město zbouralo a dům 150 v Pasovské ulici je poslední, který takto městu zbyl prázdný. Odhad jeho rekonstrukce se ale pohybuje od deseti do dvaceti milionů korun. „To jsme řekli, že do toho nedáme," vysvětlila starostka.

Demolice by měla stát podle projektu přes pět milionů korun a dotace může pokrýt 60 procent nákladů. „Následné využití toho prostoru bude rozšíření chodníku k domu 151, který jsme prodali. A chodník tam bude propojen dolů k Volyňce," dodala Jaroslava Martanová s tím, že o nových možných sociálně vyloučených lokalitách ve městě nyní neví. V případě získání dotace by na demolici mělo dojít na přelomu letošního a příštího roku.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace