Dům ve Strakonicích se chtěl odpojit od teplárny. Město ho udrželo u centrálního tepla soudní žalobou - Jižní Čechy Teď!




Dům ve Strakonicích se chtěl odpojit od teplárny. Město ho udrželo u centrálního tepla soudní žalobou - Jižní Čechy Teď!
11. 5. 2019 8:04

Dům ve Strakonicích se chtěl odpojit od teplárny. Město ho udrželo u centrálního tepla soudní žalobou

STRAKONICE – Vloni v létě začala studená válka mezi městem Strakonice a společenstvím vlastníků bytových jednotek v Bezděkovské ulici čp. 427 až 433. Dům se chtěl odpojit od teplárny a přejít na jiný systém vytápění, konkrétně na tepelné čerpadlo. Město jako přehlasovaný vlastník jednotek ve společenství vlastníků jednotek s tímto krokem nesouhlasilo. Ke kompromisu nedošlo, a tak celou věc musel přezkoumat soud. Žalobu podalo město. U se žalobou uspělo.

Dům ve Strakonicích se chtěl odpojit od teplárny. Město ho udrželo u centrálního tepla soudní žalobou - Jižní Čechy Teď!

Krajský soud rozhodl, že rozhodnutí shromáždění o realizaci a modernizaci vytápění a ohřevu vody a o přijatém úvěru ve výši přes 13 milionů korun jsou neplatná. Jak sdělila mluvčí krajského soudu Ivana Vobejdová, SVJ nesplnilo jednu z podmínek, a to, že podle stanov musí mít nejméně 75 procent souhlasů všech vlastníků bytových jednotek. „Důležitým důvodem pro zrušení rozhodnutí shromáždění bylo, že se jedná o rozsáhlou stavební akci s vysokou investicí, která by musela být kryta úvěrem, což by významným způsobem zasáhlo do právního postavení vlastníků jednotek i celého společenství,“ konstatovala mluvčí soudu.

Součástí tohoto balíčku bylo i zateplení střechy. S tím soud neměl problém. „Toto rozhodnutí bylo přijato nadpoloviční většinou přítomných, což postačuje, neboť se nejedná o změnu stavby. V případě realizace tohoto záměru se nezasáhne do právního postavení vlastníků či společenství. Jedná se o investici, která v sobě zahrnuje i opravu, která je u střech nutná,“ komentovala druhou část rozhodnutí soudu Ivana Vobejdová.

SVJ v Bezděkovské se tedy aktuálně nemůže odpojit od teplárny, může ale zateplit střechu. Rozhodnutí nabylo právní moci 5. dubna. Vedení SVJ se k tomu odmítlo vyjádřit.

„Odpojení od teplárny a napojení na tepelné čerpadlo má několik úhlů pohledu,“ vyjádřil se v počátku kauzy místostarosta Josef Štrébl. „Ten první je samozřejmě finanční. SVJ vidí, že investuje nějakou částku, ale už nevidí pozadí. Když je nějaký malér, automaticky se zavolá teplárna, V případě druhém se musí volat odborník a za všechny služby se platí. Podle názoru rady města vedení SVJ v Bezděkovské neinformuje obyvatele domu pravdivě o všech finančních dopadech.“

Případ SVJ v Bezděkovské není ojedinělý. Už dříve, ještě za bývalého vedení města, se chtěly například panelové domy na Sídlišti 1. máje od teplárny odpojit, ale tehdejší rada města zaujala rovněž zamítavé stanovisko. Zkušenost v tomto duchu má i společnost Hamaga, která vlastní budovu bývalého, kdysi vyhlášeného bufetu Koflík. Léta jí ležel projekt na rekonstrukci objektu v šuplíku, protože nedostala od města povolení k napojení na plynové vytápění. K domluvě došlo až se současným (nyní prozatímním) vedením města a Koflík je nyní ozdobou Velkého náměstí.

K tématu se vyjádřil také Vladimír Vildt, který je obchodním zástupcem a technikem společnosti Acond se sídlem v Milevsku. Firma je zaměřená na tepelná čerpadla. „S tepelným čerpadlem dochází k úsporám oproti centrálnímu vytápění o 45 až 65 procent. Jde o vlastní zdroj tepla a teplé vody, možnost topit dle požadavku domu, teplá voda teče čtyřiadvacet hodin denně bez odstávek a výkyvů teplot. Dům je tak samostatný a nezávislý na cizím zdroji tepla. Provoz tepelného čerpadla je velmi tichý a jedná se o ryze český výrobek,“ podotkl na úvod.

Podle Vladimíra Vildta teplárny zastrašují SVJ a družstva nesmyslnými informacemi o tepelných čerpadlech a nákladech na odpojení. „Město, pokud je vlastníkem, nebo má podíl v teplárně, tak samozřejmě nesouhlasí. I teplárna se může proti odpojení odvolat a nesouhlasit. Nicméně pokud jsou splněny všechny podmínky, jako například souhlas všech vlastníků nebo většiny vlastníků bytů dle stanov, tak není nic, co by mělo zabránit odpojení od teplárny. Může se stát pouze to, že proces vyřizování stavebního povolení se protáhne na delší dobu z důvodu odvolání a toto potom řeší kraj,“ vysvětlil odborník z Acondu a dodal: „Máme na tepelné čerpadlo napojeno již 52 bytových domů po celé republice a zatím žádný, kde bychom neuspěli ve stavebním řízení. Některé bytové domy rozhodl kraj a máme i soudní rozhodnutí. Vyřizujeme a zaštiťujeme kompletní instalaci čerpadel i odpojení, takzvaně na klíč. Teplárny budou muset investovat do rozvodů tepla po městech a budou muset kupovat emisní povolenky. Tím bude provoz a konečné teplo ještě podraženo. Mělo by to být cirka o deset procent.“

Ze zmíněných 52 bytových domů v rámci republiky funguje například věžák v Milevsku  na tepelné čerpadlo ke spokojenosti nájemníků už od roku 2013.

Předseda představenstva strakonické teplárny Pavel Hřídel to vidí jinak

Setkáváte se často s tím, že se SVJ chtějí odpojit od teplárny?

Je otázkou, co znamená často. Faktem je, že nějaké signály zaznamenáváme a tyto občasné aktivity potvrzují i kolegové z jiných tepláren. Naštěstí to není velký fenomén. U nás jsme to řešili pouze v několika případech u rodinných domů, kdy v přechodném období přešli jejich majitelé ke spalování tuhého paliva. Tímto rozhodnutím ale ve finále mohou obtěžovat své sousedy a blízké okolí nepříjemným dýmem, který obsahuje značnou řadu nebezpečných látek ohrožující lidské zdraví. Vlastně ohrožují i sami sebe a své děti. A asi všichni víme, jak to vypadá ve Strakonicích v okamžiku, kdy je inverze. Skutečným problémem, a nejen pro teplárnu, by se to ale stalo, pokud by došlo k neřízené a nekontrolované decentralizaci tepla a tedy k hromadnému odpojování ať už SVJ nebo i výrobních závodů. Něco podobného se stalo v Jablonci nad Nisou, kde následně došlo k velkému ekologickému problému, který právě způsobují lokální zdroje tepla. Ty pak produkují emise, které zhoršují ekologické zatížení právě v té části, kde jsou zbudované, a to vše pak následně dopadá na všechny obyvatele města. Strakonická teplárna a její dominantní komín je právě ekologickou obranou a výraznou pomocí v případě inverzního počasí. Ve finále i v Jablonci si to nakonec obyvatelé uvědomili a i přesto, že si postavili své plynové a jiné kotelny, se později znovu připojili zpět k teplárně.

Zmínil jste, že signály o odpojování od teplárny občas zaznamenáváte. Pravděpodobně se k tomu majitelé domů či SVJ uchylují kvůli vzrůstající ceně tepla. Vždyť i ve Strakonicích na přelomu roku obyvatelé zažili šok, když teplárna vyhlásila nárůst ceny tepla o 25,27 procent a následně jej snížila na 2,5 procenta…

Je důležité si uvědomit, že celá tato situace se nastartovala nekontrolovatelným růstem cen tepla, který roztočil spirálu odpojování a dalšího zdražení. A jak víte, razantní zdražení prosazoval i předcházející generální ředitel pan Eigner. Právě proto, aby se zabránilo spuštění nekontrolovaného odpojování, se vedení teplárny rozhodlo k razantní změně strategie a udržení ceny tepla na přijatelné úrovni i s rizikem vlastních potíží. A chtěl bych všechny ujistit, že tato cenová strategie rozhodně nemá s politikou vůbec nic společného, a znovu důrazně žádám politiky, aby se vyvarovali zneužívání současné situace teplárny ve svůj politický prospěch.

Došlo tedy ve Strakonicích k odpojení některých panelových či bytových domů od teplárny?

Pokud vím, zatím se nic takového nestalo. I ve Strakonicích pochopitelně působí mnoho „spolehlivých rádců a expertů“ na teplo, kteří doporučují odpojení od teplárny a nabízejí jako náhradu jiné technologie. Je třeba si uvědomit, že pro tyto rádce je to především byznys a ne vždy poskytují zákazníkovi všechny relevantní informace. Naštěstí majitelé domů se s námi snaží spojit a nebojí se ptát a technicky diskutovat. Teprve na základě všech důležitých informací si vytvoří svůj názor a ve finále zůstávají u nás.

 

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.