Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Letní koncert pěveckého souboru Regina Vodňany

  středa 26.6 18:00 - Vodňany, Husův sbor

 • Zámecký park v Červeném dvoře

  Čtvrtek 16.5 až neděle 29.9 - Regionální muzeum, Český Krumlov

  Dokumentační výstava, mapující historický vývoj a proměny zámeckého parku v Červeném Dvoře.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Důvody ukončení prachatického zastupitelstva zůstaly po dvou týdnech nejasné

Ilustrační foto. , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

PRACHATICE – Prachatický starosta Martin Malý se po dvou týdnech vyjádřil k důvodům, které ho vedly k předčasnému ukončení jednání zastupitelstva města 1. dubna v Národním domě. Říká, že bez programu se jednat dál nedalo a jiné cesty než jednání ukončit nebyly. Ale na samotném jednání zaznívaly i další možnosti jak neschválení programu řešit – pokus o dohodu nebo přerušení a tak dále.

 

Koalice Nezávislých, ČSSD a ANO podpořená Zdeňkem Kollarem nebyla na jednání 1. dubna kompletní a chyběl jí Zsolt Kecskeméth, který dorazil se zpožděním jen pár minut po skončení jednání. Návrh opozice rozdělit program o dvaatřiceti bodech do dvou jednání nepodpořila koalice a opozice naopak nepodpořila návrh koalice a program nebyl schválen. Starosta Martin Malý jednání ukončil a nyní se vyjádřil k několika otázkám, které jsme mu položili.

Proč jste jednání ukončil?
Protože jiná možnost již neexistovala. Když nebyl schválen program jednání, není bohužel o čem jednat.

Nebyly jiné možnosti jak v něm pokračovat?
V dané situaci nebyly. Žádný jiný návrh na usnesení nepadl. Jen má ústní zmínka, že jako dohoda může být považováno - schválit původní návrh jednání a pak jednání podle potřeby, pokud by se neúměrně protahovalo do pozdních nočních hodin, přerušit a dokončit jej v náhradním termínu. Na to nebylo reflektováno.

Proč není možné vyhovět snaze opozice o jednání, která budou častější a nebudou tak zdlouhavá?
Protože dosavadní frekvence jednání postačuje. I kdybych odečetl zastupitelstvo, které bylo předčasně ukončeno, pak řádná zastupitelstva byla od voleb čtyři a pracovní dvě. Tedy celkem šest jednání zastupitelů za období pěti měsíců, kterých se jednotliví zastupitelé mohli účastnit.

„Nebylo nutné to jednání ukončit. Byla spousta možností, jak to řešit," řekl naopak zastupitel za Pro Prachatice Júsuf Traore. On sám navrhoval koalici, aby se situace řešila jednáním a pokusem o dohodu. Jednání o dohodě se ale nekonalo. Stejně tak tajemník městského úřadu Karel Pašek mluvil o možnosti jednání na chvíli přerušit a počkat, až chybějící zastupitel dorazí. Sám starosta uvádí, že navrhoval jednat s možností přerušení, ale o dohodu na tom se s opozicí také nepokusil. Hlasovat se navíc mohlo opakovaně s tím, že by jedna ze stran mohla ustoupit.

Proč vznikla ostuda, která vyvolala i širší mediální zájem o situaci v prachatickém zastupitelstvu, tak zůstává nejasné.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Věta: "Hlasovat se navíc mohlo opakovaně s tím, že by jedna ze stran mohla ustoupit.", mi pobavila. Hlasovalo by se tedy do doby, než by někdo usnul, zkolaboval, nebo mu odumřela končetina :-)

  Vloženo 16.4.2019 11:12:27

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace