Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Dvě sdružení nevzdávají boj o za záchranu ojedinělého údolí Rudolfovského potoka

Údolí Rudolfovského potoka.  , Autor: z. s. Náš domov a Calla

Údolí Rudolfovského potoka.     Autor: z. s. Náš domov a Calla

ČESKOBUDĚJOVICKO - Obec Jivno letos opět projednává svůj územní plán. Konkrétně jde o schválení jeho změny, která se týká především údolí Rudolfovského potoka. Nové projednávání je reakcí na zrušení některých částí územního plánu.

 

Místní obyvatelé a nevládní organizace považují za zásadní, aby na území přírodně a rekreačně cenného údolí nevznikla nová zástavba. Nechtějí také zvýšit na jediné zpevněné cestě v údolí zvýšení automobilové dopravy a mají připomínky k odkanalizování některých plánovaných staveb, aby nedocházelo k ohrožení podzemních či povrchových vod.

„Již v srpnu 2017 jsme předložili znalecké posudky a odborná vyjádření, která potvrzují cennost údolí Rudolfovského potoka, a jivenské zastupitelstvo je schválilo jako součást zadání. Naše letošní připomínky se opět týkaly především ploch určených k zástavbě v údolí, zejména ve významném krajinném prvku Rudolfovský lom. Přestože došlo k dílčím změnám, stále by podle návrhu obce bylo možné v údolí stavět," říká Jaroslav Valevský mladší ze spolku Náš domov.

Osud údolí Rudolfovského potoka ukazuje, jak důležitá je občanská angažovanost. Nebýt aktivity místních obyvatel a spolků, už by se v údolí dávno stavělo. Díky aktivním občanům byl navržen a registrován významný krajinný prvek Rudolfovský lom a krajský úřad zrušil některá kontroverzní ustanovení územního plánu obce Jivno. Místní se dokonce z velké části podíleli i na biologickém průzkumu údolí, který prokázal výskyt 38 chráněných a ohrožených druhů (což dnes již není konečné číslo). Podporu zachování údolí v současném stavu vyjádřila i řada okolních obcí a měst.

„Údolí Rudolfovského potoka zůstává v okolní intenzivně využívané krajině důležitým místem pro ochranu přírody, což bylo mimo jiné vyjádřeno i registrací čtyř významných krajinných prvků. Nejde přitom jen o chráněné a ohrožené druhy. V údolí nacházejí útočiště i dosud běžné druhy, které však z naší krajiny v poslední době mizejí," potvrzuje entomolog Jiří Řehounek z Cally, který se na biologickém průzkumu údolí také podílel.

„Snahy o ochranu údolí zatím nekončí. Projednávání změny jivenského územního plánu se proto budeme aktivně účastnit. Zavazuje nás k tomu i silná podpora veřejnosti nebo okolních obcí," uzavírá Zdeňka Sobíšková ze spolku Náš domov.

Kromě Našeho domova a Cally uplatnili připomínky k územnímu plánu Jivna také někteří občané Rudolfova. K nové zástavbě ve VKP Rudolfovský lom se postavil negativně také odbor životního prostředí českobudějovického magistrátu. Termín veřejného projednávání změny územního plánu dosud není znám.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace