Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Minipárty s Karlem Šípem

  Čtvrtek 20.2 19:00 - Milevsko, KD

 • Senioři v bezpečí i v dopravě

  Čtvrtek 20.2 16:00 - Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec

  Beseda s Mgr. Hanou Millerovou a Václavem Kovářem.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Experti řešili, jak stabilizovat podnikání na venkově

 Autor: Zdeněk Zuntych, PR

    Autor: Zdeněk Zuntych, PR

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Zástupci několika institucí včera na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích řešili, jak zastavit a zvrátit odliv malých a středních podniků z venkova. „Není-li zde dostatek pracovních příležitostí, vzniká problém, který ovlivňuje kvalitu života,“ uvedl Marek Vochozka, rektor VŠTE a hlavní řešitel projektu Stabilizace a rozvoje malých a středních podniků ve venkovském prostoru.

 

Projekt škola s podporou Technologické agentury ČR řeší spolu s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR, Fakultou podnikatelskou VÚT Brno a Výzkumným ústavem pro podnikání a inovace. Dokončit ho má do ledna 2021. „Situace venkovských firem není snadná. Proto připravujeme účinné nástroje, které jim pomohou zvýšit inovační aktivitu, zefektivnit personální řízení, hodnotit finanční ukazatele a připravit reálnou podnikovou strategi," zmínil Marek Vochozka.

Půjde hlavně o certifikovanou metodiku a software. Díky tomu by měla přidaná hodnota těchto firem vzrůst až o 10,5 procenta a tržby z inovované produkce až o 7 procent. To by významně posílilo jejich ekonomickou stabilitu. „Segment podniků na venkově je dosud velmi opomíjený. Přitom zde nemají jen roli hospodářskou a ekonomickou, ale jsou i významným sociálním prvkem, který venkov stabilizuje. Je proto žádoucí, aby se rozvíjely a zůstaly pilířem tamního prostředí i v době nové ekonomiky. Pro ni je typický turbulentní vývoj, velké množství informací a rychlé transakce mezi subjekty," vysvětluje rektor.

Analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR ukazují, že na venkově devět z deseti podnikatelů tvoří osoby samostatně výdělečné činné bez dalších pracovníků. Na mikrofirmy s nejvýše devíti zaměstnanci připadá osm procent a na ty malé s deseti až čtyřiceti devíti lidmi dvě procenta. Firem, které zaměstnávají nad padesát lidí, je zanedbatelné množství 0,1 procenta. „To ukazuje, jak je tento segment zranitelný a že je třeba mu pomoci," říká Eva Svobodová, generální ředitelka AMSP.

Pětina venkovských firem podniká v obchodu a drobných službách, 14 procent se zaměřuje na drobné průmyslové aktivity a 10 procent tvoří firmy z profesních oborů, stavebnictví, ubytování a sociálních služeb. Pouze 5 procent pak připadá na farmáře. Počet těchto firem v posledních pěti letech stagnuje kolem 47 - 48 tisíc, z nichž 91 procent tvoří OSVČ.

Diskuse k článku - 7 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Nejvíce udělal pro jihočeský venkov 

  Reagovat

   

  Jyrka Zymola. Zdecimováním veřejné dopravy (se zvláštním zaměřením ke zrušení škodlivé železnice) jej krajánci zklidnili do nevídaných rozměrů, jen toho smradu, když brm, brm, ve studených dieselech každoranní hemžení obyvatel z půvabných satelitních nocleháren hezky oživuje místním ospalý venkovský kolorit:(

  Vloženo 16.11.2018 10:26:22

 • Sam 

  Reagovat

   

  Vesnice nemůžou konkurovat městům, od roku 1945 jsou soustavně ničeny, původní obyvatelstvo bylo vyháněno a nahrazováno Husákovými chalupáři, kteří se životu na venkově odmítají přizpůsobovat, obec je nezajímá, jen se schovávají za živými ploty.

  Vloženo 16.11.2018 10:21:19

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Souhlas. Je mi vždy smutno, když vidím vesnické chalupy a statky přes týden opuštěné, prázdné, nic neprodukují, ničemu neslouží. Jen jednou za čas chalupářům k rekreaci. Nicméně si myslím, nebo alespoň si přeji, že se to pomalu začíná zlepšovat.

   Vloženo 16.11.2018 11:45:03

 • Standa 

  Reagovat

   

  A co jako chcete? Nejdřív stát vyvolá atmosféru, kde je každý podnikatel zloděj, pak zavede EET a teď se všichni divíte, že to ti nejzranitelnější zabalili. Jako starosta obce tvrdím, že je to nezvratné a bariéru vstupu už nikdy nepřekročí, když se kvůli celospolečenské objednávce nedokázali udržet. Vaše snaha je marná.

  Vloženo 16.11.2018 07:56:26

  • Karel 

   Reagovat

    

   Jakej stát Stando? To, že "každý podnikatel je zloděj" nevyvolal stát, ale populistické levičácké politické strany. A ve volbách tyto strany mají v součtu většinu. Bohužel. V článku je to dobře popsané - OSVČ nemají zaměstnance, a to je problém. Z mnoha důvodů. A lidé z vesnic, kteří nejsou OSVČ, jezdí i 40 km daleko do nejbližší montovny.

   Vloženo 16.11.2018 08:36:10

   Vaše reakce:

   Zbývá znaků: 1200
    
  • petr 

   Reagovat

    

   Takhle pesimistického starostu bych nechtěl mít. Jsou obce, kde je hospoda, obchod, služby a společenský život na úrovni. Je to jen o tom chtít a něco pro to dělat.

   Vloženo 16.11.2018 08:55:41

   • Karel 

    Reagovat

     

    Velmi záleží na velikosti obce.
    Jsou obce, kde nemají ani obchod a starosta s tím opravdu nic neudělá. Leda, že by ji platil ze svého.
    A jsou obce s obchodem, ale bez hospody, alespoň oficiálně. Hospoda před zavedením EET a protikuřáckého zákona byla, ale nyní se již neprovozuje. Alespoň oficiálně, na budově nevisí provozní cedule. Ale pivo si tam dáte a zaplatíme do připravené plechovky „smluvní“ částku. Pivo Vám tam načepují, pokud tedy zrovna na první pohled nevypadáte jako výběrčí daní :-) Tyto provozovny mám nejraději, mají i díky místnímu osazenstvu svoje kouzlo, ale mají trochu nepravidelnou otevírací dobu...
    No a pak jsou vesnice, kde je vše a fungují velmi dobře – ale to platí spíše pro větší obce.
    Chodím pěšky do přírody mimo hlavní turistické trasy – to pak člověk objeví spoustu zajímavých věcí :-)

    Vloženo 16.11.2018 09:38:12

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace