banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Bomberos

  Úterý 16.7 16:00 - Tábor, Rajský dvůr

  Hasičská groteska.

 • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

  pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

  Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Farmářské trhy v Prachaticích podpořila opozice, koalice mlčela

Ilustrační foto. , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

PRACHATICE – Sto tisíc korun na obnovení farmářských trhů v Prachaticích neprošlo. Zařadit tuto sumu do rozpočtu města navrhlo sdružení Živé Prachatice. Tomu se ale podařilo získat podporu jen deseti hlasů opozice. Koalice Nezávislých, ČSSD, ANO a KSČM se k návrhu vůbec nevyjádřila a při hlasování se zdržela. Podle zkušeností Kulturních a informačních služeb města v Prachaticích o trhy zájem mezi lidmi není. Podle zkušeností Živých Prachatic naopak ano.

 

Návrh na obnovení farmářských trhů v Prachaticích tím, že se na jejich pořádání uvolní 100 000 korun z rezervy města, předložila za Živé Prachatice Barbora Koritenská. „Farmářské trhy chápeme jako základní prvek k oživení centra," řekla s tím, že ukázala zkušenosti měst, kde trhy fungují i dvakrát týdně, jako je třeba Plzeň nebo Vodňany. Trhy také podle ní patří k městům od středověku a mohou se na nich prodávat lokální výrobky. „Myslíme, že by to mohlo fungovat i u nás. Nemusí to být žádná velká paráda. Jde o setkávání s lidmi, o oživení a o komunikaci."

Zároveň podpořila svůj návrh zkušenostmi, které Živé Prachatice mají třeba z vepřových hodů, nebo z akce Zažij Prachatice jinak. „Ty trhy byly navštěvované a podle reakcí na našem facebooku tohle lidi zajímá." Trhy by se podle návrhu Živých Prachatic měly konat zhruba jednou měsíčně a za peníze z rozpočtu by se na ně nakoupily stánky, připravil marketing a propagace, pozvali trhovci a připravily se na nich i kulturní akce – třeba divadla pro děti nebo koncerty.

Na žádost starosty se o zkušenosti s pořádáním trhů v Prachaticích podělila ředitelka Kulturních a informačních služeb města Prachatic Věra Houšková. „Nebyl problém ten trh zorganizovat, ale byl problém, aby tam lidé začali chodit a nakupovali," řekla s tím, že to, co navrhlo sdružení Živé Prachatice, je to samé, co dělal KIS. „V Prachaticích se podle mě nenakupuje, v Prachaticích se chodí koukat a korzovat. Ty komodity tady nakoupíte bez problémů v průběhu celého týdne ve specializovaných obchodech," doplnila k tomu, proč trhovci neměli o prachatické trhy zájem. „Pan Nepustil řekl, že jsme to dělali špatně, ale já si to nemyslím."

Podle Michala Pilouška z Živých Prachatic ale nastala nová situace. „Do města to patří a mělo by se to zkusit, protože doba se změnila," řekl. Trhy podpořil i lídr Živých Prachatic Jakub Nepustil. „Lidi to tady chtějí," řekl k reakcím na jejich facebooku a návštěvnosti vepřových nebo adventních trhů. „Jestli to ve Vodňanech dokážou zorganizovat dvakrát týdně, tak by byla ostuda, abychom my to neuměli jednou měsíčně," pokračoval s tím, že pomoct s organizací trhů mohou i místní spolky. „To hlavní je ale vůle. Pokud nebude vůle ty trhy dělat, tak je to k ničemu," dodal.

A vůle se u koalice opoziční návrh nedočkal. Vedení města se k němu vůbec nevyjádřilo a jedenáctičlenná koalice se pak hlasování zdržela a trhy podpořilo jen deset opozičních zastupitelů, což na schválení nestačilo.

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Jana 

  Reagovat

   

  souhlasím s názorem anonymního čtenáře

  Vloženo 6.1.2019 20:39:54

 • Standa 

  Reagovat

   

  4.10.2018,....Odpovídá Miroslav Lorenc (ANO 2011),...

  Z Prachatic se stalo město duchů. Máte plán či spíš nápad, jak oživit centrum či obsadit prázdné prostory pro podnikání?

  ...budeme zde usilovat i o pravidelnější společenské akce.

  Vloženo 6.1.2019 20:12:41

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Každému člověku používajícímu zdravý rozum je z toho smutno, obrací se mu peristaltika a začíná mu vadit, v jakém městě žije. Ze "stranické disciplíny" , převažující nad zdravým rozumem mi jde mráz po zádech. ... co Míro ? :-(

  Vloženo 6.1.2019 16:17:17

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace