Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Klavírní koncert

    Úterý 28.1 17:30 - Písek, Městská knihovna

  • Kytice – Divadlo Kašpar

    Úterý 28.1 20:00 - Divadlo Pod čarou, Písek

    Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Festival Art v Táboře byl opět přehlídkou tvořivosti. Kdo letos vyhrál soutěž vánoček?

 Autor: L. Kolářová

    Autor: L. Kolářová

TÁBOR - Neděle patřila ve velkém sále táborského hotelu Palcát každoročnímu festivalu tvořivosti Art a také soutěži vánoček, kterou se k pořadatelkám Artu - Kamile Jelínkové a Haně Jánoškové, připojuje občanské sdružení Horky. Letos si milovníci dílniček přišli opět na své - sál zaplnilo 48 obchůdků a tvořivých stanovišť.

 

"Některé jsme už museli odmítat, snažíme se, aby od každého druhu tvoření tu bylo jedno místo a zbytečně si činnosti nekonkurovaly," říká Kamila Jelínková. S různými aktivitami přijeli i lidé ze Znojma, z Benešova nebo Prahy, většina je ale místních. "Máme radost, že i o prezentaci různých kroužků a školních souborů na jevišti během dne je velký zájem. Jen za dopoledne vystoupilo na 200 dětí a díky přízni sponzorů jsme je mohly za jejich pěkná vystoupení obdarovat dárky," těší Kamilu Jelínkovou. Připouští, že cílem je hlavně vydělat na pronájem sálu, kde i Palcát jde akci naproti a sponzorsky se podílí nižší cenou. "Art není na výdělek, je to akce pro radost," říká organizátorka. Na festivalu se letos také prezentovala stavebnice Seva, se kterou si mnozí pamětníci jako děti hráli. Firma Beneš a Lát ze Sutic u Semil ji zachránila, inovovala a jak bylo v Palcátu vidět, jejímu kouzlu propadnou i dnešní děti.

Už několik let také trvá spolupráce s občanským sdružením z táborských Horek, které pořádá soutěž o nejchutnější a nejhezčí vánočku. Vánoček se letos sešlo jedenáct a první místo porota přiřkla Marii a Beátě Kratochvílovým z Hromádkovy ulice na Maredově vrchu v Táboře. "Je to rodinný recept, mě ho naučila babička a ode mne se už naučila naši vánočku moje patnáctiletá dcera Beátka," zmínila Marie Kratochvílová. Na adresu Kratochvílových tak kromě jiných cen putuje také předplatné Týdeníku Táborsko na příští rok.

Druhé místo patřilo Zdeňce Jůzové z Tábora a třetí Věře Marunové z Plané nad Lužnicí. Vánočka Zdeňky Jůzové navíc u poroty zabodovala jako nejhezčí. Jak by ne, chce to cvik a Zdeňka Jůzová peče každoročně pro přátele a známé vánoček z deseti kila mouky, tedy celou dvacítku. Víc už ve středu v Táborsku.

Za zmínku ale stojí letošní chyták, který pro porotu připravil Jiří Svoboda z občanského sdružení Horky. Mezi soutěžní kusy nenápadně zařadil  s číslem 10 i vánočku, koupenou v nedalekém supermarketu. Předsedkyně poroty - vedoucí učitelka odborného výcviku cukrářů z táborské střední školy obchodu, řemesel a služeb Ivana Krákorová se ale ukázala jako žena na svém místě. Jak koupený kus ze supermarrketu ochutnala, hned se dala slyšet, že tak otřesnou vánočku prý snad do soutěže ještě nikdy nikdo nepřinesl...

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace