Festival Hudba na soutoku nabídne do konce října šest koncertů




Festival je zaměřený na hudbu středověku, renesance a baroka. Soutok v jeho názvu je míněný jako splynutí řek Vltavy a Malše a také jako symbolický časový soutok několika století. Akce už má dobré jméno a láká do Českých Budějovic umělce z celého světa. „Letos poprvé je počet zahraničních interpretů vyšší než domácích. Uspořádáme opět šest koncertů, které nabídnou skvělou hudbu v podání špičkových souborů. Poznáte, že stará hudba je nejen krásná a povznášející, ale také zábavná,“ slíbil Vít Podroužek publiku včetně primátorky Dagmar Škodové Parmové, která organizátorům poděkovala. „Festival je příležitostí se setkávat a společně radovat, k čemuž patří kultura a hudba, které spojují. V Evropském hlavním městě kultury, kterým se staneme v roce 2028, to dává smysl,“ shrnula primátorka.
Zahajovací koncert Mezinárodního festivalu staré hudby obstará 8. září Capella Regia pod vedením Roberta Huga v kostele Panny Marie Růžencové. Kromě jiného zazní Mariánské nešpory Adama Michny z Otradovic. Druhý koncert 16. září v kostele Sv. Rodiny nabídne anglickou, německou a italskou hudba 17. století – po třech letech se do Budějovic vrátí jordánsko-španělské duo Cantar alla Viola, tedy sopranistka Nadine Balbeisi, kterou na violu da gamba doprovodí Fernando Marín. Dalším zahraničním hostem bude německý soubor Boulevard Baroque s uměleckou vedoucí Karlou Enríquéz. Jako hosté s nimi vystoupí flétnistka Jana Semerádová a izraelský cembalista Shalev Ad-El.
V sále jízdárny zámku Hluboká nad Vltavou návštěvníci 23. září vyslechnou hudbu Johanna Adolfa Hasse, Františka Bendy, Jiřího Antonína Bendy a Johanna Helmicha Romana. Tento večer se bude natáčet pro Český rozhlas Vltava.
Z Portugalska přijede trio Iberian Ensemble, které pod vedením flétnisty Alexandra Andrade představí 30. září program s názvem Hudba 18. století na iberských a italských dvorech. Zazní například Antonio Vivaldi, Luis Álvares Pinto či Domenico Scarlatti.
Posledním zahraničním souborem bude francouzský Ensemble Castelkorn, jehož uměleckým vedoucím je český houslista žijící ve Francii Josef Žák. Tato hudba 6. října rozezní barokní kostel Panny Marie Bolestné na Dobré Vodě u Českých Budějovic. Hlavním zdrojem repertoáru programu Labyrinth Garden je kroměřížská hudební sbírka biskupa Karla Liechtensteina-Castelkorna.
Předposledního koncertu se 14. října ujme českobudějovická rodačka, sopranistka Irena Troupová, která se svým souborem přednese skladby barokní Itálie v programu s názvem All’armi, pensieri! Mezinárodní festival staré hudby vyvrcholí 25. října v obřadní síni českobudějovické radnice. Flétnistka Michaela Koudelková tam se svým souborem vystoupí s programem Corelli & Händel – S flétnou napříč Evropou.
Diskuse k článku