Fotbal na Písecku zatáhl svou oponu Galavečerem OFS v Milevsku. Osobností byl vyhlášen Jiří Himl ze Sepekova
MILEVSKO – Poslední písknutí rozhodčích zaznělo, ceny těm nejúspěšnějším jsou předány a nastává letní klid zbraní. Už potřetí završil Okresní fotbalový svaz Písek svou sezonu Galavečerem OFS, který proběhl v zaplněném Domě kultury Milevsko. Jak přiznal na závěr předseda okresní kopané Josef Košatka, organizátoři takový zájem místních ani neočekávali.
Večerem provázel původem Jihočech a sportovní komentátor Vlastimil Vlášek, který dlouhá léta nastupoval za Kluky. Když se hned na úvod zeptal, kdo v noci před čtvrtečním galavečerem vstával na utkání Mistrovství světa mezi Mexikem a Českou republikou, přihlásila se necelá polovina publika. Ohlasy po nepovedeném zápase (0:3) ale pozitivní nebyly, o to lepší byly dojmy ze samotné akce okresního fotbalu. Vyhlašování zpestřila třemi choreografiemi různých tanečních stylů milevská taneční skupina EFK Dance Family.
Své medaile, poháry a další hodnotné ceny od partnerů akce si postupně převzali zástupci nejlepších týmů všech okresních soutěží od mladších přípravek až po okresní přebor mužů. O ceny se postarali Pivovar Platan Protivín, Penalty, Bespo Protivín, Český trávník, HUres Agency a Pekařství Chyšky. Jihočeské týdeníky a webový portál Jižní Čechy Teď jsou hrdým mediálním partnerem akce.
Vybráni byli také nejlepší hráči a nejlepší střelci daných soutěží, ocenění si odnesly rovněž tři nejlepší dívky – letos byly vybrány Adéla Kautzká z Bostonu Kluky, Izabela Nováková z ZVVZ Milevsko a brankářka Julie Tomanová ze Sokola Bernartice.
O budoucnost je postaráno! Výběr U13 vyhrál turnaj okresů
Ocenění si převzal také okresní výběr chlapců U13, který opanoval turnaj výběrů na Složišti v Českých Budějovicích. V týmu měly největší zastoupení pěti hráčů Milevsko a Hradiště, dále nechyběli fotbalisté z Kluk, Čížové, Bernartic a Sepekova. Družstvo vedli Zdeněk Šíma, Stanislav Matějka a Martin Škulina, který je zároveň Grassroots trenérem mládeže na Písecku. Tuto pozici metodické odborníka pro veškeré kluby a organizátora turnajů či výběrů převzal po letech po Petru Houdkovi.
Speciální potlesk si jistě zaslouží fotbalisté Albrechtic nad Vltavou, kteří vyhráli okresní přebor a po letech si zahrají krajskou soutěž. Jak prozradil trenér Jiří Sajtl na jevišti, měl by u toho být stále v albrechtických barvách také nejlepší střelec okresu Petr Velek, i když by o něho měl jistě zájem kdejaký tým z vyšších fotbalových pater. Albrechtice navíc vyhrály také soutěž slušnosti, do které se počítají žluté a červené karty. „Hrají dobře a ještě se chovají slušně, tak to má být!“ ocenil moderátor Vlastimil Vlášek.
Cena Fair play míří do Putimi
Okresní fotbal oceňuje na galavečeru také výjimečná gesta Fair play, která připomínají, že fotbal je stále zejména o respektu k soupeři, úctě ke sportu a naplnění skutečného významu fér hry. Ten okresní, kde se nehraje o miliony, by pak měl jít příkladem.
V mistrovském utkání Platan 8. ligy mužů mezi TJ Sokol Putim a TJ Hradiště B se odehrál mimořádný moment, kdy se domácí hráč po samostatném úniku dostal za obranu soupeře a směřoval sám na brankáře hostujícího mužstva. V rozhodujícím okamžiku však došlo k nešťastnému zranění brankáře Hradiště, který po podvrtnutí kotníku zůstal ležet na hrací ploše. Přestože akce pokračovala a domácí tým vstřelil branku do odkryté brány, následně se ukázalo, že zranění brankáře je vážnějšího charakteru. Hráči Sokola Putim se po vzájemné domluvě zachovali v duchu nejvyšších sportovních hodnot. Umožnili soupeři rozehrát a bez odporu vstřelit vyrovnávací branku, čímž napravili situaci vzniklou během hry.
Osobností okresu se stal Jiří Himl ze Sepekova
Každoročním vrcholem akce je vyhlášení Osobnosti Okresního fotbalového svazu Písek. Letos byl vybrán symbolicky fotbalista a funkcionář, který je úzce spjat s fotbalem právě v milevském regionu – Jiří Himl ze Sepekova. Jeho jméno už je nerozlučně spojeno s fotbalem na Písecku desítky let. „Když se do fotbalu jednou zamilujete, už vás to nikdy nepustí,“ řekl na pódiu oceněný sepekovský patriot.
Jeho fotbalový příběh začal už v roce 1968, kdy jako devítiletý chlapec poprvé obul kopačky. Od té doby zasvětil fotbalu celý svůj život. Prošel mládežnickými kategoriemi v Milevsku, nastupoval za mužská družstva, během vojenské služby reprezentoval RH Volary a po návratu se stal součástí úspěšných týmů Milevska působících v divizních soutěžích. Za svou hráčskou kariéru odehrál v milevském dresu obdivuhodných 900 utkání, což samo o sobě svědčí o jeho výjimečné vytrvalosti, oddanosti a lásce k tomuto sportu.
Jeho přínos však zdaleka nekončí na fotbalovém hřišti. Od roku 1988 se intenzivně věnoval práci s mládeží v rodném Sepekově a později vedl také mužstvo dospělých. Mnoha generacím mladých fotbalistů předával nejen své zkušenosti, ale také úctu ke sportu, disciplínu a smysl pro fair play. Mimořádně významná je i jeho dlouholetá funkcionářská práce. Od roku 1992 působí v TJ Sokol Sepekov jako sekretář a po více než tři desetiletí patří mezi nejspolehlivější a nejaktivnější organizátory okresního fotbalu.
Kompletní výsledky, všechny vyhodnocené sportovce i kluby a spoustu dalších zajímavostí přineseme ve středečním vydání Milevských novin a Píseckých postřehů. Zatím si můžete prohlédnout bohatou fotogalerii.

Diskuse k článku