Fotografka Kateřina Bohuslávková vystavuje Táborské týpky


TÁBOR – Autorský fotografický cyklus Táborský týpci, za kterým stojí umělecká fotografka Kateřina Bohuslávková, je nyní k vidění v knihovně v Plané nad Lužnicí. Výstava potrvá minimálně do konce léta. Nabízí sérii portrétů mužů, kteří jsou různě spjatí s Táborem – svým povoláním, životním příběhem.
Kateřina Bohuslávková má ateliér přímo v centru Tábora. Specializuje se na uměleckou fotografii a za svou práci získala ocenění – akceptační medaili v soutěži Czech Art Photo s fotografiemi Ballerina in blue a In my dream. Vystavené fotografie má aktuálně v Praze, Hranicích, Znojmě a Táboře. Táborský týpci ale patří k jejím nejznámějším projektům.
Ke vzniku tohoto uměleckého projektu přispěla náhoda. „Projekt Táborský týpci vznikl ve spolupráci s Tomášem Mihálem, který se stal úplně prvním týpkem. Je to můj kamarád z mládí a dlouho jsme se neviděli. Když jsem ho zahlédla, napadlo mě ho oslovit. Vznikly první snímky v garážích, pak jsme dostali možnost fotit v Křižíkově elektrárně. A tam už se přidal další z týpků Petr. V tu chvíli mi došlo, že to vlastně vůbec není špatný nápad vytvořit sérii portrétů táborských týpků,“ popsala fotografka.
Muži, kteří ovlivňují tvář města
Na černobílých snímcích jsou zachyceni muži z různých oblastí – tatér Josef Devera, skateboardista Miroslav Brož, kadeřník Miroslav Petržilka nebo baskytarista Martin Kučera a dalších 15 mužů. Společně tvoří pestrý obraz osobností, které nejsou známé jen jménem, ale i svou činností. „Chtěla jsem zachytit charismatické muže z Tábora, kteří jsou jakkoliv známí, ale zároveň formují město svým životem nebo svou prací,“ říká autorka.
Portréty nevznikaly na zakázku, ale přirozeně, podle toho, koho fotografka oslovila. Nechyběly ani vtipné momenty. „Míru Brožů jsem musela chvilku přemlouvat, protože se nerad fotil. Nakonec byl rád, protože se ty fotky vyvedly. Pavel Mládek z Obory se zase setkal s lidmi, kteří ho díky fotkám poznávali na ulici v Praze. Míra Petržilka fotil na výstavách sám sebe s vystavenými fotografiemi, že je součástí výstavy,“ vzpomíná fotografka s úsměvem.
První prezentace snímků proběhla v době, kdy se galerie zavíraly. Fotografie se objevily ve výloze tetovacího studia Hatumoa a lidé si je mohli prohlížet při běžné cestě městem. Tento formát zaujal a ohlas byl veliký. Fotografie byly k vidění také v Neputovní pražírně nebo ve Vodárenské věži, kde se výstava stala jednou z nejnavštěvovanějších. Kateřina Bohuslávková připravuje na léto dva nové projekty – jeden uvede v Praze, druhý v Táboře. Na podzim příštího roku plánuje rozsáhlou výstavu všech dosavadních sérií ve Spektru v Sezimově Ústí.
Diskuse k článku