28. 2. 2025 10:44

Frymburk bude od března provozovat svou poštu

FRYMBURK - Městys Frymburk se od března stane majitelem a zároveň provozovatelem zdejší pobočky České pošty. Na základě jednoznačného rozhodnutí zdejších zastupitelů odkoupí od státního podniku budovu, kde je dnes pošta v provozu a zároveň zaměstná i tamní pracovníky. Změní svůj status na poštu Partner.

Podle starosty Oty Řezáče zůstane rozsah služeb zachovaný. Nevylučuje ale, že by se pošta v příštím roce přestěhovala do vhodnějších bezbariérových prostor. Objekt dnešní pošty čeká výrazná rekonstrukce, jelikož je téměř v havarijním stavu. Pravděpodobně zde vzniknou obecní byty. V plánu je také sloučení provozu íčka a pošty. Takový je nyní záměr zastupitelů Frymburka.

Ti se podle starosty Řezáče nad koupí nerozmýšleli ani minutu. „Vzhledem ke skutečnosti, že jsme jako městys měli o budovu pošty eminentní zájem, tak zastupitelé jednohlasně řekli ano. Ve hře je skutečnost, že bychom zase ztratili jistou službu z naší občanské vybavenosti, a to si nemůžeme dovolit. Takže to bereme jako realitu současné doby,“ usmívá se Řezáč. Otevírací doba se měnit nebude. Ze zaměstnanců pošty se od března stanou zaměstnanci úřadu městyse. „Jedná se o jeden a půl pracovní síly, které přebereme a jsou to naši občané,“ doplňuje Řezáč.

Podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka je v Jihočeském kraji aktuálně 101 pošt Partner, z toho 51 provozují obce. „Jednání probíhají kontinuálně, minimálním cílem pro letošek je zprovoznit přes 100 pošt Partner po celé České republice,“ uvedl Vitík. Česká pošta po převedení pobočky na poštu Partner vyhodnocuje, jestli nemovitost může ještě využít ke svému provozu. „Pokud ne, nabízí ji k prodeji. Záleží na stavu, velikosti a lokalitě nemovitosti a na její odhadní ceně. Lukrativnější nemovitosti se prodávají lépe, ty v odlehlých obcích hůře,“ dodal Vitík.

V tomto případě městys Frymburk nemovitost koupí, ale je možné, že se odsud poštovní úředníci brzy postěhují do nového. Po posouzení jejího stavu se zastupitelé rozhodnou. „Jasné je, že budovu jsme koupili proto, abychom jí nějak smysluplně využili. Jedná se o krásnou stavbu v prvorepublikovém stylu. Zatím je nejvíce návrhů proto zřídit zde obecní byty,“ uvádí starosta Řezáč, známý jako kritik státního aparátu, který místní samosprávu často bezdůvodně a neúčelně úkoluje nesmyslnými úkoly a nařízeními.

„Je to takové smutné a ani bych se z toho nehroutil, kdyby nám ale byly dány větší kompetence a svoboda rozhodování si o svých věcech a financích bez zbytečné buzerace všech. Je to horší a horší, mám za to, že se to musí zhroutit do sebe jako nějaká černá díra ve vesmíru, podobně jako tomu bylo v roce 1989,“ uzavřel Řezáč. Starosta vybojoval pro Frymburské také zachování lékárny a lékařské péče. Ani v této souvislosti se nebál otevřeně kritizovat ani platnou legislativu a zákonodárce.

„Už teď výraznou část občanské vybavenosti financujeme z rozpočtu městyse. Hlavně se jedná o zdravotnictví. Tyto náklady větší města nemají, naopak mají z nájmů ordinací příjmy, ale to je prostě tvrdá realita a my se s tím musíme umět vypořádat sami. Stejně to bude s poštou, protože chceme, aby u nás občané tyto služby měli,“ uzavřel Řezáč. 

 

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.