Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Hypnotizér Jakub Kroulík

  pondělí 17.2 18:00 - Spektrum Sezimovo Ústí

  Přednáška.

 • Cestovatelská beseda - Transsibiřská magistrála

  pondělí 17.2 18:00 - Klub pod kinem, Vyšší Brod

  Vyprávění - promítání.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Hejtman Zimola svým návrhem na zdanění restitucí ohrožuje premiérování Sobotky

Jiří Zimola

Jiří Zimola

JIŽNÍ ČECHY - Na podzim roku 2013 premiér Bohuslav Sobotka prohlašoval v médiích, že se pokusí přimět církve k ústupkům v restitučních nárocích, které navzdory odporu většiny veřejnosti těsně protlačila ve sněmovně předchozí vláda. Ústupky nenastaly, naopak se kupí žaloby na vydání obecních, krajských, ale i firemních nebo soukromých majetků. V Jihočeském kraji bylo žalob podáno přes 150. Po neúspěšné komunikaci jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly s budějovickým biskupstvím, kde hejtman varoval před zhoršením vztahů mezi obcemi a církvemi, předložil Jiří Zimola na posledním zasedání krajského zastupitelstva návrh novely restitučního zákona, kterým by se měly finanční náhrady vyplácené církvím alespoň zdanit. Debatu, která v krajském zastupitelstvu předcházela, než koalice ČSSD - KSČM svůj návrh schválila, jsme popsali hned v den jednání 19. května. Nyní hejtman Zimola reaguje na další vývoj událostí, kdy mu Bohuslav Sobotka přes média vzkázal, že on drží slovo a koaliční dohody a ministr vnitra Milan Chovanec přidal varování, že tento jihočeský návrh je hrubou chybou, která může rozvrátit vládu. Lidovci totiž signalizují, že vládní koalici opustí, pokud návrh na zdanění restitučních náhrad projde ve sněmovně. Tím by padla vláda, jejíž stabilitu ale rok před parlamentními volbami i Andrej Babiš z ANO několikrát označil za vratkou. Otázkou je, kdo momentálně sociální demokracii pro příští volby víc prospívá - premiér Sobotka, který drží nad vodou vládu a slovo dané lidovcům, nebo hejtman Zimola, který jihočeskou iniciativou podstatně rezonuje s veřejným míněním...

Zde jsou odpovědi hejtmana Jiřího Zimoly na poslední vývoj událostí: 

Můžete reagovat na vzkazy, které vám adresovali v médiích premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec?

S premiérem ani ministrem vnitra jsem nehovořil a nedostal jsem od nich ani žádné vzkazy. Máte-li na mysli mediální výroky, které mi údajně adresovali, tak ty nepokládám za vážně míněné vzkazy, které by mě měly znepokojovat. Jistě bude prostor, abychom se brzy sešli a abych jim náš návrh osobně představil.

Jaký bude podle vás další vývoj návrhu na novelu zákona? Podobný návrh od KSČM už přece neuspěl...

Při schválení zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi byl výsledek tak těsný a tlačený silou a prošel dokonce hlasem jednoho poslance ODS, který rovnou ze sněmovny odcházel do vězení, že šanci na schválení určitě vidím. Mám navíc mnoho pozitivních ohlasů od poslanců, kteří se mi sami už nyní ozývají s tím, že pro tento návrh zvednou ruku. Je vidět, že v Jihočeském kraji nejsme jediní, kdo si myslí, že není normální, aby se opět otevíraly požadavky, které sama církev opakovaně označovala jako vyřešené. Ostatně sám prezident Zeman při své nynější návštěvě kraje zavzpomínal, že formulaci „vše je definitivně uzavřené“ slyšel od církve už několikrát.

Jaké jste měl ohlasy po zasedání krajského zastupitelstva, kdy byla iniciativa schválena?

Každý zastupitel měl příležitost vystoupit v předešlé obsáhlé diskusi, následný většinový názor zastupitelstva poměrně jasně vyjádřil výsledek hlasování. Ohlasy, které přicházejí naopak z celé republiky, ukazují, že naštvanost na nenasytnost církve je po  podaných soudních žalobách opravdu vysoká a nynější nové požadavky podstatně komplikují život starostům, školám, institucím i naprosto zaskočeným občanům.

 

 

Diskuse k článku - 37 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky |  1 2 3 Starší příspěvky »
 • Zimola 

  Reagovat

   

  Učitel Zimola plní příkazy nenávistného Zemana,který nechce nic jiného než uškodit těm,které nenávidí ať to stojí co to stojí.Požadavky církve jsou nestoudné,ale zdanění náhrad není politicky průchodné.Výsledek by byl pád vlády a Zeman by si zase udělal přechodnou vládu ze svých kamarádíčků a republika by řadu měsíců stagnovala.Jak to říkal Gottwald - čím hůře,tím lépe.Zeman se chlubí nadstandardními vztahy s Dukou,tak proč nekoná?Ono je lepší žvanit co chce slyšet dav,hýčkat své ego a za státní peníze dělat kampaň pro své znovuzvolení.

  Vloženo 5.6.2016 08:53:48

  • Jana Pösingerová 

   Reagovat

    

   Co to má společného se Zemanem? Ten snad žádné zákony nenavrhuje. Nemáte jen zbytečně rudo před očima?

   Vloženo 5.6.2016 09:38:44

   • Zimola 

    Reagovat

     

    Zřejmě jste nebyla dlouho v republice.Utekl vám lánský puč a žvanění na návštěvě v jižmích Čechách.Jen aby se pan učitel nepřepočítal a nemusel se vrátit do tělocvičného či jakého kabinetu za 20 tis. Kč.Jediný kdo na to doplatí je ČSSD v jižních Čechách.Máte pravdu, Zeman nemá žádné reálné pravomoci ani zodpovědnost.Jen žvaní a prudí.

    Vloženo 5.6.2016 12:09:22

    • Marie 

     Reagovat

      

     Mne šokuje ta míra nenávisti. Jestli byl Zeman zvolen přímou volbou, tak ho asi chtěla většina lidí. Nemůžete se s tím smířit, že má taky příznivce, obvykle ty, co pracují a nemají čas lézt v nějakých pochybných uměleckých kreacích po hradě a vyvěšovat tam trenky? O Zemanovi to tady ale snad není. Je to o restitucích a to je stejný příběh. Většině obyvatel země je to jasné, co si přáli a co se má podle nich aspoň zachránit, a ten zbytek o to nenávistněji řve.

     Vloženo 5.6.2016 12:16:30

     • volič 

      Reagovat

       

      Ono to tak hvězdné vítězství nebylo.Já ho taky volil.Kdybych tušil co bude předvádět...

      Vloženo 5.6.2016 15:36:15

      Vaše reakce:

      Zbývá znaků: 1200
       
      • anonymní čtenář 

       Reagovat

        

       Hlavně, že byly podvody u prezidentských voleb, kdy se přičítali hlasy k jeho protivníkovi, což musely řešit kontroly, které podvody potvrdily. Tak nekřičte. Stejně by protivníci vyhráli právě jenom podvodem, kdyby se jim to umožnilo.

       Vloženo 5.6.2016 17:21:30

     • dědek 

      Reagovat

       

      Přispěvěk byl skryt administrátorem, protože porušoval Pravidla pro vkládání příspěvků!

      Vloženo 6.6.2016 09:04:29

     • pavla 

      Reagovat

       

      K volbám přišlo cca 60 % obyvatel, z nich cca 52 % volila Zemana,
      tedy 31 % není většina, ale 13 % komoušů a zbytek (18 %) socanů co naletěli SPMZ, který se následně rozpadl.
      70 % obyvatel ČR opilce nechce !!

      Vloženo 7.6.2016 21:33:02

« Novější příspěvky |  1 2 3 Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace