Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Od Trosek na Hruboskalsko

  středa 26.2 16:30 - Městská knihovna Jindřichův Hradec

  Beseda.

 • Toulky za poznáním - Antarktida II.

  středa 26.2 18:00 - Dům kultury Milevsko

Zobrazit všechny události
 

Hejtman Zimola svým návrhem na zdanění restitucí ohrožuje premiérování Sobotky

Jiří Zimola

Jiří Zimola

JIŽNÍ ČECHY - Na podzim roku 2013 premiér Bohuslav Sobotka prohlašoval v médiích, že se pokusí přimět církve k ústupkům v restitučních nárocích, které navzdory odporu většiny veřejnosti těsně protlačila ve sněmovně předchozí vláda. Ústupky nenastaly, naopak se kupí žaloby na vydání obecních, krajských, ale i firemních nebo soukromých majetků. V Jihočeském kraji bylo žalob podáno přes 150. Po neúspěšné komunikaci jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly s budějovickým biskupstvím, kde hejtman varoval před zhoršením vztahů mezi obcemi a církvemi, předložil Jiří Zimola na posledním zasedání krajského zastupitelstva návrh novely restitučního zákona, kterým by se měly finanční náhrady vyplácené církvím alespoň zdanit. Debatu, která v krajském zastupitelstvu předcházela, než koalice ČSSD - KSČM svůj návrh schválila, jsme popsali hned v den jednání 19. května. Nyní hejtman Zimola reaguje na další vývoj událostí, kdy mu Bohuslav Sobotka přes média vzkázal, že on drží slovo a koaliční dohody a ministr vnitra Milan Chovanec přidal varování, že tento jihočeský návrh je hrubou chybou, která může rozvrátit vládu. Lidovci totiž signalizují, že vládní koalici opustí, pokud návrh na zdanění restitučních náhrad projde ve sněmovně. Tím by padla vláda, jejíž stabilitu ale rok před parlamentními volbami i Andrej Babiš z ANO několikrát označil za vratkou. Otázkou je, kdo momentálně sociální demokracii pro příští volby víc prospívá - premiér Sobotka, který drží nad vodou vládu a slovo dané lidovcům, nebo hejtman Zimola, který jihočeskou iniciativou podstatně rezonuje s veřejným míněním...

Zde jsou odpovědi hejtmana Jiřího Zimoly na poslední vývoj událostí: 

Můžete reagovat na vzkazy, které vám adresovali v médiích premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec?

S premiérem ani ministrem vnitra jsem nehovořil a nedostal jsem od nich ani žádné vzkazy. Máte-li na mysli mediální výroky, které mi údajně adresovali, tak ty nepokládám za vážně míněné vzkazy, které by mě měly znepokojovat. Jistě bude prostor, abychom se brzy sešli a abych jim náš návrh osobně představil.

Jaký bude podle vás další vývoj návrhu na novelu zákona? Podobný návrh od KSČM už přece neuspěl...

Při schválení zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi byl výsledek tak těsný a tlačený silou a prošel dokonce hlasem jednoho poslance ODS, který rovnou ze sněmovny odcházel do vězení, že šanci na schválení určitě vidím. Mám navíc mnoho pozitivních ohlasů od poslanců, kteří se mi sami už nyní ozývají s tím, že pro tento návrh zvednou ruku. Je vidět, že v Jihočeském kraji nejsme jediní, kdo si myslí, že není normální, aby se opět otevíraly požadavky, které sama církev opakovaně označovala jako vyřešené. Ostatně sám prezident Zeman při své nynější návštěvě kraje zavzpomínal, že formulaci „vše je definitivně uzavřené“ slyšel od církve už několikrát.

Jaké jste měl ohlasy po zasedání krajského zastupitelstva, kdy byla iniciativa schválena?

Každý zastupitel měl příležitost vystoupit v předešlé obsáhlé diskusi, následný většinový názor zastupitelstva poměrně jasně vyjádřil výsledek hlasování. Ohlasy, které přicházejí naopak z celé republiky, ukazují, že naštvanost na nenasytnost církve je po  podaných soudních žalobách opravdu vysoká a nynější nové požadavky podstatně komplikují život starostům, školám, institucím i naprosto zaskočeným občanům.

 

 

Diskuse k článku - 37 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • Martincová Alena 

  Reagovat

   

  Další z těch, který je pro svou kariéru ochoten udělat cokoliv.

  Vloženo 6.6.2016 06:15:07

 • Hanus Josef Selibov 

  Reagovat

   

  Je mi k pláči, jak většina pisatelů v roli anonyma kritizují pana Hejtmana , styďte se většina mu nesahá ani ke kotníkům . Opačný názor neznamená být hulvát a to je tady většina .Apeluji na paní KOLÁŘOVOU ředitelku , či majitelku těchto novin , zrušte anonymní diskuzi , je to hanba , ale typické na nás na Čacháčky - UDAVAČA a BONZÁKY.

  Vloženo 5.6.2016 15:13:08

  • H*nus Josef Selibov 

   Reagovat

    

   Styď se lidi nazývat udavači... Na tebe sedí "podle sebe soudím tebe" :D

   Vloženo 5.6.2016 15:56:39

   • selibovák 

    Reagovat

     

    Již za války byli Češi tímto známí a nenÍ tomu jinak, ani nyní ...typicky české bonzovat a pomlouvat A POKUD MOŽNO NEMAKAT ...

    Vloženo 5.6.2016 16:01:07

   • Jana Hlinková 

    Reagovat

     

    Pan Hanus se aspoň podepsal, zatímco vy píšete coby anonym. Takže se styďte vy.

    Vloženo 5.6.2016 21:09:36

    • Kotápiš 

     Reagovat

      

     Spokojená?Třeba p.Hanuse,zdali existuje.naučil p.učitel kotrmelec a tak ho má rád.Já ho rád nemám,nemám rád lidi co podráží kolegy,kteří mu pomohli k teplé židli.To se prostě ve slušné společnosti nedělá.

     Vloženo 5.6.2016 23:31:23

     • znalec 

      Reagovat

       

      Kotápiš víš o cestě hejtmana k židli prd a věř , že v Selibově je p.Hanus můj soused a kolegové jej udali, bohužel tak to chodí v ČSSD , ale tomu ty nerozumíš , jsi ještě cucák.

      Vloženo 7.6.2016 17:40:13

      Vaše reakce:

      Zbývá znaků: 1200
       
 • zero 

  Reagovat

   

  Zbytečné - nikdo to nečte. Ani vaše příspěvky.

  Vloženo 5.6.2016 14:53:15

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Hlavně, že to čteš ty.

   Vloženo 5.6.2016 17:18:31

 • tenor 

  Reagovat

   

  Proč je zablokovaná diskuze ke Knotovi? Odpoví redakce novin ano nebo ne? Dělat radši
  mlčocha - to umí. Divit se - to tak umí? Co to ty čtenáři chtějí? Můžeme si to dovolit? Radši to
  zablokujeme - nebo se dozvíme pěkné věci a názory normálních občanů Písku. Nebo je to
  příkaz? To je otázek? To bude odpovědí!

  Vloženo 5.6.2016 14:47:37

 • loula 

  Reagovat

   

  Zablokujte všechny diskuse, jako tu ke Knotovi. V této zemi od roku 1946 vládnou levicoví diletanti a zavíráním úst lidem to nezměníte. A že komunisté nesnáší kritiku, to je stará věc.

  Vloženo 5.6.2016 14:31:07

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Pokud noviny zablokovaly diskusi...nedají možnost vyjádřit se...porušují článek Ústavy ČR o svobodě slova.
   Redakci to stále nedochází???

   Vloženo 5.6.2016 14:34:49

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace