Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • XVI. ples Jihočeské hospodářské komory

    pátek 24.1 20:00 - Třeboň, sál Aurora

    Bohatý program plesu 2020.

  • Colectiv na Střelnici!

    pátek 24.1 20:00 - Tábor, Střelnice

    Koncert Colectiv a Selector Boldrik. Warm up DJ Pedrum.

Zobrazit všechny události
 

Historické nádraží ve Veselí ustoupí pokroku

Nádraží ve Veselí nad Lužnicí , Autor: Ilustrační foto

Nádraží ve Veselí nad Lužnicí     Autor: Ilustrační foto

VESELÍ NAD LUŽNICÍ – Vlakové nádraží přijde o současnou historickou podobu se sypanými nástupišti, bude se nastupovat podchodem u dvou ostrovních nástupišť, okolo budou protihlukové stěny, železnice povede přes záplavové území. Právě nyní Správa železniční dopravní cesty zahájila rekonstrukci železniční trati mezi Veselím nad Lužnicí a Horusicemi. Pětikilometrový úsek částečně přeloží, zdvoukolejní a zrychlí.

Modernizace trati, kterou zahájila železniční správa, potrvá do ledna 2016. Značná část současné jednokolejky nahradí dvoukolejná přeložka. Ta vznikne mezi nádražím a zastávkou ve Veselí nad Lužnicí. Povede přes záplavové území Lužnice a Nežárky, a tak bude v tomto úseku trať uložena na tři až pět metrů vysokém náspu s novým přemostěním obou řek, včetně slepého ramene. Na přeložce vznikne několik nových inundačních mostů, které slouží jako preventivní ochrana cesty před povodněmi, pro zajištění odtokových poměrů v území. Zaniknou přejezdy, se silnicemi se bude trať křížit mimoúrovňově, násep původní trati pak bude moci město využít jako cyklostezku. Zbytek trati z veselské zastávky do Horusic povede v současné trase.

Nádraží ve Veselí nad Lužnicí patří k posledním významným železničním uzlům, kde na cestující dýchne atmosféra minulého století. To se však během dvou a půl roku změní. Vzniknou dvě ostrovní nástupiště a jedno další před nádražní budovou a cestující budou k vlaku chodit podchodem. Nádraží se tak změní k nepoznání. Zruší se úrovňový přejezd, vybudují se vnější nástupiště s podchodem se schodišti a rampami. Postaví je protihlukové stěny za  1,28 miliardy korun, které zaplatí také železniční správa.

Veselská železnice se modernizuje současně se dvěma dalšími úseky čtvrtého tranzitního železničního koridoru mezi Prahou a Českými Budějovicemi. Stavba již probíhá mezi Táborem a Sudoměřicemi u Tábora a také mezi Českými Budějovicemi a Nemanicemi.

Za necelé tři roky nádraží nepoznáme a vlak tady bude moci jezdit až 160kilometrovou rychlostí.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace