Osvěžení nejen v parných dnech nabízejí městská pítka. Využíváte je?

„Pítka tady v Českém Krumlově nemáme, lidé musí pro osvěžení jinam, do restaurací nebo obchodů,“ informovala tisková mluvčí Olga Kneiflová. Jiná města jsou v tomto ohledu štědřejší.
V Táboře je pítek umístěných hned několik, nejnovějším přírůstkem je pítko na zrekonstruovaném Křižíkově náměstí. Dalšími lokacemi jsou Tržní náměstí, Velký Šanc, Pražské sídliště nebo třída 9. května. K nim navíc přibude zdroj pitné vody na budoucím zrekonstruovaném náměstí T. G. Masaryka.
Mimořádně vysoké teploty nesužují jen lidi, ale také domácí zvířata. Především psí mazlíčci se mohou osvěžit třeba na oblíbené vycházkové trase mezi Jordánem a botanickou zahradou. Na rozdíl od prvně jmenovaných pítek jsou dokonce tyto zdroje vody poměrně často využívány. Lidé se z pítek napijí spíše zřídka, a to hlavně v těch úplně nejteplejších dnech. Navíc ne všude fungují, jak mají. „U Jordánu a pod školkou na Vrtačkách ještě voda minulý týden netekla,“ postěžovala si na facebooku Jana Kabešová.
Také v krajském městě můžou místní i turisté využít celou řadu pítek. Lidé je najdou u katedrály sv. Mikuláše v Kanovnické ulici, u pošty Na Sadech, u polikliniky Sever směrem k Lannově třídě, na rohu Lannovy a Jeronýmovy ulice, na Piaristickém náměstí – u Hroznovy ulice nebo na brouzdališti u Malého jezu u dětského hřiště.
„Všechna pítka jsou v provozu mimo Samsonka na Lannově třídě u vodního prvku Paměť města. Zde je kašna rozbitá a pítko je napojené na stejný rozvod, takže se spustí po opravě kašny. Nejhojněji využívané je pítko u katedrály sv. Mikuláše, spotřeba je přes 60 metrů krychlových za měsíc, a u pošty Na Sadech,“ sdělila tisková mluvčí Jitka Welzlová.
Hodně možností rychle se osvěžit díky vodě z pítka mají lidé také v Třeboni. Nejvíce využívané je podle tiskové mluvčí Jitky Bednářové to u lékárny v těsné blízkosti Masarykova náměstí.
„Řekla bych, že se tato možnost osvěžení hodně využívá, hlavně pítko u parku, při vstupu na náměstí, kde je velká koncentrace lidí. I když se někdo nenapije, protože mu to může připadat třeba nehygienické, tak má aspoň možnost opláchnout si ruce nebo obličej,“ uvedla tisková mluvčí Třeboně Jitka Bednářová. Dodala, že pítko u Masarykova náměstí je darem od partnerského města Schrems, je zasazeno v kameni darovaném rakouskými partnery. Další osvěžení v podobě pítek můžou místní i četní turisté, kteří do města zavítají, najít například v Přemyslově ulici pod hrází rybníka Svět, na Palackého náměstí na parkovišti vedle Městského úřadu nebo na vlakové zastávce v Dukelské ulici. Všude jsou napojena na vodovodní řad pitné vody a pravidelnou údržbu provádí Technické služby Třeboň.
A co vy? Jste spokojeni s rozmístěním pítek ve vašem městě? Využíváte je na svých cestách? Vítáte vůbec tuto možnost osvěžení? Podělte se s námi o názor.
Diskuse k článku