Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Horko kolem bílého sportu v Plané nad Lužnicí

Vedení Plané nad Lužnicí ve složení, které potrvá už jen několik dní. , Autor: Archiv JčTeď Ivo Bukač

Vedení Plané nad Lužnicí ve složení, které potrvá už jen několik dní.     Autor: Archiv JčTeď Ivo Bukač

PLANÁ NAD LUŽNICÍ - Tenis, označovaný také jako bílý sport, hrála kdysi především šlechta. Od těch dob nese jistý punc hry společenské smetánky, ale v Česku se těší všeobecně velké oblibě nejširších vrstev. Na tenisové scéně však jde občas nejen o sportovní zážitky, ale také peníze a mnohdy ne zrovna idylické vztahy. Například v Plané nad Lužnicí je tenis od jara velkým tématem pro hráče, obyvatele, radu i zastupitelstvo města.

Letošní 6. duben přinesl zásadní změny ve složení výboru tenisového klubu SKT Planá nad Lužnicí a přišly problémy. Na předminulém jednání zastupitelstva se jednalo o výši dotace, kterou město klubu poskytovalo každoročně ve výši 100 000 Kč. Nakonec se zastupitelé shodli, že počkají na vyjádření nového vedení klubu. Proti zmíněné částce tehdy nikdo nic nenamítal. Tu ovšem navrhovali ještě kluboví činovníci, kteří už jimi nyní nejsou. Předsedou klubu byl dříve radní Ondřej Špaček, teď už ve výboru není. Ve čtvrtek 8. srpna ale zastupitelstvo města prohlasovalo velmi nečekaný návrh rady. Tenisté dostanou pro letošek jen 55 000 Kč.

To vyvolalo emoce. Tenisté se dostavili v hojném počtu, vedeni novým předsedou SKT Planá nad Lužnicí Rudolfem Vachem. Ten chtěl podle svého vyjádření vystoupit s informací o současnosti, plánech klubu a samozřejmě i k výši dotace. Slovo nedostal. Vzbudilo to značnou nevoli mezi přítomnými občany i tenisty. „Ctím jednací řád zastupitelstva a ten jednoznačně hovoří o tom, že slovo může dostat jen občan, který má v Plané trvalé bydliště. A to pan Vach není," stál na svém starosta města Jiří Šimánek. Kdosi namítl, že v Táboře, pokud chce někdo pronést příspěvek na zastupitelstvu a není z města, dostane slovo po schválení zastupitelstvem. Takové ustanovení ovšem podle starosty Šimánka v plánském jednacím řádu není. Pravděpodobně tedy na plánském zastupitelstvu nemohou cokoliv prezentovat firmy, investoři ani zástupci organizací, kteří nejsou z Plané.

Ke slovu na téma dotací se ale dostali někteří další plánští tenisté, minulí i současní členové vedení klubu, například místopředseda Svatopluk Blažek. Všichni vesměs chtěli, aby byla akceptována původní výše dotace 100 000 korun a podivovali se rozhodnutí rady města, která ji zastupitelstvu navrhla sníženou. Podle starosty Šimánka jde o to, že v plánském statutu dotací na sport se akcentuje sice počet členů oddílu, ale také především vynaložení na děti a mládež. A tady jsou prý zásadní nedostatky. „Po nástupu nového vedení tenisového klubu jsme zjistili, že děti a mládež trénují pouze jedenáct hodin týdně. V minulém období to bylo 67 hodin týdně, tedy jde o pokles o cca 80 procent. S tím se nemůžeme smířit. Proto rada rozhodla o snížení dotace na 55 000 korun. Pokles dětí nás velmi mrzí, a ještě víc divadlo, kterého jsme byli na zastupitelstvu svědky," řekl starosta. Zároveň dodal, že jde o dotaci na rok 2019 a pokud se změní situace v klubu, nic nebrání v příštím roce dotaci v tradiční výši 100 000 korun.

Debata tím neskončila. V Týdeníku Táborsko zareagoval na průběh zastupitelstva předseda SKT Rudolf Vach a v nyní i bývalý zastupitel Zdeněk Žalud, který tvrdí, že plánská autokracie stojí i za odchodem místostarosty Stanislava Vyhnala. Ten se přihlásil do výběrového řízení na jednatele Správy lesů města Tábora a tam 1. září nastupuje. 

Diskuse k článku - 8 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Pozemky pod kurty rozprodejte jako stavební parcey a bude klid

  Vloženo 26.8.2019 11:09:18

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   to je blábol

   Vloženo 26.8.2019 11:52:56

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Jasně. A v domcích můžou další lidičky sedět u televizí a kynout, místo aby se hýbali třeba na kurtech.

   Vloženo 26.8.2019 12:28:26

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Profesionální manager Ruda. V Táboře kdysi dovedl hokej do kytek, tak se přeorientoval na tenis v Plané. Dovede ho tam také do kytek?

  Vloženo 26.8.2019 08:01:18

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   To je asi problém hlavně těch co ho zvolili předsedou ne?

   Vloženo 26.8.2019 08:07:54

   • Táborák 

    Reagovat

     

    Asi něco nasliboval.....

    Vloženo 26.8.2019 23:06:48

   • planas 

    Reagovat

     

    No oni se zvolili tak nějak navzájem. Vyházeli ty co nějak pro klub něco dělali a zvolili se tam kamarádi. A hned potom většina trenérů i dětí odešla. Takže zůstalo jenom pár místních. Podle mě je v pořádku, že naše radnice snížila podporu. Měla ji snížit na 20 000 Kč. O těch 80% dolu. Už teď je z toho takovej trochu vesnickej klub, tak nepotřebují moc peněz. Vždyť si mohou vybírat peníze za kurt i od svých členů ne? Hoďka na kurtu = 60 Kč každý - člen, nečlen je to jedno..

    Vloženo 12.9.2019 14:54:35

  • Táborák 

   Reagovat

    

   To nebyl jenom on,kdo poslal hokej do kytek,to tam stále pokračuje.....

   Vloženo 26.8.2019 23:08:47

   Vaše reakce:

   Zbývá znaků: 1200
    
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace