Husitské muzeum v Táboře vystavuje díla Aleše Slavíka. Umělec slaví půlkulaté narozeniny

















Návštěvníci vernisáže obdivovali nápadité a neobvyklé artefakty. „Mám rád všechny odstíny smaragdové, kobaltovou modř a indigo. Kde je na dřevěném podkladu nějaká nerovnost nebo mezera, tam dám k barvám malý dílek plátkového zlata,“ uvedl Aleš Slavík. Efekt kombinace tmavých barev se zlatem je úžasný. To je nutno vidět. Například výtvarník dokáže namíchat takový odstín smaragdové, že takřka září.
Kromě děl na dřevěném podkladu výstava ukazuje, jak umělec umí zacházet se starými plátny. „Plátna, do kterých si otírám štětce, napnu a hned vidím postavy, obličeje. Věřím na anděly, bytosti s křídly. Křídla klidně namaluji i rybě,“ zmínil Aleš Slavík.
Výtvarník vystudoval keramickou školu v Bechyni. Pracoval například v táborském muzeu, plavil se oceánem na lodi, která převážela železnou rudu. „Když mi oschly tenisky, to se tak říká, musel jsem na vodu znovu. Pracoval jsem napřed jako lodník a pak kapitán lodi, která dopravovala po Labi uhlí. Nakonec jsem přepravoval cestující parníkem v Praze po Vltavě,“ popsal Aleš Slavík.
Z jeho realizací lze uvést například líbezný obraz svaté Anny s Pannou Marií, který vytvořil v roce 2016 pro město Tábor. Obraz je umístěný v kapli sv. Anny v Měšicích. Vytvořil také reklamní štít pro táborskou vinotéku Rumunsko v láhvi nebo kopii litoměřického kancionálu s iluminacemi pro táborské muzeum. Erb Kryštofa Kolumba vytvořil podmalbou na sklo.
Na vernisáži zapívala s kytarou autorova vnučka Tereza Slavíková. Výstava Nová tvorba všestranného tvůrce Aleše Slavíka v gotickém sále Staré radnice v Táboře potrvá do 16. listopadu.
Diskuse k článku