I doma je hezky. Muzeum středního Pootaví nabízí trasy výletů


Trasy jsou určené pro jízdu autem, ale podle slov ředitelky muzea Ivany Říhové jsou vhodné i pro cyklisty, protože většina vede po silnicích třetích tříd. Během prázdnin vám jednotlivé trasy a zastavení prostřednictvím muzea zprostředkujeme.
Trasa číslo 4 měří 31 km
Tentokrát se z nádvoří strakonického hradu vydáme nejprve do Čestic, což je 17 kilometrů. V Česticích stojí za zhlédnutí kostel Stětí svatého Jana Křtitele z počátku 13. století. Kostel byl několikrát přestavován. Například hlavní dřevěný oltář je z roku 1737 a je z dílny řezbáře Jana Hammera. Nachází se zde několik vzácných obrazů s křesťanskou tematikou. V městysi lze zavítat i do raně barokního zámku, jehož nádvoří se dnes využívá ke kulturním akcím. Zámek je z poloviny 17. století.
Z Čestic jsou to čtyři kilometry do Krušlova, kde stojí slavný Machův včelín. Jedná se o jedinečný unikát ve střední Evropě. Krušlovský včelín je dřevěná stavba s vyřezávanými a malovanými prvky a sbírkou ručně vyřezávaných úlů.
Až se pokocháte krásou krušlovského včelína, můžete zamířit do Nahořan, které jsou odtud vzdáleny dva kilometry. Spadají pod městys Čestice. První zmínky o Nahořanech pocházejí ze 14. století. Na návsi stojí kaple svatého Cyrila a Metoděje. Na tuto kapli prý našetřil místní občan, který se v kronice dočetl, že jeho předek byl popraven za loupežnictví. Jelikož se mu příbuzný loupežník zjevoval ve snech, chtěl potomek hanbu rodu očistit a proto se vzdal všech neřestí a z našetřených peněz kapli postavil. Náves Nahořan tvoří krásné domy se štíty a klenbami po vzoru selského baroka.
Cíl této trasy je na Dobrši, v malé pošumavské vesničce, která nabízí hned několik zajímavých památek. Do Dobrše je to z Nahořan osm kilometrů a jsou tu například pozůstatky původně gotické a mnohokrát přestavované tvrze a dva kostely. Raně gotický kostel Zvěstování Panny Marie ze 13. století a kaple svatého Jana a Pavla z roku 1230. U kaple roste klen, který byl před dvaceti lety vyhlášen památným stromem. Od roku 2006 jsou chráněny i dvě lípy u fary a na návsi. V roce 2002 tu umístili pomník místního faráře a dobrodince P. Ondřeje Františka Jakuba de Waldta. Z Dobrše je krásný výhled do okolí.
Po cestě se můžete dobře najíst v hostinci U Cháti ve Chvalšovicích, kde se specializují na řízky, nebo v restauraci Lidový dům v Česticích, která je svou kuchyní také vyhlášena.
Diskuse k článku