Jak je to s modrožlutou vlajkou?


Zákon č. 352 o užívání státních symbolů České republiky se zabývá pouze vyvěšováním české vlajky a užíváním ostatních státních symbolů. Neřeší vlajky jiných zemí.
Stanoví dny, kdy mají českou vlajku vyvěšovat v zákoně vyjmenované oprávněné osoby (instituce, školy a další). Konkrétně o státních svátcích nebo při vyhlášeném státním smutku. Zákon doporučuje dokonce i hodiny. Státní vlajka se má při státním svátku vyvěšovat zpravidla v 16 hodin předchozího dne a sejmout do 8 hodin dne následujícího.
Dále zákon říká, že vyvěšují-li se s českou státní vlajkou současně vlajky jiných států, umístí se česká vlajka vždy na nejčestnější místo. To je z čelního pohledu na objekt vlevo při vyvěšení dvou státních vlajek, uprostřed při vyvěšení lichého počtu státních vlajek, v prostřední dvojici vlevo při vyvěšení sudého počtu státních vlajek a jako první zleva, případně i poslední v řadě, při vyvěšení většího počtu státních vlajek než pět.
Státní vlajka se vyvěšuje jen na čelní straně budovy a z dalších ustanovení určitě stojí za zmínku, že vlajka nesmí být poškozená nebo znečištěná, nesmí se do ní zahalovat například slavnostně odhalovaný objekt, a na státní vlajce nesmí být žádný text, vyobrazení nebo znaky. Z toho plyne, že například vlajky se jmény měst na sportovních utkáních by mohly být řešeny jako přestupek, i když ve skutečnosti tyto fanouškovské projevy národní hrdosti nikdo neřeší.
A podobné je to i s vlajkou ukrajinskou, kterou nyní instituce i soukromníci vyvěšují jako projev solidarity s touto zemí. Žádný zákon nestanoví, že by ukrajinská vlajka musela viset pouze současně s českou.
Diskuse k článku