Jak je to s nadstandardy v písecké nemocnici

Jaké dopady má rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení nadstandardů v písecké nemocnici?
Tak v této oblasti v podstatě žádné. Nadstandardy vyjmenované vyhláškou ministerstva zdravotnictví, kterých se rozhodnutí Ústavního soudu týká, byly u nás čerpány minimálně. My nemáme oční lůžkové oddělení, takže se nás netýkají třeba lepší oční čočky, u nás vlastně šlo jen o to, že si mohl pacient připlatit na odlehčené fixátory místo sádry. Teď až do dořešení legislativy nemůžeme pacientovi odečíst od ceny ortézy cenu základní péče – tedy běžné sádry, kterou hradí zdravotní pojišťovny. Bude si muset ortézu zaplatit celou, pokud bude ortéza indikovaná a pacient ji bude chtít. Ale to mluvíme o částkách v řádu stokorun. Navíc poptávka po ortézách byla naprosto minimální. Ne na každý výkon se ortéza hodí. Nehodí se například na čerstvé zlomeniny, kde ještě pracuje otok. Od roku 2012, kdy vyhláška ministerstva zdravotnictví tyto nadstandardy umožnila, jsme jich realizovali jen jednotky.
Věděli vůbec pacienti, že si mohou připlatit na odlehčenou sádru?
Ano, každému se ta možnost musela nabídnout, s každým jsme museli sepisovat, proč jsme využili nebo nevyužili nadstandard. Nadstandardy jsou ale teď zrušené, dokud je zákonodárci místo do prováděcí vyhlášky nezakomponují přímo do zákona.
Vyhláška ministerstva také umožňovala, aby si pacient jako nadstandard vybral svého operatéra nebo porodníka. Je to v písecké nemocnici možné?
Ne, to jsme jako placený nadstandard nenabízeli. Jednak to není v malých okresních nemocnicích možné organizačně, ale my s tím nesouhlasíme ani z morálně etického hlediska. Pokud jde o organizační stránku, tam problém spočívá v tom, že to není věc jen jednoho lékaře, kterého si pacient vybere, ale celého týmu. Museli bychom rozbourat celý plán operací, najít vhodný termín mimo tento plán, spustit klimatizaci, připravit sál, zajistit anesteziologa a jeho sestru, sálovou sestru a její pomocnici, sanitáře a dalšího jednoho až dva lékaře k vybranému operatérovi, aby mu asistovali. A to nemluvím o tom, že to vše může být v kolizi se zákoníkem práce, kdy lékař musí sloužit určité hodiny, pak musí mít volno. Ministerská vyhláška při výběru operatéra stanovila doplatek pacienta ve výši 15 nebo 20 tisíc korun. To by vzniklé náklady nikdy nepokrylo. Proto jsme tuto možnost vůbec do naší nabídky nadstandardů nedali. Nemocnice si mohly vybrat, které nadstandardy vyjmenované ve vyhlášce zavedou.
Jaký etický problém máte s výběrem operatéra?
……………….
Celý rozhovor s ředitelem Nemocnice Písek Jiřím Holanem přinesou zítřejší Písecké postřehy. Bez ohledu na červencové rozhodnutí Ústavního soudu existuje celá řada nadstandardních služeb dál. V rozhovoru se dočtete, jak je to s nadstandardními pokoji, i o tom, zda se už uklidnila zjara rozbouřená situace, kdy zdravotní sestřičky demonstrovaly před nemocnicí proti ztrátě zhruba tisícovky ze své výplaty.
Diskuse k článku