Jak si počínat v extrémním horku - Jižní Čechy Teď!
26. 7. 2019 13:04

Jak si počínat v extrémním horku

Nepřeceňujte se, abyste si nepřivodili zdravotní komplikace. Horké počasí je zátěží pro každého člověka, v důsledku narůstání okolní teploty může dojít k přehřátí organismu. Zdravotními potížemi v důsledku horkého počasí jsou nejvíce ohroženi starší lidé, malé děti, těhotné ženy, osoby s chronickým onemocněním zejména s vysokým tlakem, s onemocněním srdce a dýchací soustavy. Pracovníci jihočeské krajské hygienické stanice radí, jak se zdravotním komplikacím vyhnout.

Jak si počínat v extrémním horku - Jižní Čechy Teď!

 

1. Upravte si denní režim – omezte namáhavou činnost a pochůzky venku nebo je přesuňte do ranních a dopoledních hodin, kdy je chladněji.

2. Při pochůzkách venku vyhledávejte stinná místa, pomaleji se pohybujte, oblékejte lehké a volné oděvy spíše světlých barev a lehkou obuv, noste pokrývku hlavy, sluneční brýle, nechráněné části těla ošetřete vhodným opalovacím krémem s dostatečným ochranným faktorem. Nevystavujte se zbytečně slunci, zejména v poledních hodinách. Nikdy nenechávejte děti či domácí mazlíčky v zaparkovaných autech.

3. Při pobytu v budovách vyhledávejte dle možností chladnější místnosti, tedy v nižších patrech a s orientací na sever či severovýchod. K zastínění oken využívejte závěsy, žaluzie, rolety. Větrejte v noci nebo v brzkých ranních hodinách, přes den je okna lépe zavírat. Pamatujte na to, že i tepelnou úpravou jídel, tedy vařením a používáním trouby zvyšujete teplotu vnitřního prostředí. V klimatizovaných prostorách dbejte na správné nastavení klimatizace, v ostatních prostorách využívejte k ochlazení na příklad ventilátorů. Ochlazujte se sprchováním vlažnou vodou, omývejte a ochlazujte si ruce a předloktí. Podle možností si odpočiňte v průběhu dne pobytem v prostředí klimatizovaných veřejných prostor – knihoven, obchodních center a dalších.

4. Dodržujte pitný režim, dbejte na dostatečný příjem tekutin. Za horkého počasí se obvykle doporučuje dospělým vypít 2-3 litry tekutin v menších množstvích a častěji. Nečekejte na pocit žízně, který je oslabený zejména u starších lidí, děti se napít zapomínají. Vhodné jsou nápoje spíše neslazené a chladné, nikoli ledové, jako je čistá pitná voda střídavě se slabšími nesycenými minerálkami, chlazené slabé čaje a vodou ředěné ovocné šťávy. Vynechejte alkohol a omezte černou kávu. Pamatujte na to, že tekutiny přijímáte i v pokrmech a konzumací ovoce a zeleniny.

5. Upravte svůj jídelníček, konzumujte lehká a snadno stravitelná jídla, spíše v menších porcích, omezte jídla tučná, vynechte snadno kazící se potraviny – měkké salámy, chlebíčky s majonézou a podobně, které mohou být zdrojem infekce.

 

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.