Jak žijí venkovská hřiště? V Borovanech nezavrhli ani klasický kolotoč




V roce 2010 tak požádali Borovanští o dotaci a rovnou uspořádali výběrové řízení, které vyhrála firma František Smitka z Radnice u Příbrami. Ta nejprve začala budovat bezpečnou dopadovou plochu. „Ještě před začátkem celé stavby jsme udělali anketu v naší knihovně. Pozvali jsme tam rodiče s dětmi, aby nám řekli a děti namalovaly, co by se jim nejvíce líbilo. Všichni hodně chtěli lanovou pyramidu,“ nastiňuje Ivana Dolejšková. Namalované obrázky se posílaly s žádostí o dotaci, připojeny byly i názory rodičů. Jelikož jsou tehdy vzniklé obrázky stále uložené na obecním úřadu, je podle starostky zajímavé sledovat, co tehdy děti malovaly. Dnes už jsou z nich mnohdy i dospělí. Po vybudování dopadové plochy byly na borovanské dětské hřiště dodány moderní herní prvky. Děti se tak mohly těšit z houpačky, skluzavky, lanové pyramidy nebo už zmíněného velice oblíbeného starého typu kolotoče, který byl po letech, kdy sloužil zdejší školce, inovován. Ivana Dolejšková potvrzuje, že ač přicházely různé zprávy o bezpečnosti těchto herních prvků, kolotoč je díky své pevnosti naprosto bezpečný a děti ani rodiče nemusí mít žádný strach.
Hřiště otevřel Martin Komárek
Vzácnou návštěvu mělo dětské hřiště na jaře v roce 2011 při slavnostním otevření. Vyřezat květinu ze dřeva do Borovan přijel známý sportovní dřevorubec Martin Komárek. „Tehdy to byla velká sláva. Martin nám tu vyřezal květinu ze dřeva, která tu už dnes není. Přeci jen uteklo dost let. Tehdy jsme ještě na místě sázeli tři stromy, ty nám sem dodal Martin Trávníček z Milevska. Největší radost ale bylo sledovat zdejší děti, které byly štěstím bez sebe,“ vzpomíná Ivana Dolejšková.
Nově otevřené hřiště se rázem stalo Mekkou borovanských dětí. Návštěvnost byla během odpoledních hodin vysoká a není tomu jinak ani teď. I během letošních prázdnin je hřiště v permanenci. Občas na něj zavítají i dospělí, jelikož se na místě nachází i malý altánek, kde mohou lidé posedět. Sem tam se stane, že místo navštíví cyklisté, kteří zrovna obcí projíždějí. Borovanští plánují místo i do budoucna vylepšovat. Celková cena hřiště byla vyčíslena na 440 000 korun, z čehož 300 000 korun byla dotace. Místní ale této investice rozhodně nelitují, naopak jsou rádi, že mají děti v obci kam jít. Za velkou výhodu považují, že dětské hřiště se nachází na bezpečném místě.
Zábava pro malé i větší děti
„Musím hřiště pochválit, mám radost, že se tu něco podobného udělalo. Co vím podle ohlasů dětí, tak je hodně využívaný kolotoč, který je sice starý, ale je opravený, takže bezpečnost je v naprostém pořádku. Sama si při pohledu na něj často vzpomenu na své dětství, kdy jsme na kolotoči také trávili svůj čas a měli ho rádi. Občas si sem k altánku také zajdu posedět. Je to tu pěkné místo,“ říká Jitka Doskočilová z Borovan. A pochvalou nešetřila ani Ivana Hrnečková. „Dětské hřiště se nám líbí, jak svým umístěním na borovanské návsi, tak jednotlivými prvky, které mohou děti využívat k zábavě. Jeho poloha ve středu vsi, ale přitom dostatečně daleko od hlavní silnice, je výhodná. Příjemně působí i dostatek zeleně, je tu trávník i stromy a keře. Když byly děti menší, chodili jsme na hřiště častěji. V současné době na něj zavítáme pouze občas, ale pokud tam vyrazíme, děti se nenudí. Pro mého devítiletého syna je asi nejlákavější atrakcí lezecká stěna a pyramida z lanové sítě. Šestiletá dcera má ráda kolotoč a houpačku. Řekla bych, že jednotlivé prvky na hřišti využijí děti postupně s přibývajícím věkem. Jako malé si moje děti rády hrály na pískovišti, pak si oblíbily houpačku „ptačí hnízdo“ a skluzavku, když povyrostly, využívaly pružinové houpačky a v současné době je nejvíc láká lezecká stěna a síť,“ dodává Ivana Hrnečková.
I když borovanské hřiště může působit na pohled jako malé, mají ho místní rádi.
Diskuse k článku