Jaké jsou zkušenosti s písmem Comenia script?








„Dozvěděli jsme tenkrát o tomto písmu, jehož vynálezkyní je Radana Lencová, z nabídky ministerstva školství. V roce 2010 jej ověřovaly experimentální pilotní školy a my jsme se přihlásili hned poté mezi prvními školami,“ vzpomíná dnešní zástupkyně ředitele Dana Kotrbová. Nenavazující písmo, které připomíná spíš tiskací než psací písmenka, si chválí i učitelka Radka Dostálová: „Začínaly jsme s Danou Kotrbovou společně u dětí, které jsou dnes ve čtvrté třídě. Je to moderní, pro děti jednodušší a dobře si pak pamatují i tiskací písmena. Děti ale samozřejmě učíme číst i kličkové písmo. V řadě rodin se to stalo oblíbenou hrou. Rodiče čtou písmo dětí a děti rukopis rodičů, kteří samozřejmě píší klasickým kličkovým písmem.“
Motýla vyzkoušeli i rodiče
Odpůrci písma mají za to, že děti píšící Comenia scriptem mají problém se spojováním slabik při čtení. A vůbec s uvolněním ruky. Dana Kotrbová si to nemyslí: „Já jsem nezjistila, že by děti měly nějaký grafomotorický problém.“ Radka Dostálová souhlasí. Dnešní děti však obecně přicházejí do školy s čím dál tvrdší rukou, podle ní je to ale tím, že děti doma málo kreslí, vybarvují nebo jen tak čmárají, což dřív rodiče klidně umožňovali i doma na zdi. „Je potřebné, aby děti zkoušely kreslit na velké plochy a ruka jim klouzala,“ říká.
Škola má ve třídách počítačový výukový program pro nácvik písmen nebo číslic Comenia script. Na velké tabuli lze zvolit písmenko, číslici, skládání slov nebo doplňování písmen do zábavné křížovky. Tah ruky dítěte provází po předkresleném obrazu motýl. Jakmile ruka není uvolněná a tah prstem přeruší, motýl uletí a to je chyba. Na třídních schůzkách si to mohli vyzkoušet i rodiče. „Mezi slova se při psaní zase vkládá prst, aby děti vnímaly jednotlivá slova. Děti nemají vůbec žádný problém se čtením slabik. Původně se mi zdálo, že trvá déle psaní diktátů, ale za dva tři roky už děti zvládají stejné tempo jako kličkaři,“ dodává Radka Dostálová.
Podle zkušeností je nové písmo snazší i pro dyslektiky a dysgrafiky, chválí si ho angličtináři, děti prý snáz čtou anglická slovíčka. Výhodou je toto písmo i pro leváky, děti mohou dělat tahy opačně a podle své přirozenosti. To u kličkového písma možné není. I na 2. základní škole v Milevsku ale mají rodiče pro své děti možnost výběru.
„V letošních prvních třídách učíme klasické kličkové písmo dvě děti, ve třech druhých třídách dohromady deset dětí. Učitel musí v hodině zvládnut obojí,“ říká zástupkyně ředitele. „V prvních dvou letech hlásili své děti do výuky písma Comenia script všichni rodiče. Dnes se vždy najde pár rodičů, kteří žádají výuku kličkového písma. Mají obavy, že děti pak po nich jejich kličkové písmo nepřečtou nebo chtějí, aby dítě psalo stejně jako jeho starší sourozenec,“ zmiňuje Radka Dostálová. „V páté, šesté třídě pak hodně dětí stejně přechází na tiskací písmo,“ všimla si Dana Kotrbová.
Pro děti je technika přirozená
Nabízí se i otázka, jestli celá debata kličkové písmo versus Comenia script není nadbytečná. Budou dnešní děti v dospělosti vůbec ještě něco ručně psát? „To máte pravdu, asi budou psát jen esemesky,“ směje se Radka Dostálová.
Proč se vlastně učitelé 2. základní školy pro nové písmo před sedmi lety nadchli? „Když vidíte, že to dětem pomáhá, proč to nezkusit. Kdyby se to bývalo neosvědčilo, tak bychom to opustili. To se ale nestalo,“ říká Dana Kotrbová a Radka Dostálová dodává: „Je to moderní. Nová doba si žádá nové věci. Když vidím, jak zvládá techniku můj starší syn nebo že mi dnes při obsluze interaktivní tabule radí děti, nechci zůstat pozadu.“
„Nedávno jsme tu měli školní inspekci na využívání digitalizace. Paní inspektorka nám řekla, že cesta vede od listování encyklopediemi k využívání chytrých mobilů při výuce. Do tabletů si zas děti můžou stáhnout různé výukové programy, třeba o vodě při výuce chemie a podobně. Na tabletech si vlastně děti vybarvovaly a míchaly barvy už při zápisu do první třídy,“ vybavuje si Dana Kotrbová. Zápisy do prvních tříd se letos konají až v dubnu, 15. března jim bude ve škole předcházet den otevřených dveří. „Rádi ukážeme rodičům celou školu, ale jinak máme zkušenost, že nejvíc rodiče dají na to, co si říkají mezi sebou,“ uzavřela Dana Kotrbová.
Comenia script se tedy osvědčil a postupuje s dětmi dál. Písmem Comenia script je dnes už povolený i podpis do občanského průkazu a na veškeré úřední listiny.
Diskuse k článku