Jaký máte doma internet? Proč to chce táborský Bytes vědět

Jak ale vysvětluje jednatel Bytesu Ondřej Semerák, za celou akcí je nepovolené připojení, které bylo objeveno v rozvodnici městského domu a jehož majitel pak využívá rozvody, které rovněž patří městu. To všechno bez nějakého smluvního vztahu. „Potřebujeme tedy od nájemníků zjistit, kdo jim provozuje internet, abychom se mohli dobrat k tomu, komu zařízení patří a s tím pak správa majetku města uzavře řádnou nájemní smlouvu,“ vysvětluje Semerák.
„Nikoho nebudeme odstříhávat, ani mu nabízet jiné služby,“ dodal.
Vedoucí odboru správy majetku města Dana Švecová uvádí, že jde o běžný postup, provozovatelé různých zařízení si běžně pronajímají části střech městských domů. I pro provozování internetu. „Pokud toto zařízení slouží pro jeden dům, činí pronájem 5000 korun ročně, pokud pro širší území, pak 20 000 korun za rok,“ uvedla. Standardně se vypíše záměr pronájmu, čeká se, jestli k němu dojdou připomínky a teprve pak se pronájem schvaluje.
Tím, kdo různá zařízení na střechy umísťuje, je ale také samo město. Mohou nájemníci protestovat, že si třeba nepřejí mít zařízení na střeše? „Jsou to nájemníci a dům i jeho střecha patří městu,“ reaguje Dana Švecová. Nepamatuje si, že by někdy město řešilo odpor proti zařízením na střeše třeba kvůli obavám ze zdravotních problémů obyvatel v blízkých bytech nebo kvůli rušení televizního signálu.
Konkréntě ve Vančurově ulici je tedy smyslem výzvy nájemníkům narovnat stav s nepovoleným připojením. Je samozřejmě možné, že až bude muset jeho majitel uhradit i nájem, zakalkuluje tyto náklady do svých služeb a internet se odběratelům podraží. Pikantní ovšem je – jak prozradil jednatel Ondřej Semerák – že Bytes na nepovolené připojení přišel na udání.
Diskuse k článku