Je Městská policie v Milevsku naddimenzovaná? - Jižní Čechy Teď!
12. 11. 2020 12:35

Je Městská policie v Milevsku naddimenzovaná?

MILEVSKO - Před nedávnem redakce Jihočeských týdeníků kontaktovaly obecní policie s dotazy, zda strážníci zaznamenávají porušování vládních opatření v nouzovém stavu - tedy zda lidé dodržují nošení roušek na určených místech nebo zda se neshlukují v nočních hodinách. Při té příležitosti se redakce Týdeníku Táborsko dotazovala, kolik kde slouží strážníků.

 

Pro srovnání s Milevskem jsou ale zajímavá menší města:

Sezimovo Ústí 7078 obyvatel – 4 strážníci

Planá nad Lužnicí 4042 obyvatel – 3 strážníci

Soběslav 6830 obyvatel – 7 strážníků včetně obsluhy kamer

Veselí nad Lužnicí 6389 obyvatel – 4 strážníci

Bechyně 4973 obyvatel – 2 strážníci

Týn nad Vltavou 8021 obyvatel, + tři veřejnoprávní smlouvy s obcemi o dohledu, tj. celkem 9960 obyvatel – 9 strážníků

Někteří vrchní strážníci se vyjádřili, že obvykle se počítá jeden strážník na 1000 obyvatel. Někde nepotřebují ani to – zejména pokud tam mají oddělení Policie ČR.

Starostovi Milevska Ivanu Radostovi redakce Milevských novin adresovala dotaz, jestli Milevsko se zhruba 8300 obyvateli nemá obecní policii předimenzovanou. Ta čítá 11 strážíků včetně vedoucího Jana Krlína, mimoto ale město zřizuje samostatně kamerový systém, který je kupříkladu v Soběslavi do stavu městské policie zahrnut. Ivan Radosta odpovídá:

„Před mým nástupem sloužilo u městské policie 12 strážníků, nyní 11 včetně vedoucího. V tomto počtu jsou strážníci schopni po celý rok zajistit nepřetržité služby minimálně ve dvou osobách. Vhodně tím doplňují místní Policii ČR, která tu má pouze jednu hlídku. Pokud ta je v akci v Milevsku nebo okolí, byli bychom v případě omezení služby městské policie bez možnosti zásahu. Výhodou měst kolem Tábora je početný táborský obvod Policie ČR i přítomnost kriminálky. Pokud jde o srovnání s Týnem nad Vltavou, několikrát jsem s tamním vedením města o městské policii jednal, i tam počet městských strážníků postupně narůstá. Kromě standardních úkolů jako všude jinde toho má milevská městská policie na starosti více – odchyt psů a koček, vydávání elektrokol, spolupráci s odborem přestupků na výzvách z radarů, smlouvu s Bernarticemi a Hrejkovicemi o spolupráci na bezpečnosti, spolupráci s kamerovým systémem a dohled nad pultem centrální ochrany. Je jisté, že snížením stavu strážníků by určitě nedošlo k proporcionálnímu snížení přestupků, ale k omezení ostatních služeb, které městská policie poskytuje a o nichž se moc neví. V situaci, kdy by nebyl zajištěn nepřetržitý provoz městské policie, bychom přišli o bezplatnou linku 156, na kterou jsou občané zvyklí a registruje kolem 700 oznámení ročně. Jsem si jist, že pokud by strážníci nesloužili noční služby, hlavně o víkendech, došlo by k citelnému nárůstu páchání přestupků i škod na majetku.“

Starosta dodal, že u kamer jsou zaměstnáni čtyři lidé a na pult centrální ochrany je připojeno kolem 50 smluvních partnerů – městských i privátních organizací. „Pracuji na spojení obou složek do jedné, došlo by tím k sestěhování obou organizací a další reorganizaci,“ zmínil starosta. Ivan Radosta kontaktoval i některá města na Táborsku, aby se zeptal na zkušenosti. Dozvěděl se, že například Sezimovo Ústí počítá v příštím roce s nárůstem na šest strážníků.

V aktuálním vydání Milevských novin se k tématu vyjadřuje bývalý místostarosta města a nyní zastupitel Michal Polanecký. 

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.