Je strakonický hotel Bavor životu nebezpečný? Může úřad zasáhnout? - Jižní Čechy Teď!
21. 11. 2018 10:56

Je strakonický hotel Bavor životu nebezpečný? Může úřad zasáhnout?

STRAKONICE – Hotel Bavor je strašák, časovaná bomba a dělá z příjemné lokality nebezpečnou zónu. To zaznělo na posledním zastupitelstvu ve staré sestavě. Město by rádo situaci řešilo, ale nemůže. Objekt je soukromý a majitelé ho prodávají bezmála za 60 milionů korun. Už poměrně dlouho. O zchátralý objekt za tuto cenu není zájem.




 

Téma hotelu v lukrativní části města otevřel už poněkolikáté zastupitel Ladislav Havel. Podotkl, že skelet budovy stárne a že by si nestoupl ani deset metrů od ní, protože viděl, jak odpadávají části z horních pater. „Už se stalo, že obrovský kus skla ze shora odpadl,“ poznamenal pro ilustraci a nazval Bavor areálem duchů. Chtěl, aby zastupitelé přijali usnesení, které by příští radu města zavázalo urychleně jednat. Navrhl, aby se hledaly společensko-právní možnosti, jak na majitele objektu působit.

Hotel Bavor je tvrdý oříšek a potvrdil to i starosta Břetislav Hrdlička. „Musíme najít důvod, proč to řešit, když nejsme majiteli. Dělali jsme průzkum. Bydlet se v hotelu nedá. I kdyby tam vznikly byty pro seniory, bylo by to pro ně vězení. Bylo by to vhodné jen pro nepřizpůsobivé. A tomu se bráníme. Tato železobetonová stavba možná přežije dalších čtyřicet let. Jenže koupit Bavor a zbourat ho by stálo desítky milionů korun,“ řekl svůj názor starosta.

Ladislav Havel upozornil, že v tuto chvíli nejde o využití Bavoru, ale o jeho zabezpečení kvůli technickému stavu. Padl nápad zaúkolovat stavební úřad. Zastupitelstvo ho ale úkolovat nemůže. K tématu vystoupil také František Karel Ladislav z řad veřejnosti. „Strakoničtí jsou určitě nešťastní, že Bavor nefunguje a hyzdí centrum. Podle mě bude po tomto objektu poptávka v momentě, kdy tady vznikne průmyslová zóna a zaměstnavatel bude potřebovat ubytovat pracovníky z ciziny,“ řekl.

„A právě z tohoto důvodu jsme už zamítli dvě nabídky na zaplnění průmyslové zóny. Jednalo se třeba o pět set Bulharů, a to proti této národnosti nic nemám. I v Písku mají s cizinci špatné zkušenosti. Bavor je prostě neprůstřelný. Majitelé chtějí skoro 60 milionů a to je investice do neznáma. Částku snížit nechtějí. My to můžeme zaopatřit pouze tím, že v této lokalitě vyhlásíme vyloučenou sociální zónu,“ reagoval na to starosta.

Josef Zoch nastínil dvě možnosti, jak by eventuálně mohl být Bavor průstřelný: „Podle stavebního zákona je stavebník, majitel, povinen udržovat budovu v řádném technickém stavu. Jestli je budova v havarijním stavu, to může posoudit stavební úřad a dát příkaz k opatření. Pak je možnost exekučního postupu – vymáhání výkonu.“ Místostarosta Rudolf Oberfalcer dodal: „Poslední, co bych chtěl, aby jakýkoliv orgán města byl udavačem na jakéhokoliv majitele nemovitosti ve městě, z toho se mi ježí chlupy…“

Problém je palčivý, ale v tuto chvíli stále neřešitelný. Žádné usnesení se také nepřijalo. Starosta závěrem jen poznamenal. „Nechme to novému zastupitelstvu, ať do toho píchne.“ To bylo ještě před komunálními volbami, které budou muset opakovat.

Týdeník Strakonicko a portál Jižní Čechy Teď následně oslovily i stavební úřad, jak on se dívá na problematiku hotelu Bavor. Může konat nebo nemůže? Za současného stavu nelze využít možností, o kterých na zastupitelstvu mluvil Josef Zoch. Potvrdil to šéf stavebního úřadu Jaromír Zeman. „Pravomoc stavebního úřadu je omezená. Může například vlastníkovi nařídit odstranění stavby v případě, jsou-li ohroženy životy lidí a zvířat. Jedná se o závadné stavy budov, o případy, že hrozí jejich zřícení, nebo je-li postavena v rozporu se stavebním povolením a nelze ji dodatečně povolit. Není-li stavba řádně udržovana, může stavební úřad nařídit i provedení nezbytné údržby a zjednání nápravy na náklady majitele. Ovšem to za předpokladu, že stavba ohrožuje okolí a veřejné prostranství. Nemůžeme však přikazovat, k jakému účelu má stavba sloužit, komu ji majitel pronajme, vytýkat estetické závady či nevkus. Jestliže si majitel udělá růžovou fasádu a objekt vypadá jako přecukrovaný dort, je to jeho volba a jeho vizitka,“ vysvětlil Jaromír Zeman na úvod.

Konkrétně k hotelu Bavor řekl: „Vlastníkem je Amber Hotels s.r.o. Praha. Objekt byl postupně, jak se říká, vybydlen. Je dlouhodobě uzavřen, nevyužíván a neudržován. Stejně tak pozemky kolem, které nepatří městu. Avšak své okolí svým stavebně technickým stavem bezprostředně neohrožuje. Vše pravidelně monitorujeme, poslední prohlídka byla po zastupitelstvu. Na místě samém nebyly zjištěny žádné kritické závady stavby, například samovolné uvolňování jejích částí, jako skleněné výplně, obklady, omítky, krytina, dřevěné prvky a podobně, které by ohrožovaly životy, nebo hrozily pádem na veřejné prostranství. Rovněž nebyly zjištěny statické poruchy, významné trhliny či jiné destrukce konstrukcí. Objekt svým stavebně technickým stavem neohrožuje veřejné prostranství, splňuje podmínky mechanické odolnosti a celkové stability. V současné době není důvodné přijímat ze strany stavebního úřadu žádná opatření dle stavebního zákona.“

Jaromír Zeman ještě dodal: „Stavební úřad jednal rovněž se správcem zajišťujícím údržbu stavby. Ten stavebnímu úřadu sdělil, že provádí každý týden kontrolu stavby včetně údržby jejího okolí. Potvrdil, že stavbu fyzicky pravidelně a svědomitě kontroluje, včetně letní terasy v devátém podlaží, že všechny konstrukce jsou spolehlivé, bez závad, případné závady ihned odstraňuje, nebo objednává externí opravu, v zimním období zajišťuje temperování objektu. Uvedl, že prověřil všechny vnější konstrukce v souvislosti s častými poryvy větru a nehrozí jejich uvolnění. Zajišťuje rovněž údržbu okolního pozemku, sečení trávy, sběr odpadků a řešení sporů s nepřizpůsobivými občany. Dále uvedl, že společnost Amber Hotels, jejímž majitelem je občan Malty, vlastní více hotelů, a s hotelem Bavor údajně uvažuje pouze o prodeji. Rekonstrukce není plánována. Je samozřejmě škoda, že hotel se 120 lůžky, tvořící dominantu v centru města, na atraktivním místě soutoku Otavy a Volyňky chátrá bez využití, když víme, že ubytovací kapacity ve městě chybí. Ale to bohužel nepřísluší řešit stavebnímu úřadu. Zatím tedy není důvod dělat zásah ze strany stavebního úřadu. Osobně bych řekl, že nebezpečnější je v současnosti stav sousedního Prioru, z něhož odpadávají keramické fasádní obklady.“

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.