Ještě v pondělí lze navštívit krásnou výstavu Dary naší země v zemědělské škole v Táboře


























































„I když dnes chodí docela dost lidí, přesto si říkám: Proč se nemohly farmářské výrobky prodávat na prostranství před školou? Myslím, že je to škoda,“ posteskl si předseda ÚS ČZS Milan Bigoš. Na přípravě výstavy se podílelo několik lidí. „Za botanickou zahradu se podílela na přípravě výstavy vedoucí zahrady paní Ing. Žaneta Šišková se svými spolupracovníky Andreou Smržovou a Jaroslavem Vážným. Za zahrádkáře to kromě mě byl pan doktor Vladimír Říha, který je jednatelem územního sdružení, a pomohla nám hodně také paní Zdeňka Okurková,“ uvedl Milan Bigoš.
Návštěvníci na výstavě najdou spousty odrůd především jablek, také hrušek i hroznového vína. Samozřejmě součástí je i výstava zeleniny, zvláště brambor, paprik i pálivých feferonek, cibule a další zeleniny. K vidění jsou veliké vlašské ořechy a různě barevné dýně. Členové Klubu vojenských důchodců kromě jablek představili chutné čalamády. Plody přírody jsou vyskládané na stolech. Výstava hýří barvami a pěkně voní. Jablka v proutěných ošatkách jsou plody starých odrůd, na táccích jsou umístěné novější odrůdy. Nechybí ani paličky česneku. Pod jedním z výstavních stolků vykukuje obrovská dýně.
Část věnovanou včelařství sestavovali lidé ze základní organizace (ZO) Tábor Českého svazu včelařů (ČSV) Praha, a to Karel Jeřábek s předsedou táborské základní organizace Antonínem Novotným. Na plakátech jsou přehledně zpracované informace o životě včel. K dispozici jsou letáčky a na obrazovce se promítají zajímavosti o včelách a jejich produktech. Také je možné si vytočit na kole otázku a vyzkoušet své znalosti. „Mateří kašička se míchá do medu, jinak se med zkazí. Že med krystalizuje, je známkou jeho pravosti,“ sdělil zajímavosti Karel Jeřábek.
V pondělí by měla být výstava otevřená od 8 do 17 hodin. Je přístupná celá botanická zahrada a otevřené pro návštěvníky budou i skleníky. V pondělí 25. října se uskuteční přednáška pomologa Zdeňka Buzka a Vladimíra Říhy o historii, významu, pěstování a záchraně starých ovocných odrůd na Táborsku. Plánovaná je od 16 hodin. „Přednáška patří do Programu monitorování starých ovocných odrůd. Program je spolufinancovám grantem města Tábora EVVO, který se zabývá enviromentální výchovou,“ řekl Vladimír Říha.
Součástí výstavy je soutěž o nejkrásnější jablko, kterou organizuje Územní sdružení Českého zahrádkářského svazu. Návštěvníci mají možnost zúčastnit se znalostního kvízu zaměřeného na regionální produkty. Výherci získají věcné ceny.
Diskuse k článku