Jezdili jste do Písku pro výrobky z Jitexu? Jeho slávu připomíná výstava Prácheňského muzea - Jižní Čechy Teď!




Jezdili jste do Písku pro výrobky z Jitexu? Jeho slávu připomíná výstava Prácheňského muzea - Jižní Čechy Teď!
16. 3. 2019 7:34

Jezdili jste do Písku pro výrobky z Jitexu? Jeho slávu připomíná výstava Prácheňského muzea

Jezdili jste do Písku pro výrobky z Jitexu? Jeho slávu připomíná výstava Prácheňského muzea
Zobrazit galerii (3)
Jezdili jste do Písku pro výrobky z Jitexu? Jeho slávu připomíná výstava Prácheňského muzea
PÍSEK – Jitex Písek. Fenomén, který asi není třeba představovat. Od založení tohoto slavného podniku v městě nad Otavou uplyne letos 70 let. I proto připravilo Prácheňské muzeum v Písku zajímavé výstavy, které věhlasný podnik připomínají. Výstavu Jitex 70 můžete navštívit do 26. května.




 

Při zahájení výstavy připomněl ředitel muzea Jiří Prášek zajímavou spojitost píseckého děkanského kostela a Jitexu. Při vernisáži se totiž z kostelní věže začal na počest výstavy ozývat nejmenší zvon pojmenovaný Mistr Jan Hus. Byl odlit v roce 1992 a výrobu zaplatil právě písecký Jitex. Jitexáckou výstavou byla rovněž zahájena 133. sezóna Prácheňského muzea, které i na letošní rok chystá celou řadu akcí.

„Jitex byl skutečným fenoménem Písku druhé poloviny 20. století. Zasahoval skoro do každé písecké rodiny,“ řekl Jiří Prášek. Jako host přijal pozvání také Pavel Hroch – kovářovský starosta a náměstek hejtmanky Jihočeského kraje, který je zřizovatelem Prácheňského muzea. Uvedl, že Jitex nereprezentoval jen Písek, ale byl významných výrobcem v textilním průmyslu v celé republice.

„Jitex Písek, to byl pojem. V celé republice,“ souhlasila starostka města Eva Vanžurová, která byla také při zahájení výstavy. „Pamatuji si, že se dělaly výlety. Přijížděly sem celé autobusy lidí, aby tu nakupovali proslulé jitexácké výrobky. Moje děti s nimi vyrostly. Byly to slavné košilky a roláčky, cena deset korun. To si dobře pamatuji. Pro Písečáky to byla obrovská výhoda, každý nám to záviděl. Je to nostalgie, i když Jitext pořád funguje. Budeme vzpomínat a Jitexu přát, aby se stále držel a obohacoval náš trh,“ dodala Eva Vanžurová.

Kurátor výstavy Bohumil Bernášek uvedl, že historie Jitextu je poměrně bohatá a zrcadlí se v ní dějiny druhé poloviny 20. století v Československu. „Všechna témata, která ovlivňovala život lidí, měla vliv i na chod továrny. Byla to továrna se všemi stupni výroby, i proto byla cílem významných návštěv a delegací. I to je téma, které jsme chtěli na výstavě zmínit. Snažili jsme se bavit i s pamětníky,“ doplnil Bohumil Bernášek.

„Výstava vyvolá vzpomínky nejen u bývalých zaměstnanců, ale i u ostatních návštěvníků – jen málokdo narozený před rokem 1989 totiž na sobě nenosil něco z produkce textilky. Připomenuty jsou také pobočné závody, prodejna PPP či to, jak podnik ovlivnil tvář města Písek. Kurátoři pracovali s řadou pamětníků, kteří také poskytli veliké množství materiálu – zejména fotografií. Přehlídka modelů od 50. po 80. léta na výstavě samozřejmě nechybí,“ uvádí Prácheňské muzeum.

Srovnání s obdobným podnikem na Západě přináší výstava o patro níž nazvaná Lucie Linden. Pod touto módní značkou šili ve druhé polovině 20. století v partnerském městě Deggendorf v Bavorsku. A konečně to, co se v Písku nosilo v dobách, než na břehu řeky vyrostl Jitex, může návštěvník spatřit v přízemí muzea. Výstava Móda před Jitexem představuje oblečení od konce 19. století do první poloviny století dvacátého.

Petr Eliáš
Petr Eliáš

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.