Jihočeši 2012 představili kandidáty pro krajské volby - Jižní Čechy Teď!
Jihočeši 2012 představili kandidáty pro krajské volby - Jižní Čechy Teď!
Jihočeši 2012 představili kandidáty pro krajské volby - Jižní Čechy Teď!
16. 5. 2024 12:01

Jihočeši 2012 představili kandidáty pro krajské volby

JIŽNÍ ČECHY – S kandidátkou a prioritami pro zářijové krajské volby seznámilo ve středu 15. května hnutí Jihočeši 2012. Lídrem je náměstek hejtmana Pavel Hroch, předseda hnutí. Na tiskové konferenci představil první desítku kandidátky a také priority, s nimiž Jihočeši do voleb jdou.

Jihočeši 2012 představili kandidáty pro krajské volby - Jižní Čechy Teď!

Za svou největší devizu považují Jihočeši 2012 právě své výhradní zaměření na jižní Čechy. „Zakládáme si na dobré pověsti Jihočechů a chceme být i nadále příkladem věcné regionální politiky, která je na hony vzdálená dohadům a skandálům politiky parlamentní,“ uvedl Pavel Hroch.

Druhý na kandidátce je Martin Maršík, ředitel Biskupského gymnázia J. N. Neumanna v Českých Budějovicích. Na třetí pozici kandiduje Martin Doležal, dlouholetý starosta Sezimova Ústí a krajský zastupitel. V první desítce kandidátky budou dále Monika Němcová (podnikatelka), Michal Doktor (analytik v oboru ekonomika a daně a současně předseda dozorčí rady akciové společnosti Jihočeské nemocnice), lékař Miroslav Verner, podnikatel v cestovním ruchu Martin Hák, starostka Volar Martina Pospíšilová, starosta Veselí nad Lužnicí Vít Rada a bývalý starosta Strakonic Pavel Vondrys.

Předseda Jihočechů dodal, že na 57 členné kandidátce je 22 starostů, exstarostů a místostarostů, celkem 16 žen a 41 mužů. Na otázku, čím se tedy Jihočeši odlišují například od hnutí Starostové a nezávislí, Hroch znovu zdůraznil: „My nejsme svázáni s parlamentní politikou, staráme se o Jihočeský kraj.“ „Naše hnutí vzniklo před krajskými volbami 2012, kde jsme uspěli, ale ČSSD nás tehdy jako koaličního partnera odmítla a vybrala si KSČM. Do koalice jsme se dostali až v roce 2016 a od té doby se na krajské vládě podílíme. Vliv máme hlavně na oblast kultury a zdravotnictví a jsme rádi, že se tyto oblasti rozvíjely i v extrémně náročném období pandemie covidu-19 i válečného konfliktu na Ukrajině, což má dopad i do cen,“ řekl Hroch.

Připomněl, že v roce 2012 měl Jihočeský kraj dluh 1,3 miliardy korun. „My jsme tehdy trvali na splacení dluhů. To se postupně podařilo a dnes je Jihočeský kraj jediný ze všech krajů bez dluhu a má dokonce rezervy, zatímco v ostatních krajích vzrostlo zadlužení v průměru o 26 procent,“ podtrhl Hroch.

Po období investic má přijít víc služeb pro občany

Sezimovoústecký starosta Martin Doležal, který je v tomto volebním období předsedou finančního výboru krajského zastupitelstva, naznačil, kam by se podle Jihočechů měly našetřené rezervy směřovat.

„V tomto volebním období došlo k razantnímu pokroku v přípravě a efektivitě dopravních staveb. Hlavně dobrou koordinací s Ředitelstvím silnici a dálnic. Teď by stálo za to přehodnotit koncepci dopravní obslužnosti kraje. Doteď byly prioritou investice, obslužnost zůstala na dřeni. Teď bychom měli zacílit také na komfort obyvatel kraje, aby měli víc spojů, než jen do práce, do školy a zpět, ale třeba také za zábavou, kulturou, sportem. Je to naše povinnost zlepšovat život lidí,“ řekl Martin Doležal. Řeč byla i o Integrovaném dopravním systému, který se nepodařilo a letos ani nepodaří zprovoznit. Podle Jihočechů se dá zavedení urychlit převzetím modelu z některého kraje, kde již IDS běží. 

Martin Maršík mluvil o školství. Podle něj jsou klíčoví ředitelé škol, ti mají vliv na kvalitu pedagogických sborů a potažmo na školu. O vypsaných konkursech na ředitele škol by se mělo víc informovat, aby se hlásilo co nejvíc kvalitních lidí. „Nevím, jestli mít radost z průniku umělé inteligence do škol. Přípravu na její využití bychom ale neměli podcenit,“ zmínil. A zdůraznil i psychické problémy dětí a mládeže a nedostatek psychologů i psychiatrů.

Žádné slučování nemocnic, žádná privatizace

Michal Doktor, který je předsedou dozorčí rady Jihočeských nemocnic, ujistil, že i když celostátně běží debata o spojování a slučování, Jihočeský kraj nemá v úmyslu rušit kteroukoliv ze svých osmi nemocnic. Ani tu nejmenší v Dačicích, přestože jsou v jindřichohradeckém okrese zařízení dvě. Podle Doktora musí síť respektovat mimořádnou rozlehlost Jihočeského kraje, Dačice jsou už na samé hranici kraje Vysočina. „Nepřipustíme rušení, ani privatizaci kterékoliv z nemocnic,“ řekl. Otázkou je spíš počet zdravotních pojišťoven, tam by se měly hledat prostředky na to, aby se snižoval věk pro vstup do preventivních programů, zejména u nejagresivnějších onkologických onemocnění. Ve vystoupení Michala Doktora zazněla i nadějná poznámka, že zatímco nyní je nedostatek zubařů, za dva roky hrozí jejich přebytek.

O zdravotnictví mluvil i Miroslav Verner, ředitel centrálních laboratoří českobudějovické nemocnice. Poznamenal, že ve světě stojí byznys ve zdravotnictví na nemocných. „Vydělává se na nemocných, ne na zdravých,“ zmínil paradox, o kterém se moc nemluví. A přidal se k Martinu Maršíkovi s tím, že u dětí a mládeže je třeba řešit příčiny, aby ubylo následků. „Děti dnes nemá kdo vychovávat. Měli bychom se vrátit k prostému – veselá mysl, půl zdraví,“ řekl lékař a otec někdejšího českého šampiona v krasobruslení Tomáše Vernera.

Péče o občany v krizových situacích je v plenkách

Novináři byli zvědaví i na to, čím chce přispět k rozvoji kraje podnikatelka a právnička Monika Němcová, která přijala místo v popředí kandidátky Jihočechů. „Myslím, že máme dluh v bezpečnosti obyvatelstva. Ta se vnímá hlavně z pohledu kriminality, ale v současné situaci světa je třeba zaměřit se také na bezpečnost v krizových situacích,“ řekla. Podle Moniky Němcové bude nutné otevřít otázku, zda mají města pro občany úkryty a zaměřit se na informovanost občanů. „Ve Švýcarsku mají pro každého občana úkryt a každý občan ví, kde to je, kam má v krizové situaci jít a co má dělat,“ dodala Němcová.

Pavel Hroch zmínil, že veselský starosta Vít Rada zašťituje v rozvojových plánech Jihočechů sport a Pavel Vondrys ze Strakonic životní prostředí. Debata o snahách stavět v přírodě další a další fotovoltaiky, také kde má být v kraji ZEVO – zařízení pro energetickou likvidaci odpadu, nebo o větrných elektrárnách, jejichž investoři na jižní Čechy také cílí, bude v příštím volebním období vrcholit. Jihočeši 2012 jsou přesvědčeni, že ve všech oblastech vybrali na kandidátku odborníky a lidi, kterým kraj leží na srdci.

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.