Jihočeši mají jedno nechvalné prvenství. Vedou v pojistných podvodech

JIHOČESKÝ KRAJ – Generali Česká pojišťovna a její detektivové za první pololetí letošního roku odhalili pojistné podvody za téměř půl miliardy korun. Konkrétně jde o částku 490 702 339 Kč. Ta by byla na účty podvodníků vyplacena neoprávněně, pokud by pojišťovna s touto agendou cíleně nepracovala. Pojišťovna o tom informuje v tiskové zprávě. Jihočeský kraj v této nechvalné statistice vede. Zjištěno tu bylo pojistných podvodů za více než 184 milionů korun, druhý Jihomoravský kraj se sumou 61,6 milionů Jihočechům jen z dálky kouká na paty.
„Podíváme-li se na meziroční srovnání, pak aktuální uchráněná hodnota před neoprávněnou výplatou narostla o 84 %. V loňském roce v pololetí výše odhalených pojistných podvodů totiž činila přes 265 milionů korun. Do aktuální statistiky se promítlo ukončení delšího šetření, jehož výsledkem bylo prokázání uvedení nepravdivých informací ze strany klienta. Pojišťovně se takto podařilo uchránit částku dosahující více jak 180 milionů korun,“ komentuje výsledky Petr Kafka, šéf útvaru vyšetřování v Generali České pojišťovně.
Spácháním pojistného podvodu (i ve stádiu pokusu) se přitom pachatel vystavuje možnosti odnětí svobody podle § 210 trestního zákoníku v délce až 10 let.
Nejdražší podvody jsou u podnikatelů
Výrazně větší podíl na neoprávněných nárocích na pojistné plnění měli podnikatelé než privátní osoby. Často požadovali vyplacení částek, na které buď vůbec neměli nárok, nebo byly jejich nároky nadhodnocené. Během prvního pololetí roku 2025 se díky odhalení těchto případů podařilo zabránit výplatě pojistného v celkové výši 415 milionů korun v oblasti podnikatelského pojištění.
Pokušení v oblasti zdravotních pojistek
Retailové pojištění, tedy to, které si sjednávají běžní lidé, zůstává nadále oblastí, kde se jedinci pokouší obelstít pojišťovnu, aby jim vyplatila pojistné plnění, na které nemají nárok. Podobně se lidé snaží navyšovat uměle své nároky z pojištění.
Markantní je to v případě povinného ručení, kde však škody na zdraví, které jsou z něj vypláceny, v oblasti podvodů dramaticky překonávají škody na vozidlech. „V prvním pololetí letošního roku jsme zachytili pojistné podvody v oblasti škod na zdraví v úhrnu přesahujícím 56 milionů korun. Zatímco podvody u škod na majetku, které by se hradily z povinného ručení, dosáhly výrazně menší částky, a to 3,5 milionu korun,“ vysvětluje Petr Kafka, šéf útvaru vyšetřování v Generali České pojišťovně.
Za vysokým číslem v případě podvodů u škod na zdraví stojí častější právní zastoupení poškozených, během nichž jsou mnohdy uplatňovány neoprávněné nároky související s fyzickým poškozením. Obvykle se během šetření ukáže, že tyto nároky vůbec neexistují nebo jsou značně nadnesené. Ostatní oblasti (majetkové pojištění, havarijní pojištění či životní pojištění) zůstávají spíše na nižších úrovních, i když meziročně více uchráněné hodnoty likvidátoři a detektivové pojišťovny odhalili například u havarijního pojištění – konkrétně v oblasti krádeže vozidel jde o dvojnásobné hodnoty za téměř šest milionů Kč.
Jihočeši vedou
Pohled na statistiku s pácháním a odhalováním pojistných podvodů v rámci krajů přináší zjištění, že v devíti krajích meziročně došlo k nárůstu celkové uchráněné hodnoty, zatímco pouze ve čtyřech krajích je trend přesně opačný.
Jde přitom o průběžná čísla, která se mohou během zbylých šest měsíců roku 2025 ještě změnit.
Kraje
Jihočeský 194 mil. Kč, meziroční nárůst 880 %
Jihomoravský 61,6 mil. Kč, meziroční nárůst 77 %
Moravskoslezský 51,8 mil. Kč, meziroční nárůst 88 %
Praha 34,6 mil. Kč, meziročně 39 %
Zlínský 32,8 mil. Kč, meziročně 486 %
Pardubický 21,8 mil. Kč, meziročně 808 %
Liberecký 20,9 mil. Kč, meziročně 260 %
Královéhradecký 17,4 mil. Kč, meziročně 1238 %
Středočeský 17,3 mil. Kč, meziročně 66 %
Plzeňský 13,5 mil. Kč, meziročně 16 %
Karlovarský 11,6 mil. Kč, meziročně 119 %
Ústecký 6,7 mil. Kč, meziročně 72 %
Olomoucký 4,9 mil. Kč, meziročně 64 %
Vysočina 1,5 mil. Kč, meziročně 50 %
Příklad z praxe – pojištěný dům byl ruina s bezdomovci
Klient uzavřel pojištění nemovitosti a uvedl, že dům je v dobrém stavu, obývaný a bez probíhající rekonstrukce. Dva měsíce po sjednání smlouvy dům vyhořel. Vyšetřování detektivů Generali České pojišťovny ale odhalilo, že v domě hořelo už 21 dní před uzavřením pojištění. Z dokumentace hasičů a policie vyplynulo, že dům byl dlouhodobě neobývaný a ve velmi špatném technickém stavu. Neměl zavedené inženýrské sítě a byl obýván bezdomovci. Okna i dveře byly zazděné, chyběla střecha a propadl se strop. Klient při sjednání pojištění zamlčel tyto skutečnosti. Nepravdivé informace měly zásadní vliv na posouzení pojistitelnosti takové nemovitosti. Klient je navíc nezmínil ani při řešení pojistné události. Pojišťovna tak škodu ve výši pět milionů korun vzhledem k sérii nepravdivých informací nevyplatila.
Dekáda odhalených podvodů v Generali České pojišťovně
2024: 681 milionů Kč
2023: 727 milionů Kč
2022: 546 milionů Kč
2021: 532 milionů Kč
2020: 499 milionů Kč
2019: 511 milionů Kč
2018: 506 milionů Kč
2017: 476 milionů Kč
2016: 465 milionů Kč
2015: 464 milionů Kč
Terezie Hofmanová
Diskuse k článku