Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Jihočeská policie zhodnotila na výroční konferenci minulý rok. Loni kriminalisté objasnili všech šest vražd

 Autor: Eva Výborná

    Autor: Eva Výborná

ČESKÉ BUDĚJOVICE / JIŽNÍ ČECHY – V pátek 24. ledna vedení jihočeského ředitelství Policie České republiky uspořádalo bilanční tiskovou konferenci ve svém sídle v Českých Budějovicích. Jako první vystoupil ředitel Luděk Procházka. Ve svém vystoupení vyzdvihl především, že v objasněnosti případů jsou jižní Čechy opět tak zvaně na bedně. Druhé místo v objasněnosti případů získaly za prvním Zlínským krajem. „Děkuji svým podřízeným a stejně tak občanům České republiky, protože nám při řešení případů pomáhají,“ uvedl ředitel Luděk Procházka. Poté zmínil, že stále bojují s podstavem lidí, schází jim 150 policistů.

 

Ovšem tuto otázku řeší. „Děláme opatření, abychom získali nové uchazeče. Pro nového policistu máme nachystaný náborový příspěvek ve výši 70 tisíc korun. Ten mu je vyplacený po půl roce s podmínkou, že bude v řadách policie sloužit šest let," řekl ředitel Luděk Procházka.

V jeho příspěvku také zaznělo, že velmi dobře funguje přeshraniční spolupráce s Dolním a Horním Rakouskem a s Německem. Jihočeští policisté se podílí i na mezinárodní spolupráci, kdy dvanáct jich pracuje ve Frontexu, Evropské agentuře pro pohraniční a pobřežní stráž, například v Řecku nebo v Albánii.

Policie pracuje na řadě preventivních programů jako Ozbrojený útočník ve škole, Mladý záchranář nebo Seniorské obálky.

Další akce se týkají bezpečnosti silničního provozu. „Po silnicích v Jihočeském kraji někteří řidiči jezdí opilí a zfetovaní," zaznělo také na konferenci.

Kriminalitu v kraji rozebral náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Miroslav Krejčí. Celková kriminalita v kraji v průběhu desetiletí 2009 až 2019 klesá. Počet objasněných kriminálních skutků se drží na srovnatelném čísle, z čehož vyplývá, že procentuální objasněnost se zvýšila z cca 50 na přibližně 66 procent. Nejvyšší kriminalitu zaznamenali policisté v roce 2013. Nyní se pohybuje na 61 procentech tehdejšího stavu.

Celková kriminalita byla logicky zaznamenaná nejvyšší v územním odboru České Budějovice, protože v daném území žije nejvíce lidí. Na dalších místech s velkým odstupem, ale srovnatelně, následoval územní odbor Jindřichův Hradec a Tábor. Pak následuje Písek srovnatelně se Strakonicemi a pak Český Krumlov. Nejmenší číslo hlásí územní odbor Prachatice.

Největší podíl na celkové kriminalitě zaujímají majetkové trestné činy.

V loňském roce pachatelé spáchali šest vražd, všechny kriminální policie objasnila. V předchozím roce, 2018, spáchali pachatelé sedm vražd, objasněných v daném roce bylo pět, dvě zbývající objasnili kriminalisté v následujícím roce, to je v roce 2019.

Zajímavý oddíl je padělání bankovek. Nejvíce se padělají české bankovky v hodnotě 1000 a 500 korun a eurové v hodnotě 100 a 50. Loni kriminalisté zjistili 35 případů padělání a pozměnění peněz.

Náměstek ředitele pro vnější službu Roman Bláha má na starosti službu pořádkové policie. „Vnější služba – to jsou uniformovaní policisté," upřesnil Roman Bláha. Od roku 2015 klesl počet trestných činů o třetinu. Přestupků bylo v loňském roce zaznamenáno více než 44 tisíc. Z tohoto čísla činí celých 64 procent přestupky z oblasti bezpečnosti silničního provozu.

Policisté z tohoto odboru mají také k dispozici defibrilátory. Na jejich použití bylo vyškolených 150 lidí. V 25 případech byla hlídka o tuto službu požádaná, v deseti případech automatický externí defibrilátor hlídka použila. V ostatních případech třeba přijela na místo k zásahu dříve zdravotnická záchranná služba.

V roce 2010 došlo ke 2 899 dopravním nehodám, v loňském roce již k 4 495 dopravním nehodám. Loni bylo při dopravních nehodách usmrceno 58 osob. Nejvíce usmrcených v průběhu roku bylo v měcících červen a listopad, vždy devět lidí.

Počet odhalených řidičů pod vlivem alkoholu v posledních třech letech je v územním odboru ČB průměrně 194, v táborském územním odboru 98, kde ovšem má stoupající tendenci, v jindřichohradeckém 90, kde naopak počet klesá. Nejméně řidičů, a to 41, pod vlivem alkoholu jezdilo v územním odboru Prachatice.

Návykové látky nejvíce v průběhu posledních tří let požívali řidiči v územním odboru České Budějovice a Jindřichův Hradec. Naopak nejméně takových řidičů jezdilo v územním odboru Strakonice.

Investice ve svém příspěvku přiblížil náměstek ředitele pro ekonomiku Ivan Fanta. Zmínil třeba multifunkční výcvikové středisko v Lišově. Uvedl také, že policie pořídila v loňském roce dva mikrobusy, které jezdí k dopravním nehodám.

„Nejvíce nehod, mnohdy s následky smrti, se stává z následujících důvodů: na prvním místě nepozornost, pak nevěnování se řízení vozidla, třeba používaní mobilů nebo dokonce psaní zpráv za jízdy, nepřiměřená rychlost, řízení pod vlivem alkoholu případně omamných látek, nepřipoutaní řidiči nebo spolujezdci. Velký problém jsou také nezkušení řidiči," uvedl v následné diskuzi po skončení konference Lubomír Veselý, vedoucí odboru dopravní policie.

Další zajímavosti uvede týdeník Táborsko.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace