Jindřichohradecká hvězdárna hostí výstavu obrázků sopek. Na vernisáži byly oceněné nejlepší práce




























„Vždycky se snažíme vymyslet nové a neotřelé cesty, jak vědu popularizovat a jak ukázat, že má pro lidi smysl. Vznikl tedy projekt Otevřená věda, do kterého se mohou zapojovat studenti se zajímavým počinem. A letos se přihlásila Natálie Svobodová s Lenkou Michálkovou. Chtěli jsme se dostat mimo Prahu, kde náš ústav sídlí, a tak jsme se přesunuli do regionu, odkud Natálie pochází,“ uvedl Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV ČR.
Natálie Svobodová se spojila s jindřichohradeckou základní uměleckou školou a ve spolupráci s ní byla soutěž vyhlášena. Její charakter se ale změnil na jaře letošního roku během nouzového stavu. Novým cílem soutěže pak bylo podpořit děti i jejich rodiče při domácí výuce a rozšířit jejich znalosti o sopkách. Obrázky účastníci soutěže zasílali nejdříve e-mailem a potom se o nich hlasovalo na Instagramu. Účastníci do soutěže přihlásili celkem 83 výtvarných prací ve třech kategoriích, které získaly od veřejnosti dohromady 6077 hlasů.
Dvě z vítězek jsou z Jindřichova Hradce a zahájení výstavy si nenechaly ujít. „Obrázek jsem vytvořila proto, že mi téma přišlo velmi zajímavé. Chtěla jsem udělat něco jedinečného, proto jsem zvolila tuto techniku,“ uvedla devítiletá Aneta Frühaufová, která sopku nenamalovala, ale vytvořila ji lepením smotaných barevných kousků papíru. „Já jsem hlavně chtěla, aby na mém obrázku byl popel. Inspiraci jsme hledala například na internetu,“ dodala osmiletá Kristina Strnadová.
Na obě dívky, které jsou žákyněmi jindřichohradecké ZUŠky, čekalo předávání cen, malé občerstvení a v planetáriu se společně s ostatními návštěvníky mohly podívat na zcela nový film o sopkách.
Diskuse k článku