Jindřichohradecké muzeum žilo Muzejní notou - Jižní Čechy Teď!
před 1 hodinou

Jindřichohradecké muzeum žilo Muzejní notou

Jindřichohradecké muzeum žilo Muzejní notou
Jindřichohradecké muzeum žilo Muzejní notou
Jindřichohradecké muzeum žilo Muzejní notou
Jindřichohradecké muzeum žilo Muzejní notou
Jindřichohradecké muzeum žilo Muzejní notou
Jindřichohradecké muzeum žilo Muzejní notou
Jindřichohradecké muzeum žilo Muzejní notou
Jindřichohradecké muzeum žilo Muzejní notou
Jindřichohradecké muzeum žilo Muzejní notou
Zobrazit galerii (11)
Jindřichohradecké muzeum žilo Muzejní notou

Není moc hudebních akcí, které by se konaly v muzeu. Jedna však existuje v Jindřichově Hradci, kde muzejní prostory atria na Balbínově náměstí propůjčilo v pátek 26. června Muzeum Jindřichohradecka. Po loňské premiéře sem i letos pozvali hudební uskupení různých žánrů.

Jako první přišel na řadu žánr folk a country v podobě vystoupení sestavy Pavlína Jíšová & Bohadlo. Svět Mary Margaret je nejen v této úvodní písni, ale i v těch dalších plný životních zkušeností, které Pavlínu Jíšovou na její 45 leté hudební cestě životem provázely a provází. Kdo by neznal písničky jako například Větříčku rozfoukaný, Žába, Já, písnička či Přijela jsem v Cadillacu… A k tomu všemu jemný a laskavý humor. Samostatný prostor dostala i kapela Bohadlo. Drobná perlička – od tohoto vystoupení mají i nového člena kapely. Je jím větrák Bedřich.

Humor pokračoval i s příchodem Iva Jahelky. Ač občas trochu drsný či černý díky soudním kauzám, na jejichž základě tzv. soudničky vznikly, pořád takový, co udělá radost a rozesměje. Soudní příběhy zhudebňuje od poloviny 80. let a z té doby zahrál i velmi známou Cikánskou baladu. Zpívající právník zmínil, že občané romské národnosti jsou jeho častými klienty a má je proto rád. Ivo Jahelka natočil celkem deset alb a v atriu muzea představil jejich průřez. Kromě balad bavil i předčítáním vtipných historek ze soudní síně.

Čtyři dechy a jeden buben – tak by se dala nazvat v přeneseném slova smyslu poslední kapela Lovesong Orchestra. Je to vlastně typ balkánské dechovky a představili se jako muzikantský živel s impozantním nástupem a energií. Ač vyzývali, že přítomní mohou na jejich hudbu tančit, nikdo se neodvážil.

Během krátkých přestávek bylo možné navštívit dvoje výstavní prostory. Buď expozici s názvem Bylinky a koření na léčení i vaření nebo expozici Malované ostrostřelecké terče. Kvalitní zvuk měl na starosti Luboš Kocourek.

O pitný režim se staralo Muzeum Jindřichohradecka velmi pečlivě. Neustále doplňovali nádobu s vodou, citronem a mátou. Další občerstvení mělo na starosti Bistro&Café Střapatá Bohunka, ovšem s cenami nehodícími se moc do tohoto komorního prostředí.

Moderátorka večera a pracovnice muzea Marcela Kozlová byla velmi spokojená s diváckou návštěvu a každého přítomného ocenila pomyslnou medailí za statečnost. Za to, že místo pobytu u bazénu dali přednost kultuře v podobě Muzejní noty. Věřme, že tradice hudebního minifestivalu na začátku prázdnin bude i nadále pokračovat.

Pavel Černý

Foto Muzeum Jindřichohradecka

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.