Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Akce Jehla. V úterý se zapojí do sběru jehel a stříkaček strážníci v Českých Budějovicích a v Táboře

JIŽNÍ ČECHY - Více než 450 strážníků ze 38 měst se zapojí do celostátní akce Jehla. V úterý 17. dubna budou čistit svá města od použitých jehel a injekčních stříkaček. Vedle očisty města je smyslem snížit riziko šíření nakažlivých onemocnění a pomoci hlubšímu povědomí o správném chování při nálezu injekční stříkačky. Do úterní akce se zapojí jako jediní v Jihočeském kraji strážníci v Českých Budějovicích a v Táboře. Konkrétně táborští strážníci zaznamenali od začátku dubna významný nárůst oznámení občanů o nálezu stříkaček nebo jehel. O nárůstu hovoří i čísla z Českých Budějovic. Při této akci v roce 2015 našli strážníci osm jehel, o rok později už téměř 900.

 

V roce 2015 společně akci Jehla vyzkoušela města Praha a Brno, v následujících letech se zapojili další strážníci. Letos spojí síly strážníci 38 měst a obcí České republiky a pokusí se s přicházejícím jarem vyčistit svá města od nebezpečného infekčního materiálu po narkomanech.

Do celostátní akce se zapojí více jak 450 strážníků včetně 42 asistentů prevence kriminality. V úterý ráno vyrazí strážníci vybaveni ochrannými prostředky, jako jsou boxy na infekční materiál, kleště nebo dlouhé pinzety, ochranné rukavice a desinfekční spreje prohlédnout primárně dětská hřiště a pískoviště, nepřehledná a skrytá místa, málo frekventované stezky, domovní výklenky, okolí mostních konstrukcí. Kontrole neujdou také parky a odpočinkové zóny. Strážníci apelují na veřejnost, aby v případě, že někde naleznou nebo zahlédnou tento infekční materiál, aby ho sami z důvodu vlastní bezpečnosti nesbírali, ale zavolali na linku tísňového volání 156. Městské policie zajistí odborný sběr i likvidaci. Sběrem jehel se všechny zapojené městské policie zabývají celoročně při běžné hlídkové činnosti.

V Táboře se do akce zapojí čtyři strážníci, kteří zkontrolují předem vytipované rizikové lokality. K dispozici budou mít i vlastní detektor kovů. Odstraněný infekční materiál strážníci předávají do centra Auritus v Klokotské ulici, se kterým v této oblasti dlouhodobě spolupracují.

hlavním městě Praze Libor Hadrava, který má vedle bezpečnosti na starost i prevenci k tomu uvedl: „Preventivních akcí není nikdy dost. Přestože je to činnost, kterou strážníci dělají běžně v rámci své každodenní práce, jsou tato cílená opatření chvályhodná. Jsem proto velmi rád, že každý rok Prahu podpoří více měst, které se do akce zapojí."

Kdo se letos zapojí? České Budějovice, Český Těšín, Frýdek – Místek, Havířov, Hodonín, Hradec Králové, Cheb, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Kroměříž, Lanškroun, Liberec, Mariánské Lázně, Mladá Boleslav, Modřice, Náchod, Nejdek, Nové Město nad Metují, Olomouc, Opava, Ostrava, Ostrov, Pardubice, Plzeň, Praha, Prostějov, Přelouč, Přerov, Rakovník, Rotava, Sokolov, Tábor, Teplice, Trutnov, Ústí nad Labem, Veselí nad Moravou, Zlín.

Rekapitulace za uplynulé roky:

Rok 2015

Města: Brno, Praha

zapojeno: 80 strážníků

Rok 2016

Města: Dobruška, Brno, České Budějovice, Pardubice, Plzeň, Praha, Ostrava, Trutnov

zapojeno: 200 strážníků

Rok 2017

Města: Břeclav, České Budějovice, Český Těšín, Dobruška, Havířov, Hodonín, Cheb, Chodov, Jihlava, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Kroměříž, Liberec, Mladá Boleslav, Nejdek, Nové Město nad Metují, Opava, Ostrava, Ostrov, Pardubice, Plzeň, Praha, Přelouč, Rakovník, Sokolov, Tábor, Teplice, Trutnov, Ústí nad Labem, Veselí nad Moravou, Zlín

zapojeno: 420 strážníků

Diskuse k článku - 5 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • S. Kaisler 

  Reagovat

   

  Pokud vím, tak zapojena je i MP Veselí nad Lužnicí.

  Vloženo 17.4.2018 13:50:26

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Pochybuji, že kuřák dostane pokutu. U gymnázia to vypadá jako v kuřárně a vedení školy i strážníkům je to jedno. Myslela jsem si že student během výuky nesmí opouštět areál školy, když má škola za něj odpovědnost.

  Vloženo 17.4.2018 09:17:40

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   free od 18 let věku

   Vloženo 17.4.2018 10:34:41

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  A dávají ty jehly k recyklaci? Škoda je vyhodit, dají se několikráte použít, po sterilyzacy.

  Vloženo 16.4.2018 22:53:03

 • Pepík 

  Reagovat

   

  Kuřák zahodí nedopalek a dostane pokutu.Fet'ák zahodí stříkačku a strážníci mají akci Jehla.Fet'áci dostávají stříkačky zdarma tak tedy kus za kus.Kuřák si musí vše koupit a ještě je všemožně omezován a pokutován.Fet'ák si ji šlehne na nádraží a strážníci se postarají.Je to velký nepoměr a myslím,že by se mělo zasahovat mnohem tvrději.Kuřáků se nezastávám ale jen pro srovnání.Já jsem nekuřák. Strážník je od slova strážit a né uklízet!!!!!! Myslete konečně!!!!

  Vloženo 16.4.2018 22:13:37

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace