Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Drama na kraji vrcholí. ANO vypovědělo koaliční smlouvu

Hejtman Jiří Zimola a jeho náměstek Jaromír Slíva.

Hejtman Jiří Zimola a jeho náměstek Jaromír Slíva.

AKTUALIZOVÁNO - 10.4.2017 13:31

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Dnes v 9 hodin začalo smírčí jednání mezi koaličními partnery z ČSSD, ANO 2011 a Jihočechů 2012. Očekával se dramatický průběh, ale jednání bylo krátké. Vyvrcholila tak roztržka mezi ČSSD a ANO, která se otevřela stavbou rekreačních chalup hejtmana Jiřího Zimoly a jeho náměstka Jaromíra Slívy na pozemku předsedy představenstva Jihočeských nemocnic Martina Bláhy u Lipna. Sociální demokraté nabídli rozkrytí všech dokladů, ale mezitím začali partneři z ANO přinášet další důvody k vypovězení koaliční smlouvy. Hnutí ANO přišlo s návrhem, že se vymění lidé v čele Jihočeských nemocnic a ve vedení kraje - hejtman Zimola, jeho náměstci Stráská a Slíva a Antonín Krák jako předseda dopravního výboru. ČSSD to bez řádného objasnění všech vyslovovaných podezření odmítlo. Na to ANO zareagovalo vypovězením koaliční smlouvy. Jednání tedy bylo velmi krátké a výsledek se již pár dní očekával. Nyní tedy bude následovat pokus o ustavení nové koalice na příštím krajském zastupitelstvu.

První komentáře:

Josef Knot, TOP 09, místostarosta Písku a krajský zastupitel za uskupení Pro jižní Čechy

Podle mého názoru udělalo ANO správný krok. Považuji situaci kolem Jihočeských nemocnic a nepřiměřeně vysokých odměn předsedy představenstva Jihočeských nemocnic a člena představenstva osmi zdravotnických zařízení v kraji za nepřípustnou. Pan Bláha získal za poslední dva roky na odměnách zhruba 14,5 milionů korun na úkor výplat zdravotníků. Věc se mě dotýká o to víc, že sám pocházím z „doktorské" rodiny a tak dobře vím, jak podhodnocená je práce lidí, zachraňujících denně životy. Pevně doufám, že dojde k vytvoření nové, stabilní koalice, jež podobnou situaci nedovolí.

Jiří Zimola (ČSSD), hejtman Jihočeského kraje

Mocichtivost ANO se dnes ukázala naplno. Ráno vystupňovalo požadavky na odstoupení dalších členů rady za ČSSD a vzneslo dokonce požadavek na pozici hejtmanky. Navzdory naší domluvě ANO nečekalo ani na vysvětlení všech podpásově vyrobených záminek. Konečně se ukázalo, kam směřovaly všechny pseudokauzy posledních týdnů - společně s ODS převzít vedení kraje a jihočeské nemocnice. Jako příměr mne napadá snad jen Mnichovský diktát.

Petr Braný, krajský zastupitel za KSČM

Dnešní události znám jen z médií, ale dalo se to předpokládat, že kauza lipenské chatkové kolonie bude atakem na mocenské ovládnutí kraje. Hnutí ANO stupňovalo své požadavky, vstřícnost hejtmana tam byla, nabídl vše auditovat. Uvidíme, kdy bude mimořádné zastupitelstvo a poradíme se, co a jak. My nejsme ti, kteří by se hrnuli k moci a vyjádříme se hlasováním. 

Jan Bartošek, krajský zastupitel za KDU-ČSL

Je to očekávané vyústění celé situace, která pár posledních pár týdnů v kraji panovala. Nyní jsme na začátku vyjednávání nové koalice. Lidovci jsou připraveni se na správě kraje podílet, rádi bychom ale prosadili maximum našeho programu. Počkáme tedy, jak se budou nyní vyvíjet nová vyjednávání. Pokud budeme osloveni s nabídkou participovat na nové koalici, bude pro nás prioritní, do jaké míry budeme moci náš program realizovat. Na vládě v kraji netrváme.

Na vyjádření zástupců dalších stran čekáme. 

Diskuse k článku - 51 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3 4 5  | Starší příspěvky »
 • socan bude odstraněn CENZOREM 

  Reagovat

   

  IVO, Bukači, CENZORE, to je hrůza, tolik pomluv na socialisty, vymažte všechny tyto příspěvky, jsou nevhodné a porušují pravidla pro vkládání příspěvků. Mládek-padnul. Zimola-padnul. Rath-padnul. Gross-kříšťál, byl odstraněn. Jirka Buldozer-sexy mozek -padnul.
  To je konec, co si myslí přispěvovatelé. ONI si fakt píší co je si myslí- SMAŽTE je všechny, když už o těch zlodějnách mušíte psát.
  Ještě, že náš MILOŠ včas od socanů utekl a stal se presidentem.

  Vloženo 10.4.2017 20:56:31

  • a ti ostatní 

   Reagovat

    

   prdli

   Vloženo 10.4.2017 22:00:13

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Těm co vyženou Zimolu jde hlavně o občany, toho sedmilháře je třeba hnát z vedení kraje bičem.

  Vloženo 10.4.2017 20:45:37

 • Hruška Martin 

  Reagovat

   

  ANO názorně všem dokazuje, že jim je občan momentálně ukraden, teď je na řadě boj o ovládnutí kraje. ANO rozbilo koalici v Táboře a teď i na kraji. Je opravdu neomluvitelné kam až jsou ochotni někteří lidé z hnití ANO, byť se zaštiťují morálkou zajít. ANO se spojí klidně s ďáblem, jen aby kraj padl do jejich spárů.

  Vloženo 10.4.2017 19:42:41

  • Śvestka Lojza 

   Reagovat

    

   Koalici,která právě zkrachovala vytvořil Babiš když udělal ze Zimoly hejtmana a svého agenta v ČSSD. Bohužel podcenil jaký je Zimola babral.

   Vloženo 10.4.2017 19:51:17

 • KDU-ČSL 

  Reagovat

   

  Když se dva perou, ten v pozadí se směje. Bartoškovci od kléru zase slíznou smetanu.

  Vloženo 10.4.2017 17:26:48

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Je velmi úsměvné, když Zimola, který je hejtmanem devátý rok, vše svádí na ty druhé

  Vloženo 10.4.2017 17:05:43

  • Nebuďte na něj tak příkrý 

   Reagovat

    

   Leccos se mu povedlo - namátkou snížení využití a decimace veřejné dopravy, počet pasažérů se snížil na 40% "předzimolovského" období, přičemž prebendy protekčních zaměstnanců JIKORDu zůstaly smluvně nezávislé na výsledku, tj. rozsahu veř. dopravy. Nastala tak paradoxní situace, kdy je organizátor veřejné dopravy (JIKORD spol. s.r.o.) placen tím lépe, čím vyšší je úbytek cestujících veřejnou dopravou. To by se dozajista líbilo leckomu, kdyby mu šéf přidával za snižování pracovního výkonu. Jsem zvědav, zda tato nebetyčná podlost, vůči obyvatelům kraje, když mnohým z nich nedávno svévolně zlikvidovali spoj, zda v ní bude nové politické vedení pokračovat!

   Vloženo 10.4.2017 18:22:48

« Novější příspěvky 1 2 3 4 5  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace