Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Gabriela Beňačková a Lubomír Brabec spolu vystoupí v děkanském kostele sv. Markéty v Písku

Lubomír Brabec

Lubomír Brabec

Ve středu 20. června přivítá Písek naši významnou pěvkyni, slavnou sopranistku Gabrielu Beňačkovou, kterou doprovodí kytarista Lubomír Brabec. Vystoupení pěvecké hvězdy newyorské Metropolitní a Vídeňské státní opery je vždy mimořádným zážitkem a velkou uměleckou událostí. Lubomír Brabec odpověděl na několik otázek nejen o píseckém vystoupení.

Do Písku se vracíte s úspěšným Svatojánským festivalem. Kolikátý ročník se letos uskuteční a kde/kdy nápad na tento festival vznikl?
V letošním roce vstupuje Svatojánský festival do čtvrtého ročníku a mám radost, že každým rokem  se jeden z jeho koncertů  konal v Písku. Snažím se zde uvést vždy to nejlepší, protože vím, že v Písku je vzdělané a kulturní publikum. V letošním roce jsem do Písku pozval naši nejslavnější pěvkyni, sólistku Metropolitní opery v New Yorku, a sólistku Vídeňské státní opery. Pyšní se těmi nejvyššími státními vyznamenáními. Národní umělkyně, Státní vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti umění, Od rakouské vlády obdržela nejvyšší umělecké uznání „Kammersingerig" Její vystoupení jsou stále největším uměleckým zážitkem. Koncert v Písku bude věnován stému výročí české státnosti. A jak festival vznikl? Před lety jsem u nás na Čepickém mostě přes řeku Otavu nechal postavit skleněnou sochu sv. Jana Nepomuckého. Stala se cílem mnoha turistů v našem kraji. A odtud byl již kousek ke Svatojánskému festivalu.

S kolika interprety jste na festivalu již hrál?
Festival se pyšní doopravdy vysokou uměleckou úrovní. Vystoupili na něm například, Pavel Šporcl, vítěz Pražského Jara varhaník Pavel Svoboda, varhaník prof. Jaroslav Tůma, houslista Jaroslav Svěcený, barytonista Daniel Hůlka, violistka Jitka Hosprová, mezzosopranistka Martina Kociánová, tenorista Aleš Briscein, varhaník Aleš Bárta, Gentlemen singes a mnoho dalších.

Kam se letos s festivalem chystáte?
V letošním ročníku z větších měst to bude tradičně Praha, Písek a Nepomuk. Zahrnuli jsme také Sušici. Festival však nezapomíná ani na menší místa. Organizátoři vybrali dva kouzelné kostelíky v klatovském kraji. Jedním z nich je kostel Nanebevzetí Panny Marie v Nezamyslicích a v kostele sv. Jakuba Většího v Kolinci. Vystoupí na něm jedna ze současně nejžádanějších sólistek Národního divadla Alžběta Poláčková.

Kdybyste si mohl vybrat jakéhokoli interpreta / skupinu, s kým byste si mohl zahrát na jednom pódiu, kdo by to byl?
Mně se v podstatě všechny sny o uměleckých spolupracích splnily. Vystupuji s těmi největšími hvězdami a mnoho jsem se od nich naučil. Gabriela Beňačková, Štefan Margita, Eva Urbanová, Petr Dvorský, Roman Janál, Hana Hegerová, Lucie Bílá, Daniel Hůlka, Kateřina Brožová... A to jsou pouze pěvci. Instrumentalistů je nepočítaně. Ale kdybych si mohl ještě vybrat tak asi Barbra Streisand.

Koncert začíná ve středu 20. června v 19 hodin. 

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Kostel sv.Markety v Písku není

  .

  Vloženo 20.6.2018 11:17:13

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace