Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Hejtmanka Stráská volala starostce Svatého Jana nad Malší: Stali jste se jihočeskou Vesnicí roku!

Hejtmanka Ivana Stráská telefonuje starostce vítězné obce Růženě Ballákové. , Autor: Foto Hana Brožková

Hejtmanka Ivana Stráská telefonuje starostce vítězné obce Růženě Ballákové.     Autor: Foto Hana Brožková

JIŽNÍ ČECHY - Svatý Jan nad Malší na Českobudějovicku se stal Vesnicí roku Jihočeského kraje 2018. Tuto zprávu i s gratulací, jak se již stalo tradicí, zatelefonovala hejtmanka Ivana Stráská starostce obce Růženě Ballákové v pondělí 18. června. Pro obec s 560 obyvateli se jedná již o druhý titul. Ten premiérový a hned celostátní získala již v roce 1997. Moment překvapení se u starostky rázem proměnil ve velkou radost. „Je to velice milá zpráva a určitě se to neobejde bez pořádné oslavy. Zároveň chci moc poděkovat všem našim občanům, kteří se na tomto úspěchu podíleli," sdělovala se první dojmy po telefonu Balláková. Za držitelem vítězné Zlaté stuhy obsadily stříbrnou příčku Čejetice na Strakonicku a bronz si odnesl Popelín na Jindřichohradecku.


Do letošního 24. ročníku této soutěže se přihlásilo celkem 18 obcí, tedy o dvě více než loni. Z toho šest z Písecka, po třech z Českobudějovicka, Jindřichohradecka a Strakonicka, dvě z Prachaticka a jedna z Táborska.

„Svatý Jan nad Malší je významným poutním místem s cenným areálem kostela, fary a školy. Kromě něj tu mají dochovány i objekty lidové architektury, o které místní průběžně a citlivě pečují a okolí podkresluje charakteristický krajinný ráz. V obci působí i řada spolků a sdružení, které úzce spolupracují a zajišťují bohatý společenský život. Snaží se o udržování a obnovu akcí, svátků a obyčejů, ale také vytvářejí tradice nové, jako například přespolní běh Svatojánský kopeček či Posezení pod kaštany. Z tradičních akcí lze jmenovat třeba pořádání Staročeské masopustní koledy, velikonoční řehtání, stavění máje a tradiční pouť. Mezinárodním podnikem pak jsou závody historických vozidel S kopce do kopce," vyjmenovala Stráská hlavní důvody, proč se letos rozhodla desetičlenná hodnotící komise právě pro Svatý Jan.

Podle náměstka hejtmanky Pavla Hrocha je i díky soutěži o Vesnici roku jihočeský venkov nejen stále krásnější, ale i kvalitním místem pro život a nikoli jen nějakým skanzenem. V souvislosti s tím Hroch připomněl, že letos opět uvolní kraj v rámci Programu na obnovu venkova zhruba 100 milionů korun, tedy jednu z nejvyšších částek v České republice.


Přehled dalších ocenění

Bílá stuha – za činnost mládeže
Strunkovice nad Blanicí, okres Prachatice
Modrá stuha – za společenský život
Čepřovice, okres Strakonice
Oranžová stuha – za spolupráci obce a zemědělského subjektu
Albrechtice nad Vltavou, okres Písek
Zelená stuha – za péči o zeleň a životní prostředí
Borotín, okres Tábor
Cena naděje pro živý venkov – za místní spolkový život a občanskou společnost v obcích
Boršov nad Vltavou, okres České Budějovice

Zlatá cihla v Programu obnovy venkova za příkladné stavby na venkově
Roseč, okres Jindřichův Hradec
Diplom za moderní knihovnické a informační služby
Bernartice, okres Písek
Diplom za vzorné vedení obecní kroniky
Zbelítov, okres Písek

Čestná uznání
Branice – Za originální prezentaci spolků
Kačlehy – Za vybudování kaple sv. Huberta
Kučeř – Za podporu mladých rodin
Lažiště – Za využití dotačních příležitostí
Ločenice – Za využití obnovitelných zdrojů
Nerestce – Za udržování pospolitosti v obci
Nišovice – Za rozvoj lidových tradic

Obce přihlášené do soutěže o Vesnici Jihočeského kraje roku 2018
Okres České Budějovice
Svatý Jan nad Malší
Boršov nad Vltavou
Ločenice
Okres Jindřichův Hradec
Popelín
Kačlehy
Roseč
Okres Písek
Albrechtice nad Vltavou
Bernartice
Branice
Kučeř
Nerestce
Zbelítov
Okres Prachatice
Lažiště
Strunkovice nad Blanicí
Okres Strakonice
Čejetice
Čepřovice
Nišovice
Okres Tábor
Borotín

Žádná obec se nepřihlásila z okresu Český Krumlov.

 

Diskuse k článku - 4 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • petr 

  Reagovat

   

  Nejlepší vesnicí je ta, která má spokojené občany, bez ohledu na to, jestli získá nějaký ten diplom. Já vím, u nás je to taková tradice. Viděl jsem na obecním úřadu hodně zarámovaných diplomů z doby dřívější. Já budu ale na našeho bývalého starostu vzpomínat proto, že ve vsi postavil byty, prodejnu a pro lidi dělal maximum.

  Vloženo 19.6.2018 07:17:32

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Pořád je to takové komunistické. Sjdou se papaláši, obhlédnou ves, dají si gábl a pak hodnotí. Všichni vyhrát nemohou, tak uspokojí většinu a je to. V první řadě by lidé měli obce zvelebovat pro sebe aby se jim tamlépe žilo a ne pro komunistické a levicové papaláše a jejich milodar. Ale ono jde stejně vše do kelu. Obce se vylidňují, o název manželmanželka už dnes debatují poslanci i v postavení dvou buzen mužského nebo ženského pohlaví. Tento svět poblázněný pro nás staré už není.

  Vloženo 18.6.2018 22:05:32

 • jana 

  Reagovat

   

  Před léty tato soutěž měla ještě trochu svoji váhu, ale dnes se hlásí málo obcí. Z celkových 18-ti vesnic tak 16 získalo nějaké ocenění. Je řada míst v našem bezpečném a krásném kraji, kde se žije moc dobře, k tomu není potřeba žádný diplom od politiků. Občanům vítězné obce v čele se starostkou gratuluji.

  Vloženo 18.6.2018 16:51:25

  • mojmír 

   Reagovat

    

   Ano. Asi to dokazuje, že je spoustu obcí, které si představují moderní vesnici jinak, než jsou kritéria této "soutěže". Stojí to za širší úvahu!

   Vloženo 19.6.2018 12:44:08

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace