Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

O Dušičkách budou policisté v pohotovosti

Ilustrační foto , Autor: Jiří Řeháček

Ilustrační foto     Autor: Jiří Řeháček

AKTUALIZOVÁNO - 2.11.2013 07:06

JIŽNÍ ČECHY – O nadcházejícím víkendu uctíme památku blízkých zesnulých. Na tyto dny jsou připravené zvýšené hlídky policistů, které budou bdít nejen na silnicích, ale i u hřbitovů. Na místa posledního odpočinku nemíří jen čestní lidé, ale i zloději. Jihočeští policisté každý rok v období Dušiček zaznamenávají krádeže věcí z hrobů, ale i ze zaparkovaných aut na parkovištích u hřbitovů. Policistům opět pomohou i městští strážníci jednotlivých měst.

Kontroly parkovišť před hřbitovy provádějí policisté a městští strážníci každoročně. Není tomu jinak ani tento rok. Se zvýšenými hlídkami začnou ještě před víkendem a tyto hlídky potrvají přes sobotu i neděli, kdy většina lidí přijede na hrob uctít památku svých zesnulých.

Z hrobů mizí nejčastěji svíčky, věnce i umělé květiny, sošky a další výzdoba, vše co lze snadno a rychle zpeněžit. Mnoho lidí neumí policistům vůbec popsat, co jim bylo z hrobu odcizeno. „Lidem proto doporučujeme, aby si své hroby vyfotografovali, neboť v případě krádeže nebo poškození hrobu bude pro policii mnohem jednodušší zadokumentovat původní stav hrobu. Přesným popsáním odcizených věcí se tak zvýší šance na dopadení pachatele. Zloději si totiž na hřbitovech dost často tipují osamělé osoby, které sledují, a ve chvíli, kdy jdou například pro vodu nebo vyhodit původní výzdobu do kontejneru, seberou jim odloženou tašku a zmizí,“ doplnila tisková policejní mluvčí Hana Millerová.
Zvýšeného pohybu lidí využívají i zloději, kteří se zaměřují na auta odstavená na parkovištích v okolí hřbitovů a vykrádají je. Policisté proto opět připomínají řidičům, aby si nenechávali v zaparkovaných vozidlech na parkovištích viditelně odložené věci a při odchodu od vozidla zkontrolovali uzavření oken, včetně střešního, uzavření zavazadlového prostoru a všech dveří. 

„Na bezpečnost a plynulost v silničním provozu budou o Dušičkách dbát ve zvýšené míře nejen dopravní policisté, ale i policisté z jednotlivých obvodních oddělení. Dopravní policisté připomínají především starším občanům, kteří s vozidlem nejezdí každodenně, aby nezapomněli, že řidiči starší 60 let musí při silniční kontrole předložit  doklad o zdravotní způsobilosti. Jak vychází ze zákona, osoba starší 60 let se musí podrobit pravidelné lékařské prohlídce. Ta se obnovuje po pěti letech, tj. v 65 letech, poté po třech letech a od 68 let každé dva roky,“ upozornil tiskový mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner. 

„Občany, kteří na hřbitově vidí, že se tam děje něco podezřelého, žádáme, aby to ihned oznámili, protože uhlídat všechny hřbitovy na celém území Jihočeského kraje je pro policii ve skutečnosti nemožné. Ceníme si pozorných spoluobčanů, kteří si všímají podezřelých osob a informace ihned volají na bezplatnou policejní linku 158,“ dodala Hana Millerová.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace