Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Ponožkový Fantom

    neděle 26.1 15:00 - ZUŠ Vítězslava Nováka, Janderova II / 165, Jindřichův Hradec

    Divadelní představení.

  • Syndibád

    neděle 26.1 15:30 - Vimperk, MěKS

    Vimperský kašpárek – divadlo Studna.

Zobrazit všechny události
 

Třeboň opraví další perličky svého kulturního dědictví: oponu v divadle a dva kříže

 Autor: Eva Výborná

    Autor: Eva Výborná

TŘEBOŇ - Radní města Třeboně na svém jednání 9. ledna schválili podání žádostí o dotace Jihočeského kraje zaměřené na obnovu kulturního dědictví. Předmětem žádostí bude restaurování opony v divadle J. K. Tyla, kovový kříž na hřbitově v Třeboni a kříž v Nové Hlíně. Historická opona divadla J. K. Tyla je vlivem špatného stavu plátna spouštěna pouze minimálně. Stav malované opony byl posouzený odborníky z Národního památkového ústavu a odbornou restaurátorkou.

 

Obě expertní posouzení se shodují na nutnosti provést udržovací restaurátorský zásah pro zachování opony a obnovení její funkčnosti. Opona byla vytvořená v roce 1871 malířem Františkem Skálou z Písku.

„Restaurování by mělo být rozdělené do dvou etap. Žádost o dotaci je zatím pouze pro první etapu, kdy by se měla provést oprava konstrukčního poškození na rubové straně opony a navíjecí válec. Tato první etapa je odborníky vyčíslena na částku 281 tisíc korun včetně DPH. Žádáme o dotaci ve výši 168 tisíc korun. Spoluúčast města bude v částce 113 tisíc korun. Pravidla dotačního programu nám neumožňuje vyšší příspěvek od kraje," doplnila informaci místostarostka Jana Grammetbauerová. V případě, že bude žádost podpořená, bude nutné provést v následujících letech ještě druhou etapu oprav, kdy se provede obnova malované lícové strany. Zde náklady odborníci vyčíslili na částku 652 tisíc korun. Pro druhou etapu by město také podalo žádost o dotaci, a to v následujících letech.

Dalším předmětem, který se město pokusí v tomto roce zrekonstruovat, je kovový kříž na hřbitově v Třeboni. Jde o umělecké dílo, které se nachází v centrální části areálu hřbitova sv. Alžběty proti vstupu do kaple. Celková výška kříže s kovovou plastikou Ježíše Krista včetně podstavce a soklu činí pět metrů. Obnova bude spočívat v práškovém otryskání celé památky, provedení ochranného zinkového nástřiku kovových částí a konzervačních nátěrech a zlacení. Oprava se bude týkat i kamenného soklu. Předpokládané celkové výdaje na restaurování kříže jsou ve výši 253 tisíc korun, z toho dotace pokryje 100 tisíc korun a město by dofinancovalo 153 tisíc korun. „Tento kříž není jediným, který bychom rádi opravili.

Dalším je kříž v centru místní části Nová Hlína, který spolu se zvonicí tvoří dominantu této lokality. V letní turistické sezóně tudy projíždí velké množství cyklistů. Kříž s kovovou plastikou Ježíše Krista a Panny Marie by se obnovil obdobně jako kříž na hřbitově sv. Alžběty. Kovové části kříže a zvonice jsou v současné době značně zkorodované a znečištěné prachem, mechy a lišejníky. Ochranným pozlacením plastik na kříži dojde nejenom k prodloužení životnosti památky, ale také k cílenému optickému zviditelnění," dodal k žádosti o dotaci starosta města Jan Váňa.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace